Jednání Špidla, Havel, Pilip, Svoboda

Jednání Špidla, Havel, Pilip, Svoboda - Po více než dvou hodinách skončilo jednání šéfů vládních stran u prezidenta Václava Havla. Na brífinku byli ale představitelé skoupí na slovo. "Shodli jsme se, že jednání o řešení vládní krize budou pokračovat. Schůzka vnesla do věci jasno. Ve hře je několik variant," řekl premiér Vladimír Špidla (16. září 2002). | foto: David Neff, MF DNES

Jednání u Havla krizi nepomohlo

  • 1413
Po více než dvou hodinách skončilo v pondělí v podvečer jednání šéfů vládních stran u prezidenta Václava Havla. Na brífinku byli ale představitelé skoupí na slovo. "Shodli jsme se, že jednání o řešení vládní krize budou pokračovat. Schůzka vnesla do věci jasno. Ve hře je několik variant," řekl premiér Vladimír Špidla. Jaké varianty jsou na stole, ale neupřesnil. Dodal pouze, že mantinely pro jednání jsou ostřeji vymezeny.

Šéf ČSSD novinářům neodpověděl ani na otázku, zda si rozmyslel svůj požadavek, aby z vlády odešli unionističtí ministři. Václav Havel se poté novinářům omluvil, že se nedá zatím říct víc: "Je to v zájmu věci."

Na tahu je Špidla, říká šéf US-DEU
Unie svobody se nehodlá vzdát svých tří ministerských postů bez boje. Strana zatím vyčká, zda ČSSD vypoví vládní koaliční smlouvu.

"Pokud tak učiní, podají naši ministři demisi," řekl po zasedání  předsednictva US-DEU její šéf Ivan Pilip. Premiér Vladimír Špidla dopoledne oficiálně Pilipa požádal, aby tři unionističtí ministři z vlády odešli.

Pilip: Chceme nové jednání o koaliční smlouvě
Šéf unie Ivan Pilip ČTK řekl, že takový přístup sociální demokracie, jejíž šéf žádal demisi unionistických ministrů, vyžaduje nové jednání o koaliční smlouvě mezi ČSSD, US-DEU a KDU-ČSL.

"Premiér Špidla mě ráno informoval o stanovisku ČSSD, které vnímám jako nové jednání o koaliční smlouvě. Koaliční dohody neznají žádný mechanismus, že jsou ministři požádáni, aby odešli," prohlásil Pilip. 

Špidla žádá odchod unionistických ministrů Petra Mareše, Pavla Němce a Vladimíra Mlynáře.

Marvanová už je jen řadovou poslankyní

Bývalá šéfka US-DEU Hana Marvanová rezignovala na funkci místopředsedkyně sněmovny. "Republikový výbor strany mi na svém jednání vyslovil nedůvěru," vysvětlila svůj krok iDNES.
Členkou unie zůstává. "Zajímá mne, jak dopadnou další jednání, chci u nich být," dodala.
Marvanová si ponechala i poslanecký mandát, byť ji naprostá většina republikového výboru strany vyzvala, aby se ho vzdala. "Mandátu se nevzdám, získala jsem jej od voličů," říká.

Svoboda: Bez unionistů si vládu nepředstavujeme
Lidovecký šéf Cyril Svoboda znovu zopakoval, že jeho strana vůbec nepočítá s možností, že by ve vládě unionisté nebyli. "Tuto variantu vůbec nezvažujeme," potvrdil novinářům. Umíme si předstvait jen vládu složenou ze všech tří stran, doplnil.

Kühnl: Jde o vnitřní boj ČSSD
Podle šéfa poslanců US-DEU Karla Kühnla není důvod, aby unionističtí ministři z vlády odcházeli.

"Tato výzva, o níž v neděli jednalo předsednictvo ČSSD, je výsledkem jednoho velkého vnitřního boje sociální demokracie," řekl iDNES Kühnl.

"Nemá totiž jasno, zda má vládnout s pravicovou stranou, nebo s podporou komunistů," dodal šéf poslanců unie.

Zaveďte dobrovolnou daň(glosa iDNES)

Klaus: Se Špidlou jednat nebudeme
ODS podle svého předsedy předem jednání se sociální demokracií neodmítá. Klaus ale vyloučil, že se bude bavit se šéfem ČSSD a premiérem Špidlou.

Pokud by nejsilnější stranu reprezentoval realističtější politik než Špidla, prostor pro jednání mezi ODS a ČSSD by existoval, řekl Klaus novinářům v Poslanecké sněmovně.

"Nepadá v úvahu ani vteřinku jednat s Vladimírem Špidlou, ten ať si jedná se sobě rovnými, s českými komunisty, s panem Grebeníčkem," prohlásil šéf ODS.

Kdyby ovšem v sociální demokracii zvítězil realističtější proud, tak my, kteří víme, že žijeme v poměrném volebním systému, že někdo se s někým nějak domlouvat musí, tak samozřejmě známe svoji odpovědnost, dodal Klaus.

Šéf ODS zároveň míní, že kvůli nátlaku prezidenta Havla se ve Špidlově vládě nakonec Unie svobody-DEU udrží.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Ani víkendová jednání nevnesla do řešení vládní krize jasno. Ministerský předseda ale vylučuje, že by kabinet padl a byly vypsány nové volby. "Tato země po povodních potřebuje vládu, která funguje", tvrdí.

Vladimír Špidla to ráno řekl Českému rozhlasu s tím, že se dnes opět sejdou šéfové ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU.

Kdy přesně, se ale zatím nedohodli. Předseda vlády si myslí, že budou jednat až navečer.

Premiér upřesnil, že ve hře stále zůstává vláda bez unionistů a otevřeny jsou i jiné varianty rekonstrukce kabinetu.

