Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 24. 3. 2009 20:51

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY O NEDŮVĚŘE VLÁDĚ

Zdroj: redaktoři iDNES.cz, MF DNES a iDNES.tv

16:43
"Jak se hodláte postavit k návrhu slučovat zdravotní pojišťovny, když pro to nejsou důvody?" táže se Hovorka od pultíku Topolánka. "Osmnáct měsíců se promarnilo despotickým prosazováním jedné špatné vize."
16:37
Ludvík Hovorka zatím tvrdě kritizuje vládní zdravotnické reformy. Kabinet je podle něj například nezvládl dobře představit. Navzdory tomu, že mluví poslanec, na jehož hlasu možná osud vlády záleží, je mnoho poslaneckých lavic prázdných.
16:24
Předsedající Miloslav Vlček oznámil, že se blíží vystoupení Ludvíka Hovorky. Na něm by mohl lidovecký rebel naznačit, jak bude dnes hlasovat.
16:14
"Poslanci se ani nazastaví, aby řekli, že nemají čas. Swippel neviděl kameru, tak šel dál," hlásí reportérka z místa. Naráží tím na skutečnost, že do kuloárů už nesmějí novináři s audiovizuální technikou.
"Ludvík Hovorka dal informace všem píšícím novinářům a rozhlasu a my jsme ho tu přemlouvali, aby šel dolů (do nového tiskového centra, pozn. red.). Nakonec ho tedy 'máme'," popsala reportérka obtíže.
15:59
"Může být kapitalismus jiný než mafiánský?" táže se od pultíku řečníků Středočech Stanislav Grospič z KSČM.
15:57
Vlastimil Tlustý vyšel ze sálu a hned se na něj sesypal hrozen novinářů. Ptali se ho, jestli podpoří či nepodpoří vládu. "Ne, ne, ne, neřeknu vám nic. Musíte počkat, až začne hlasování," vzkázal a vrátil se zpět.
15:56
Premiér Mirek Topolánek si před pár desítkami minut vyšel do kuloárů na kávu. Očividně dobře naladěný premiér se bavil s přítomnými zaměstnanci vlády. Že by už Topolánek věděl, jak dnešní hlasování dopadne?
15:39
Dobře živení bankéři, moderně vyzbrojené armády chlubící se zásahem kdekoliv na světě, kapitalističtí nohsledové, militarizace politiky republiky, řinčení zbraní... Ne, není to citace nějakého projevu z let studené války. U řečnického pultu stojí Miroslav Grebeníček (KSČM).
15:32
Jan Kasal (KDU-ČSL): "Není nám potřeba vyhrožovat Dařbujánem ani Pandrholou. Co hrozí je další postava z této pohádky, a to je Smrťák. A tím nám vyhrožujete." Lubomír Zaorálek se hned rozběhl k řečništi, na další pohádkovou přestřelku už ale nedošlo.
15:15
Předseda KSČM Vojtěch Filip se nezabývá žádnou známou pohádkou. Kritizuje spíše přístup vlády k řešení (či spíše neřešení) ekonomické krize. Dotkl se i jiných témat, která se pojí s českým předsednictvím - války v Gaze a rusko-ukrajinského sporu o plyn. Kritizuje i nepřítomnou ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou za to, že zrušila povinné očkování dětí proti tuberkulóze.
15:01
"Máte právo vyjádřit nedůvěru, ale prosím vás, udělejte to bez těchto hloupých řečí," kárá klidným hlasem ministr zemědělství Petr Gandalovič své předřečníky.
Topolánek ze Sněmovny odešel.
15:01
"Nevím, jak chlívek, ale vy zase čerpáte většinu informací v lihovaru," snaží se David Rath ještě vylepšit "pohádkovou přestřelku" útokem na Kalouska.
Jiří Paroubek ve faktické poznámce poté prohlásil, že dlouho neviděl tolik vulgarity. Tím nemínil Ratha, ale Topolánka a Kalouska.
15:00
  • Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně (24. března 2009)

    Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně (24. března 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

14:58
Lubomír Zaorálek ve faktické poznámce srovnává pohádku Dařbuján a Pandrhola s poměry ve vládě. "Čuníka nebylo možné zabít, Čunka odstranit. Slepice běhala s useknutou hlavou po dvorku..."
Tato interpretace pohádky ale rozladila ministra financí Miroslava Kalouska. "Dařbuján nezachránil Pandrholu tím, že by někoho zavřel do chlívku. On otočil postel. (...) Běžte si to ověřit do chlívku, tam ostatně čerpáte většinu informací," radí Kalousek Zaorálkovi.
14:55
"Kdo bude hlasovat pro pád vlády, hlasuje pro návrat komunistů k moci. Hlasuje bez představy, co bude dál. Hlasuje ve prospěch jednoho muže, který se nikdy nesmířil s volební porážkou, a proti zájmu deseti milionů občanů České republiky," zakončuje premiér Topolánek. Odměnou mu je značně silnější potlesk než sklidil Jiří Paroubek.
14:42
To je silná munice: Topolánek tvrdí, že pravým důvodem hlasování o nedůvěře je kauza Savoy. "Na zneužití bezpečnostního aparátu a na ovlivnění volby prezidenta se podíleli Petr Dimun a Karel Randák z blízkosti Jiřího Paroubka. V této chvíli nemohu mluvit o dalších detailech o povaze tohoto spiknutí," hřímá premiér. Detaily z vyšetřování hodlá vláda odtajnit. - čtěte více o odtajnění detailů kauzy Savoy
"Neschopnost zatočit s těmito estébáckými praktikami (míněna práce bezpečnostních složek za vlády ČSSD, pozn. red.) se nám vrací právě v tomto hlasování o nedůvěře. Nedokázali jsme tyto sociálnědemokratické kostlivce vyházet ze skříní."
14:40
  • Premiér Mirek Topolánek, vicepremiér Martin Bursík a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny. (24.3.2009)

