Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
20:51
Milé čtenářky a čtenáři, on-line reportáž iDNES.cz z maratonu, na jehož konci opozice na pátý pokus sesadila vládu premiéra Mirka Topolánka, končí. Další zpravodajství přineseme ve článcích, děkujeme za pozornost.
20:08
Evropská komise věří, že Česko i po pádu vlády zajistí úspěšné předsednictví EU. V prohlášení vyjádřila naději, že se situace brzy vyřeší.
20:07
Podle politologa Jana Kubáčka poslanec Jan Schwippel vyslovení nedůvěry zřejmě konzultoval s Václavem Klausem. "Přinejmenšjím o jeho krocích musel prezident vědět. A přinejmenším jim nebránil," řekl Kubáček v České televizi.

Nepřehlédněte

Výsledek hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě 24. 3. 2009
19:52
Občanští demokraté vyloučili z poslaneckého klubu Vlastimila Tlustého. - celý článek čtěte zde
Další poslanec ODS, který hlasoval proti vládě - Jan Schwippel - už z klubu odešel dříve sám.
Oba poslanci budou navrženi stranickým orgánům na vyloučení z partaje. Šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř rovněž prohlásil, že očekává pověření Mirka Topolánka sestavením přechodné vlády.
19:47
Kuloáry Poslanecké sněmovny brzy po hlasování zely prázdnotou. ODS se uchýlila do prostoru svého klubu, Paroubek se přemístil na tiskovou konferenci, novináři vyzpovídávali klíčové aktéry hlasování. V předsálí za chvíli už nikdo nezůstal.
  • David Rath se raduje při hlasování o nedůvěře vládě (24. března 2009)

    David Rath se raduje při hlasování o nedůvěře vládě (24. března 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

19:41
Rebel Vlastimil Tlustý (ODS): "Pro mne bylo rozhodování mezi Topolánkem a Klausem jednoduché. Rozhodl jsem se pro Klause. S prezidentem jsem nemluvil, ale jeho kroky jsou jasné, už je několikrát udělal. Bude postupovat jako vždycky, bude respektovat výsledky voleb."
19:29
"Uvědomil jsem si, že se ke slovu dostává antiekologický Václav Klaus. Vyústí to ve vládu, která bude méně evropská, méně ekologická a méně pro lidská práva, obává se ministr životního prostředí Martin Bursík. "Doděláme naši práci," dodal nicméně.
Že by v nich zelení neuspěli, se neobává. "Nekonkuruje nám žádná politická strana. Podařilo se nám prosadit vše, co jsme chtěli, máme šanci," řekl.
Olga Zubová a Věra Jakubková podle předsedy zelených "nadřadily osobní důvody nad prosazování zelené politiky".
19:20
Vyslovení nedůvěry vládě podkope vyjednávací sílu Česka v čele EU, míní premiér Topolánek. Demisi podá nejdřív ve čtvrtek, zítra letí do Štrasburku.
19:13
"Poslanecká Sněmovna naplnila očekávání občanů České republiky, protože občané měli nízkou důvěru ve vládu. Věřím, že prezident vybere zodpovědně - po pověření této vlády výkonem mandátu až do ustavení nové vlády - někoho, kdo by novou vládu sestavoval," řekl Vojtěch Filip iDNES.cz.
19:12
  • Ministři Schwarzenberg, Kalousek a Říman při hlasování o nedůvěře vládě (24. března 2009)

    Ministři Schwarzenberg, Kalousek a Říman při hlasování o nedůvěře vládě (24. března 2009) / Autor: Jan ZátorskýMAFRA