K nedělnímu jednání poznamenal: Předsednictvo může něco doporučit, ale odpovědnost je na mně.

Unionisté se dostali do potíží, když vinou jejich poslankyně Hany Marvanové neprošel sněmovnou balíček daňových reforem. Marvanová se poté navíc nenechala stranickými kolegy přesvědčit, aby se vzdala mandátu. Sociální demokraté považují její postoj za porušení koaličních dohod.

Pokud by unie musela vládu opustit, současný kabinet by v Poslanecké sněmovně ztratil většinu 101 hlasů a musel by se spoléhat i na komunisty.

Situaci se nepodařilo vyřešit ani v neděli, kdy po dopolední schůzce v Kramářově vile unionistům svitla naděje. Mohli by zůstat ve vládě, i když by jim zůstalo možná jen jedno ministerské křeslo. Situace se ale zkomplikovala po večerním jednání předsednictva ČSSD, které se pro žádnou variantu jednoznačně nevyslovilo.

"Vedení ČSSD dalo předsedovi mandát pokračovat v jednáních za sobotních podmínek, ale umožňuje i další modality," řekl iDNES mluvčí ČSSD Jiří Hron.

V praxi to - jak před novináři naznačil premiér Špidla - znamená, že vše je otevřené. Vládu může opustit jeden, dva nebo všichni tři unionističtí ministři.

V sobotu doporučilo vedení sociální demokracie svému předsedovi, aby usiloval o vyřazení unionistů z vlády.

V neděli se ale objevily další varianty. Místopředseda US-DEU Robert Kolář po dopoledním setkání šéfů vládních stran prohlásil, že unionisté přijdou pravděpodobně o jedno ze tří ministerských křesel, které ve Špidlově vládě drží.

Podle neoficiálních informací by měl svůj post opustit ministr pro místní rozvoj Pavel Němec, kterého by nahradil Radko Martínek z ČSSD. Agentura ČTK uvádí, že by o místo mohl přijít také vicepremiér pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petr Mareš a tuto variantu neoficiálně zpravodaji MF DNES potvrdil i nejmenovaný člen vedení ČSSD.

O nové podobě vlády jednal premiér Vladimír Špidla dopoledne se šéfem KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a předsedou Unie svobody-DEU Ivanem Pilipem. Po schůzce v Kramářově vile, která trvala asi osmdesát minut, však politici novinářům nechtěli poskytnout žádné informace.

V sobotu Špidla s unií již nepočítal
"Strategie je taková, že budeme usilovat o rekonstrukci vlády. Bez Unie svobody," řekla v sobotu iDNES místopředsedkyně ČSSD Marie Součková.

Šéf lidovců Cyril Svoboda na setkání s novináři prohlásil, že je zatím brzy hovořit o tom, koho by KDU-ČSL navrhla na volná místa. 

"Unie svobody je náš partner a byli bychom rádi, kdyby se mohla nadále účastnit této vlády," prohlásil Svoboda.

Pokud jde o páteční hlasování, postoj Marvanové považuje za osobní, ale kritizoval sociálního demokrata Jana Kavana, který kvůli předsednictví v OSN na schůzi chyběl. Podle Svobody se Kavan mohl nechat v New Yorku zastupovat.

Vláda složená pouze ze sociálních demokratů a lidovců by si zřejmě snažila získat podporu u Unie svobody a případ od případu napříč celým politickým spektrem.

Unie má ve vládě ministra pro místní rozvoj Pavla Němce, ministra bez portfeje Vladimíra Mlynáře a místopředsedu Petra Mareše. Jak iDNES sdělil mluvčí US-DEU Patrik Nacher, na pátečním jednání výkonného výboru zazněla možnost, že zmínění ministři podají demisi.

Některé zdroje blízké jednáním uvádějí, že by mohlo dojít také ke zrušení křesla ministra bez portfeje a zbývající dva posty by si dvoubarevná vládní koalice rozdělila 1:1.

Marvanová se křesla nevzdá
Hana Marvanová se v sobotu rozhodla, že zůstane poslankyní za Unii svobody. Neustoupila tak nátlaku svých stranických kolegů, aby poté, co hlasovala proti vládnímu balíčku daňových reforem, odešla z Poslanecké sněmovny.

Jak iDNES potvrdil mluvčí unionistů Patrik Nacher, Marvanová se vzdá pouze své funkce místopředsedkyně sněmovny.

Premiér Vladimír Špidla v pátek prohlásil, že pokud Marvanová ze sněmovny odejde, je možné pokračovat ve vládnutí s unionistickými ministry. Pokud se tak nestane, připustil rekonstrukci kabinetu, který by počítal pouze s ministry ČSSD a lidovci.

"Beru to tak, že Unie svobody má nyní ve sněmovně devět poslanců, za které může seriózně ručit, že budou dodržovat dohody. Z toho budeme vycházet. Oznámit jsem svým koaličním partnerům, že jsem připraven jednat o dalším postupu," prohlásil podle ČTK šéf unionistů Ivan Pilip.

"Toto je právo poslance hlasovat podle svého svědomí," komentovala své rozhodnutí pro ČRo1-Radiožurnál Marvanová. Dodala, že hlasovala v souladu s volebním programem unionistů.

Předchozí vývoj jsme sledovali ZDE.

Zatím prý nezvažuje další kroky, například vystoupení z Unie svobody. Výzvu premiéra Špidly, aby US odešla v případě jejího setrvání v poslanecké lavici z vlády, považuje za ultimativní. "Takto by se v rámci koaliční dohody nemělo postupovat," míní Marvanová.

Klub US-DEU má ve sněmovně deset poslanců, kromě Marvanové jsou jeho členy také nezávislí kandidáti Svatopluk Karásek a Táňa Fischerová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video