Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně při rozhovoru s novináři přiřadil exministra financí Miroslava Kalouska k organizovanému zločinu

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně při rozhovoru s novináři přiřadil exministra financí Miroslava Kalouska k organizovanému zločinu | foto: Dan Materna, MAFRA

Rozpočet prošel, Babiš přiřadil Kalouska k organizovanému zločinu

  • 1651
Střet o rozpočet doprovázela ostrá slova mezi exministrem financí Miroslavem Kalouskem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Kalouska Babiš označil za hlavu organizovaného zločinu a Kalousek mu to vracel slovy o kmotrovi a že doufá, že ho neřídí nikdo v Moskvě. Poslanci nakonec rozpočet se schodkem 112 miliard korun schválili v prvním čtení.

Pro bylo 133 poslanců z ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL, tedy ze tří stran, které sestavují vládu, a pro byli také komunisté. Proti hlasovaly ODS a TOP 09. Poslanci Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury se zdrželi hlasování (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde). Do čtrnácti dnů dojde i na konečné schvalování rozpočtu.

"Nikdo z nás si nepředstavuje, že bude makat tak, že se na to vykašle, a tím pádem to uděláme rychle," řekl před tím Kalousek ve Sněmovně k plánu vznikající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL s rozpočet ještě do Vánoc.

"Není možné projednat státní rozpočet za čtrnáct dní. Je to možné odbýt," prohlásil exministr financí a první místopředseda TOP 09. "Když si to dáme na těch čtrnáct dní, říkáme veřejnosti: my to neodpracujeme, protože se to nedá odpracovat. My to prostě jenom formálně schválíme, podepíšeme bianco šek jakékoli budoucí vládě, ještě nevíme, jaké, my to chceme mít z krku, jít na Vánoce, my prostě nechceme makat, my to chceme jenom schválit," řekl Kalousek.

Krátké rozpočtové provizorium v řádů týdnů by podle něj nepředstavovalo žádné riziko jak pro veřejné rozpočty, tak pro důvěru kapitálových trhů.

Já bych Sněmovnu snížil na půlku, prohlásil šéf ANO

Babiš se proti bývalému ministrovi financí vyhranil v rozhovoru s novináři. "Pan Kalousek, kolem něhož šly všechny levárny a já ho považuji za hlavu organizovaného zločinu, nám může vykládat tady, co chce. Škoda, že se nesnažil, když byl ministr financí, šetřit, reálně šetřit," prohlásil šéf hnutí ANO. "Rozpočet musíme přijmout. Pan náměstek Gregor jasně řekl, že pokud by se rozpočet nepřijal, tak bude zásadní problém s eurofondy a s ratingem," řekl Babiš.

Kalousek: Pevně doufám, že ho neřídí v Moskvě

Na slova Andreje Babiše, že pokládá Kalouska za hlavu organizovaného zločinu, reagoval exministr financí slovy, že pevně doufá, že Babiše neřídí nikdo z Moskvy. "Nevím, jak mám reagovat na věty pana Babiše. Ten pán evidentně neví, o čem mluví. Já nevím, kdo ho řídí. Pevně doufám, že není v Moskvě," prohlásil Kalousek.

Bude-li členem vlády, bude podle něj Babiš v permanentním konfliktu zájmů. "Je to takový vrchol kmotrovské ságy v České republiky. Už nebude muset nikoho uplácet, bude sám sobě kmotrem. Že vodil premiéra Grosse, snad všichni vědí," oplatil první místopředseda TOP 09 šéfovi ANO jeho slova o hlavě organizovaného zločinu.

A dal najevo, že se mu nezamlouvá, kterak poslanci řešili, jak mají rozpočet vůbec projednávat. "Občané mají pravdu, že jsou naštvaní na politiku, já bych tu Sněmovnu snížil na půlku, je to absurdní divadlo," řekl Babiš novinářům.

"Nikdo z těch, co sedí v sále, nečetl ten rozpočet, není možné přečíst devět set stran," zdůraznil šéf ANO a řekl, že ani rozpočet číst nebude.

Jeho kolegyně z ANO Helena Válková se proti Kalouskovi ohradila přímo u řečnického pultíku v rozpravě. "My jsme sem nepřišli diskutovat o rozpočtu, tak jak on by si možná představoval, nebo jak si někdo z nás představoval, měsíce, protože ten čas nemáme. Myslíme si, že naopak výrazem toho, že chceme pracovat, je, že chceme ve zkrácené době s maximálním úsilím ten státní rozpočet projednat," prohlásila Válková.

"Pokud sem někdo přišel, že nebude počítat s tím, že bude řádně projednávat tak zásadní dokument, jako je zákon o státním rozpočtu, tak tady prostě nemá co dělat," opáčil jí Adolf Beznoska z ODS. Šéfovi poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyňku Stanjurovi se pak nepodařilo prosadit, aby poslanci rozpočet projednávali tak, aby ho schvalovali až po 21. lednu.

TOP 09 a ODS marně navrhovaly, že schodek by měl být nižší

Rozpočet byl navržen a v prvním čtení schválen se schodkem 112 miliard korun. Strany vznikající koalice chtějí, aby byl schválen do 19. prosince. A počítají s tím, že část peněz v rozpočtu plánovaných na provozní výdaje při dalším projednávání vyčlení a dají bokem buď do rozpočtové rezervy, nebo tyto peníze "zaváží", ministerstva je nebudou moci zatím volně utratit a vláda o jejich využití rozhodne později. "Uděláme rozpočtovou rezervu v rozpětí sedmi až dvanácti miliard a dostaneme se možná na těch sto miliard, jak pléduje opozice," řekl Babiš.

"Rozpočet odpovídá mandátu vlády a mandatorním výdajům," řekl pak při samotném projednávání rozpočtu v prvním čtení premiér Jiří Rusnok. Ministr financí Jan Fischer označil předlohu za umění možného.

Při prvním čtení schvalovala Sněmovna jen základní parametry rozpočtu, tedy příjmy, výdaje a výši schodku. Schodek je navržen ve výši 112 miliard korun při příjmech ve výši 1,099 bilionu korun a výdajích1,211 bilionu korun. Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta. Premiér Rusnok v rozpravě upozornil, že jen 16 procent výdajů představuje manévrovací prostor vlády.

Rusnok také řekl, že se obává, že případné rozpočtové provizorium by netrvalo krátkou dobu, ale možná i několik měsíců. Před provizoriem varoval i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Ohrozilo by podle něho přísun evropských dotací.

Kalousek navrhoval, aby vláda rozpočet přepracovala a předložila ho se schodkem 105 miliard korun. Stanjura z ODS zase přišel s tím, že rozpočet by měl být buď se schodkem 99 miliard korun, což by znamenalo snížit plánované výdaje o 13 miliard korun, nebo příjmy i výdaje ještě o 8 miliard více. Jejich návrhy ale neměly šanci. Spolu se stranami, které jednají o nové vládě - tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, rozpočet v prvním čtení podpořili i komunisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video