    Premiér Mirek Topolánek, vicepremiér Martin Bursík a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na mimořádném zasedání Poslanecké sněmovny. (24.3.2009) / Autor: ČTK

14:39
"Reformami jsme připravili tuto zemi na krizi, jak nejlépe jsme mohli, ačkoliv jsme ji neočekávali," vypočítává Topolánek.
"Narazili jsme i na takové problémy, jako párování poslanců, plnících své povinnosti v rámci předsednictví Evropské unie. Více slušnosti jsme našli u komunistů," vyčítá Topolánek ČSSD.
14:36
"Skutečný svět leží tam venku, kde deset milionů lidí čeká, jak zvládneme krizi. Proto budu mluvit spíše k lidem," potvrzuje Mirek Topolánek, že i on jednání Sněmovny chápe spíše jako agitaci k voličům, než přesvědčování poslanců.
"Paroubek nezvládl volební porážku (...) Změnilo se snad jen to, že Paroubkovi se konečně podařilo získat nějaké přeběhlíky pro svůj koncept vládnutí s komunisty. V důsledku 'paroubkizace' politiky je třeba hlasů přeběhlíků," pouští se Topolánek do hlavního rivala.
14:29
"Vaše vláda je velmi dobře organizovaný chaos," útočí Paroubek na Topolánka ne úplně konzistentním slovním spojením. Šéf ČSSD připomíná přesedovi ODS, že koalice dlouho odmítala řešit blížící se hospodářskou krizi.
Projev Jiřího Paroubka končí, střídá ho premiér Mirek Topolánek.
14:26
Premiér Mirek Topolánek prochází Sněmovnou na své místo, zatímco z reproduktorů znějí Paroubkova slova o euroostudnosti, ignorantství a přežívání bez hlubšího smyslu a nedemokratičnosti. Premiér jen vrtí hlavou.
14:17
Šéf ČSSD Jiří Paroubek má slovo. Podle očekávání rekapituluje argumenty, které už zazněly mnohokrát: ekonomická krize, vláda stojící na přeběhlících, premiérův přítel lobbista Dalík atd. "Může mít vláda postavený na takto prekérních základech skutečnou důvěru? Je možné ji tolerovat, navíc v době propukající hospodářské krize? Už jen z těchto důvodů to možné není," říká.
Marek Dalík nedávno žádal reportéra ČT, aby nevysílal reportáž o poslanci Petru Wolfovi, který přeběhl a podporuje vládu. - přečtěte si Dalík naléhal na reportéra ČT: Nechte Wolfa! V zájmu vlády
14:08
Schůze se dle očekávání neúčastní nemocní Vladimír Hink a Tomáš Kvapil. Miloslav Vlček oznámil též nepřítomnost ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové, ta ale ve Sněmovně očividně sedí. Vlček si toho už všiml. "Řídím se tím, co mám tady v podkladech," povzdechl si.
14:07
První dostal slovo Vojtěch Filip z KSČM. Žádá o minutu ticha za civilní oběti bombardování Jugoslávie před deseti lety. Útoky NATO tehdy zastavily srbské operace v Kosovu, stály ale životy srbských civilistů.
Poslanci nakonec ticho drželi, byť o něco kratší dobu.
14:05
Miloslav Vlček zvoní na zvonec a zahajuje mimořádnou 53. schůzi Poslanecké sněmovny.
13:55
  • Poslanec ODS Vlastimil Tlustý mluví se stranickým kolegou Janem Schwippelem (24.3.2009)

    Poslanec ODS Vlastimil Tlustý mluví se stranickým kolegou Janem Schwippelem (24.3.2009) / Autor: ČTK

13:52
Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel z ODS v kuloárech tvrdí, že ještě nejsou rozhodnutí.
Krátce předtím se Tlustý s dalším rebelem z ODS Janem Klasem procházel po Sněmovně, odmítali odpovídat na všechny dotazy.
13:42
Komunisté nebudou párovat nemocné koaliční poslance Vladimíra Hinka a Tomáše Kvapila. Řekl to Jiří Dolejš.
Vzhledem k potřebě 101 hlasu na straně opozice - nikoliv prosté většiny - by jakékoliv úmyslné zdržení se hlasování na straně opozice bylo technicky vzato hlasem pro vládu.
13:34
Schůze, na nichž se řeší vyslovení nedůvěry, mají dvě hlavní části.
V té první se poslanci střídají u řečnického pultu a spíše než na kolegy působí na televizní diváky. Rozhodování o důvěře či nedůvěře vládě se děje v kuloárech.
Po první části nastane druhá, vlastní hlasování. Od náhodně vylosovaného poslance se postupně zákonodárci zvedají jeden po druhém (podle abecedy) a říkají "pro návrh" nebo "proti návrhu". Když dojdou na konec abecedy, pokračují od začátku.
13:31
Do začátku mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, na kterém se opozice popáté v tomto volebním období pokusí sesadit vládu, zbývá půl hodiny.
Pojďme si připomenout mechanismy hlasování. Protože jde o opoziční návrh na vyslovení nedůvěry, je podle Ústavy zapotřebí 101 hlasu, tedy nadpoloviční většiny všech poslanců.
Kdyby se tak například udělalo špatně nějakému koaličnímu poslanci na záchodě nebo doma, koalici jako takovou tím neohrozí. Ale opozičním náhončím ubude hlas, který by mohli ulovit.
Výsledek hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě 24. 3. 2009