Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš hájil zákon o prokazování původu majetku slovy, že dá signál, že Klondike v České republice skončil

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš hájil zákon o prokazování původu majetku slovy, že dá signál, že Klondike v České republice skončil | foto: Dan Materna, MAFRA

Klondike skončil, většina lidí to přivítá, hájí Babiš prokazování majetku

  • 328
Nejde o plošné majetkové přiznání, ale aby nepřiznané nebo zatajené příjmy byly řádně zdaněny, hájil ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš ve Sněmovně zákon o prokazování původu majetku, který čeká už jen závěrečné hlasování. „Mělo by to dát najevo, že Klondike skončil. Drtivá většina občanů to přivítá,“ řekl Babiš.

Termín Klondike souvisí se „zlatou horečkou“ na konci 19. století v Severní Americe, ale přeneseně se používá pro šanci na náhlé zbohatnutí.

Vládní návrh počítá s tím, že finanční správa bude mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Když hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní. Návrh vlády přesouvá při prokazování podezřelých příjmů důkazní břemeno na podezřelého.

„Povede k jedinému, k obtěžování poctivých daňových poplatníků. Podpoří to udávání a bonzování v tom smyslu, že bude soused sledovat souseda, jestli záhadně nezbohatl, podnikatelé budou v konkurenčním boji kriminalizovat své konkurenty, budou na ně posílat daňovou a finanční správu. Nezaměřuje se na skutečné podvodníky, spekulanty a neplatiče daní, ale umožňuje, aby podnikatel majetek ukryl, nebo ho převedl do zahraničí,“ kritizuje zákon poslanec opoziční TOP 09 Martin Plíšek. Možnost penále až do výše 100 procent označil jménem své strany za likvidační a neústavní.

Zákon ostře odmítá také ODS. „Je to jen vějička na voliče,“ prohlásil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle první místopředsedkyně strany Alexandry Udženije šéf ANO „káže vodu a pije víno“. Podle ní totiž není zřejmé, kde získal majetek, aby začal podnikat.

Bělobrádek je skeptický ke zpětné účinnosti zákona

Lidovci řekli, že zákon podpoří, protože jde o vládní prioritu. Podle Jaroslava Klašky z KDU-ČSL by zákon měl postihnout korupční aféry minulosti, ale neobtěžovat vlastníky řádně získaného majetku. Vicepremiér Pavel Bělobrádek si není jist, zda bude možné prověřovat dříve nabytý majetek. „Jsem velmi skeptický, jestli to bude vůbec možné,“ řekl Bělobrádek.

„Je to naše dlouholetá priorita. Je to důležitý nástroj proti legalizaci nepřiznaných příjmů. Daně se mají platit. Nejedná se o žádná plošná majetková přiznání,“ uvedl šéf rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD.

Komunisté navrhli prokazování původu majetku už od 5 milionů

Komunisté v úterý navrhli snížení hranice pro prokazování původu majetku ze sedmi na pět milionů korun. Ve Sněmovně s tím při druhém čtení návrhu zákona vystoupil poslanec Zdeněk Ondráček. Konečné hlasování o zákonu by se mělo uskutečnit ještě do konce června.

Opoziční Úsvit, který je stejně jako komunisté pro co nejtvrdší majetková přiznání, přišel s tím, aby se nelegálně získaný majetek dal kontrolovat i 25 let zpětně. Pokud totiž nebude zpětná platnost, legalizují se podle Úsvitu všechny zločiny minulosti.

„Úsvit tímto návrhem reaguje na výzvu prezidenta Zemana, který zde v Poslanecké sněmovně varoval před tím, aby se minulá porušení zákona nevyloučila z přezkoumávání a v praxi by se udělala jen jakási ‚tlustá čára‘ za minulostí. Zákon nemůže říkat, že krást se nemá až od data jeho platnosti. Slovy prezidenta, nemůže platit princip ‚co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď‘,“ řekl předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video