19:11
Poslanec Petr Wolf: "Výsledek je, jaký je. Mě celkem překvapil pan Schwippel se svou argumentací, kterou si zase v průběhu své řeči vyvracel. Myslím si, že projev pana premiéra byl excelentní. Dokonce bych řekl, že jsem dostal esemesky od skalních sociálních demokratů, kteří mi napsali "ten Topolánek, to byl velice dobrý projev".
19:10
Prezident Václav Klaus oznámil, že o výsledku hlasování už ví, ale nebude ho komentovat. Vývoj se podle něj bude ubírat "standardní ústavní cestou".
19:08
Neparlamentní Strana svobodných občanů kolem Petra Macha považuje vyjádření nedůvěry vládě za "přirozený důsledek politiky, která dlouhodobě porušuje zásady politické kultury".
Odpovědnost za to přisuzují koaličním i opozičním stranám. Od všech očekávají vůli po dohodě, která minimalizuje možnou politickou nestabilitu.
19:05
Předseda "vítězné" ČSSD Jiří Paroubek od prezidenta Václava Klause očekává, že se bude pohybovat v mezích ústavy a brzy zahájí jednání s představiteli politických stran. "Vláda v demisi může vykonávat určité povinnosti (...) neměla by se ale pouštět do zásadních otázek, jako jsou třeba privatizace nebo reformní zákony v oblasti zdravotnictví," řekl šéf ČSSD.
Podle Paroubka by si Klaus mohl při výběru nového premiéra zvolit i mezi jinými představiteli ODS, nemusí to být Topolánek, řekl Paroubek v ČT. Očekává, že by se Klaus mohl zachovat jako při sestavování vlády Stanislava Grosse a hledat někoho, kdo mu přinese 101. podpis zajišťující většinový kabinet.
19:03
Podle Věry Jakubkové, která svým hlasem zarazila poslední hřebíček do rakve vlády, se "dal výsledek očekávat".
"Neměla jsem zájem na tom, aby vláda padla, chtěla jsem hlasovat pro ni, ale pan premiér nepřistoupil na žádný z návrhů, které jsem předkládala," řekla Jakubková iDNES.cz.
19:04
Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Ten první pocit je asi pocit úlevy, že skončil celý ten stroj, fungování celého toho stroje negativní a pozitivní motivace, kterou vyinula tato vláda, Langer, Topolánek s Markem Dalíkem. Myslím, že to je dobrá zpráva pro poctivé soudce, poctivé státní zástupce a také pro všechny, kteří nesouhlasili s touto politikou, která především snižovala daně bohatým a která především nebyla žádnou garancí ochrany teď nejslabších."
"Já jsem přesvědčen, že to je dobrá zpráva. Bude třeba samozřejmě najít řešení. Ta současná politická garnitura nyní má jasné svědectví, že v tuto chvíli nemá v této zemi mandát, aby pokračovala. Podle mě je všechno lepší než pokračování Topolánkovy vlády," řekl Zaorálek iDNES.cz.
18:46
  • Premiér Mirek Topolánek poté, co Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru (24. března 2009)

    Premiér Mirek Topolánek poté, co Sněmovna vyslovila vládě nedůvěru (24. března 2009) / Autor: ČTK

18:43
Pavel Severa (KDU-ČSL): "Je to vážný krok a vyžaduje nyní odpovědný přístup od prezidenta republiky. My se budeme snažit přispět k tomu, aby byl neuvážený krok opozice napraven."
18:37
Mirek Topolánek: "Děkuji všem, kteří hlasovali pro vládu. Beru nicméně toto hlasování a budu se řídit podle Ústavy. Děkuji."
18:36
Jiří Paroubek: "Jsem pro ustanovení vlády odborníků, která by získala podporu napříč politickým spektrem. Předčasné volby by se mohly konat na podzim nebo na jaře."
18:34
Mluvčí prezidentské kanceláře Radim Ochvat zatím odmítl výsledek hlasování komentovat.
18:29
Neoficiální výsledky hlasování: 101 : 96 pro nedůvěru. Vláda tedy padla. Pohřbili ji Věra Jakubková, Vlastimil Tlustý, Olga Zubová a Jan Schwippel.
18:26
Odhad hlasování: 101 ve prospěch opozice.
18:25
Věra Jakubková je pro návrh. Vláda podle všeho padne.
18:24
Ludvík Hovorka proti návrhu. Vláda stále žije.
18:23
Blíží se hlasování Ludvíka Hovorky a Věry Jakubkové. To jsou poslední čekaná želízka v ohni, která opozice má.
18:23
Eva Dundáčková, další spřízněná duše Vlastimila Tlustého, hlasovala s vládou. Že by ona hlasovala proti kabinetu, se ovšem nečekalo.
18:21
Olga Zubová se připojila k opozici. Sto hlasů proti vládě, schází jediný.

