Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž
10:08
Redakce iDNES.cz se loučí a děkuje za pozornost. Další zpravodajství přineseme ve článku Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu.
10:06
10:05
Jak kdo hlasoval o ratifikaci Lisabonské smlouvy:

ČSSD: Všichni poslanci hlasovali pro ratifikaci.
ODS: Pro ratifikaci bylo 33 poslanců, zdrželo se 9, proti bylo 37.
KDU-ČSL: Pro ratifikaci hlasovalo dvanáct ze třinácti členů poslaneckého klubu. Tomáš Kvapil je nemocný.
SZ: Pro hlasovali všichni čtyři členové poslaneckého klubu.
KSČM: Ze 26 poslanců bylo 23 proti ratifikaci, dva se zdrželi, jedna poslankyně scházela.

Nezařazení poslanci: Pro Lisabonskou smlouvu Věra Jakubková, Olga Zubová, Petr Wolf, Evžen Snítilý a Miloš Melčák. Proti Juraj Raninec. Scházel Jan Schwippel.
09:53
Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek ukončuje 46. schůzi Poslanecké sněmovny a přerušuje jednání.
09:50
Hlasování nikdo nezpochybnil, jak je v poslední době ve Sněmovně "v módě".
09:48
125 hlasů pro, 61 proti.
Poslanci schválili Lisabonskou smlouvu.
09:46
Zpravodaj Jan Hamáček nastavuje kvórum na 120 hlasů. Už je to tady - Sněmovna hlasuje o souhlasu s Lisabonskou smlouvou.
09:41
Zástupce zahraničního výboru Jan Hamáček se snaží srozumět poslance s procedurou hlasování. Místopředseda Zaorálek hlučící zákonodárce tiší.
09:38
Stále tak zbývá několik desítek hlasů poslanců, kteří nakonec rozhodnou o tom, jak Sněmovna s Lisabonskou smlouvou naloží.
09:36
Proti Lisabonu bude celá KSČM (26 poslanců) a část ODS, jako například Vlastimil Tlustý, Alena Páralová či Eva Dundáčková. Včera hlasovalo s táborem odpůrců Lisabonu 12 členů klubu ODS a nezařazení poslanci Raninec a Schwippel. Ze dvou stovek zákonodárců tak je asi čtyřicet, kteří pro Lisabon nebudou - pokud poslanci ODS setrvají na svých pozicích.
09:33
Lze očekávat, že pro smlouvu zvednou ruku všichni sociální demokraté (71), lidovci (bez Tomáše Kvapila 12) a zelení (4 plus Věra Jakubková a Olga Zubová mimo klub, které zřejmě zvednou ruku pro také).
Tábor stoupenců Lisabonu má tak prakticky jistých 89 hlasů.
09:13
Hlasování o Lisabonské smlouvě je netypické tím, že je zapotřebí ústavní většina poslanců a senátorů. Nepůjde tedy o sehnání prosté většiny (jako u omezení zdravotnických poplatků) ani o bitvu o stoprvého poslance (případ zahraničních vojenských misí).
09:09
Schůzi zahajuje Lubomír Zaorálek (ČSSD), poslanci se přihlašují identifikačními kartami. Zastáncům Lisabonu chybí nemocný lidovec Tomáš Kvapil, táboru odpůrců Lisabonu schází rebel z ODS Jan Schwippel.
09:03
Z kamery ČT v kuloárech je patrné, že se poslanci teprve trousí do jednacího sálu.
08:54
Milé čtenářky, milí čtenáři, vítáme Vás u pokračující on-line reportáže z Poslanecké sněmovny. Poslanci budou pokračovat v debatě o Lisabonské smlouvě a snad tentokrát dojde i na hlasování o její ratifikaci.
21:03
On-line reportáž pro dnešek končí. Děkujeme vám za pozornost a těšíme se na vás ve středu v 9 hodin. Redakce iDNES.cz
21:00
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček přerušil schůzi do zítřejší deváté hodiny. Z jednacího řádu Sněmovny totiž vyplývá, že není možné hlasovat po 21. hodině.
20:57
Poslanec Tlustý: "Jsem nadšen z jednotného a sebevražedného postoje ČSSD ke schválení LS. Čemu ale vůbec nerozumím, je chvála pestrosti hlasování ODS. Já tady už dlouho prožívám postih za pestrost svého hlasování. Přitom pestrost hlasování je to, čím chceme oslovit své voliče. Já jsem s tím ale začal asi příliš brzy."
20:55
Vlastimil Tlustý: "Nebude trvat dlouho, kdy budeme na základě LS v zájmu Evropy přehlasováni. Toho se tady, dámy a pánové, ještě dožijeme. (...) Nadřazenost této listiny nad právem ČR znejisťuje majetkové přesuny na základě Benešových dekretů."
20:50
Vlastimil Tlustý (ODS): "Vkládáte do cizích politiků větší naděje než sami do sebe, rozumím tomu. Jsem smířen, že to tu spolu s dalšímu určitě prohraju. Moje vystoupení má jako motto heslo: Lidi, buďte v klidu, tohle stejně nedopadne dobře."
20:45
Zdeněk Prosek (ODS): "Je rozhodnuto, ČSSD bude pro, SZ bude pro, KDU-ČSL bude pro, KSČM bude proti, ODS bude část pro, část proti."
20:31
Eva Dundáčková (ODS): "Nemohu hlasovat pro to, aby dnešní členské státy byly sníženy na úroveň regionů a jejich pravomoci dosahovaly na pravomoci provincií."
20:28
Schwippel: "LS vůbec nenaplnila původní záměr učinit Evropu efektivnější, transparentnější a LS nečiní EU demokratičtější. LS naplňuje skutkovou podstatu podvodu. Podávám návrh na zamítnutí této smlouvy ve druhém čtění."

