20:31
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, politické dění pro dnešní den je u konce a končí tím i naše on-line reportáž. Děkujeme za pozornost.
20:12
Jen připomeňme, že Nečasův kabinet dnes zažil zlomový okamžik. Proti premiérovi se postavilo šest poslanců jeho strany a Nečas tak vůbec poprvé ve Sněmovně neprosadil vládní návrh. Pro přebití senátního veta potřeboval 101 hlas. Přesně tolik poslanců ale bylo proti balíčku úspor. Ten je přitom pro rozpočet klíčový, navyšuje totiž opětovně DPH.
20:07
Středeční jednání Sněmovny končí, oznámil předsedající Lubomír Zaorálek. Znovu se poslanci sejdou ve čtvrtek v 9:00.
20:07
Poslanci odhlasovali novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Pro její přijetí bylo 108 z nich, proti 59. Přehlasovali tak Senát a zákon putuje na Hrad.
20:04
Vláda podle premiéra úsporný balíček znovu projedná ve čtvrtek. Jednání kabinetu je od 9:00. Podle něj tentokrát na něm musí být celokoaliční shoda. Nečas tak prakticky rebelům své strany vzkázal, že je ochoten balíček pozměnit. Rebelové žádají, aby se nezvyšovala DPH.
20:02
"Vždycky když se něco špatného stane, člověk začne přemýšlet, co mohl udělat lépe. Takže i já jsem mohl udělat některé věci lépe," uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Tvrdí, že pro něj rebelie několika poslanců ODS byla překvapením. "Dozvěděl jsem se to včera," řekl Stanjura.
20:01
"Klíčovým úkolem vlády pod mým vedením je konsolidace veřejných financí," uvedl Nečas. Podle něj se v dalších týdnech a měsících ukáže, zda neposlušnost poslanců ODS vycházela z individuální povahy každého z nich, či šlo o organizovaný akt.
19:58
"Beru situaci na vědomí a musím říci, že doposud jsme prosadili všechny návrhy. Toto je první případ od roku 2010 a já pevně doufám, že je to případ ojedinělý," komentoval propad úsporného balíčku premiér Petr Nečas. Pokud by podle něj nešlo o ojedinělý případ, tak vláda pozbude smysl existence.
19:41
Ivana Levá řekla, že novelu nepodpoří. "To, aby dítě u někoho bylo dva roky a zase šlo dál, je pro mě nepřijatelné," řekla Levá.
19:39
Poslanci nyní jednají o Drábkově novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta mimo jiné zcela mění podmínky pro pěstouny. Novela už jednou prošla Sněmovnou, Senát ji ale zamítl - více o změnách v pěstounské péči čtěte zde.
19:34
Proti navýšení DPH bylo i šest poslanců ODS. Strana včera ani dnes nedokázala přemluvit Petra Tluchoře, Tomáše Úlehlu, Marka Šnajdra, Ivana Fuksu, Radima Fialu a Jana Floriána.
19:32
Návrh úsporného balíčku neprošel. Proti byl 101 poslanec. Pro hlasovalo jen 40 z nich. Vláda pro prosazení návrhu potřeboala právě 101 hlas. Ten podle očekávání nedostala.
19:31
Němcová uzavřela rozpravu k bodu. Bude se hlasovat.
19:25
Skokan navyšování daně označil za "idiotské". "Pokud budete hlasovat pro tento zákon, poškodíte svoji stranu a důvěru voličů," apeloval na koalici Skokan. Zmínil, že v době školní docházky se dělili na "chlapy" a na "sraby". A chlapi podle Skokana byli v převaze. "Chci poprosit, aby poslanci prokázali, že nejsou srabi. A to platí i pro přítomné dámy," dodal Skokan.
19:30
Faktickou poznámku přednesl předseda komunistů Vojtěch Filip. "Je evidentní, že tento návrh nemůže přinést zlepšení ekonomické situace ČR. Nevidím jediný důvod, proč bychom jej měli podpořit," uvedl Filip.
19:23
Předsedající Miroslava Němcová začala pomalu svolávat poslance z kuloárů do sálu. Blíží se hlasování o zvýšení DPH o jeden procentní bod u obou sazeb daně.
19:22
Petr Skokan řeční o zajímavém tématu: poslaneckém svědomí. "Nezanedbatelný počet z vás moc dobře ví, že nedůvěra voličů je oprávněná," vzkázal Skokan. Politikům připomíná přestupy mezi politickými stranami. Paradoxem je, že i Skokan změnil pomyslný dres. Do roku 2009 byl v ODS, pak přestoupil do VV.
19:13
Do rozpravy k navýšení DPH o jeden procentní bod je přihlášen už jen jeden poslanec. Je jím Petr Skokan z VV.