Diskuse

KADO: hod sem tvoje nicky z minulosti at se pobavim (21:13)

MusIym: Ale no tak! Nedrž se při zdi, přidej. (21:06)

KADO: Muslyme zmen si nick aby lepe vystihl tvoji imbecilitu (21:04)

KADO: 123 (21:03)

MusIym: Tak honem přispěj nějakou hodně "inteligentní" poznámkou. (21:01)

KADO: tady ty idiote bolsevickej (20:59)

MusIym: Nevíte kde je KADˇak se svými výkřiky, za které by se ani Topol nemusel stydět? (20:54)

teta2: chachá...:) dvořáková to jistí....že by se čssd poprala o koryta tak, až by se rozpadla? :))) (20:17)

teta2: sleduju čt24....tamto si pak přečtu.... (20:17)

teta2: na jirku nééééééééééééééé (20:16)

Cocotus_Interruptus: Joooooooo! Na Jirku!!!! (20:08)

teta2: lejuuuuuuuuuuuuuuu :))) (20:07)

Cocotus_Interruptus: Lejeeeeeeeeeem!!! (20:05)

teta2: no parada...:) mame v chodbe basu, tak diky za napad, mej se :) (20:03)

Matfis: na tn.cz online rozhovor Tlustým (20:03)

teta2: díky, už jsem se trochu uklidnila...:) (20:02)

krispos: no ja mizim, jdu premitat o nesmrtelnosti chrousta, protoze bohuzel nechlastam a tak se dnes neozeru... :) (20:02)

teta2: a zaplat panbuh za to....jesteže jsem nefandila Švejnarovi....:) moc za každou cenu..... (20:01)

teta2: to jo...ale nekteri si postavili dlouhou karieru na ODS a uz nemuzou odejit, pac by je nikdo nebral a sami by byli slabi :) (20:01)

krispos: nejhorsi je ze karieristi jsou vsichni bez ohledu na stranickou knizku.... (19:59)

teta2: já planuju decko...takže budu vysávat paroubka na všech dávkách....a spořit z nich na život dětí a důchod, páč pak už nic nedostanu :))) (19:59)

teta2: nejhorsi je, že se stejně par karieristů, kteří se odtrhnou z ODS ještě najde a přidají se jinam nebo založí skupinku a půjdou do koalice....a budou placat o tom, že se vlada odchylila od programu... (19:58)

krispos: ja se taky bavim, po volbach prestehujeme firmu na Seychely pokud pujde CSSD ke korytu... z mych dani zadna cikanska rodina parazitovat nebude :) (19:57)

teta2: jo jo....to jsem slysela :))) to bylo vtipny :) ...ja mam takovy pocit, že z cssd si nikdo nikdy neotevřel příručky o ekonomii...no ale ono se to stejně da odvodit selskym rozumem... (19:57)

Matfis: pobavil me vyrok diky vam je dluh cr preahl bilion kun, lae kdo vladl tech 8 let ped tim pridaval tam taky, ze Martani? (19:55)

teta2: to jsem asi prošvihla....ale nemam ho rada uz dlouho, ale timhle mě fakt dorazil....no rath je takt děs běs :) ...to je sila...:)) (19:55)

krispos: matfis: prave proto bych mu pral volby v lete.... aby se chytil do vlastni pasti .) (19:54)

krispos: to nic, blba nalada ted prevladne (19:54)

Matfis: ted jen cekejte,ze kdyz se dostane k moci paroubek a nebude se mu darit tak bude rikat my nic my za to nemuzeme to ta vlada pred nami (19:54)

teta2: pardon, přišla jsem domu z prace a dozvěděla jsem tohle a musela jsem se vykecat :(...;o) (19:53)