Diskuse

akademik Richard: to je teda hnus :D (10:02)

David Rockefeller: EU nám to teď pěkně osladí... (9:56)

Terka_acs: tak at jdou do haje... (9:55)

jririk: Rusko nebo KLDR:-D (9:53)

Sars84: David Rockefeller: good bye (treba Kongo) (9:53)

Argent: Tak ted je jen otazka, zda s nami nechaji nase zkorumpovane spicky zametat, nebo v pripade hroziciho zametani vyuziji moznosti s EU vystoupit. (9:52)

jririk: po dlouhé době můžu Jyrkovi něco přičíst k dobru (9:51)

mcrank: Ehm. Mno. Tak a je to :( (9:50)

IvuškaR: četli jste LS? (9:50)

Argent: Jyrka se ted urcite nadyma pychou jako pav (9:50)

David Rockefeller: stehuju se do nejaky svobodny zeme! (9:50)

jririk: jsem spokojen:) (9:49)

Argent: Co sme si zvolili.... (9:48)

Terka_acs: jo, je to jasný... pak se budou divit, az si s nama EU bude pohravat (9:47)

David Rockefeller: Nejhorsi je, ze to ty m*dky stejne schvali... (9:47)

Terka_acs: NE Lisabonské smlouvě! Mirku nese*! (9:35)

David Rockefeller: dete s LS do pr... (9:32)

madqwert: doboru (23:49)

Johny_S: Hele, už musím končit. Díky za diskuzi. Dobrou. (23:48)

Johny_S: Nebo podporovat domácí podniky jinak. (23:48)

madqwert: lide setri a proto musi utracet vlada (23:47)

Johny_S: Pokles poptávky může být způsoben i zprávami o krizi. Lidi šetří. (23:45)

Johny_S: Dále: pro stát je výhodnější, když lidé pracují a nepobírají dávky. Pracovat mohou, pokud budou mít podniky odbyt. Snížení daní tomu může pomoci. (23:45)

madqwert: muze (23:43)

Johny_S: Jenže se taky může stát, že půjdou montovat někam jinam. (23:42)

madqwert: trochu jim to pomuze stat vic vybere na DPH (23:41)

Johny_S: Jenže je to komplikovanější. Třeba u našich automobilek domácí poptávka tvoří jen malou část jejich zisků. Když podpoříš poptávku po autech, jim to k ničemu nebude. A tak je to i např. s počítači, atd (23:40)

madqwert: elektronika, automobily, nabytek, vybaveni domacnosti, textil... (23:38)

Johny_S: Naše ekonomika je daleko víc závislá na exportu než německá. Absolutní čísla exportu o ničem nevypovídají. (23:36)

Johny_S: Jistě. Ale jde o poptávku po podnikových výrobcích. V čem klesá spotřeba domácností? Jsou to výrobky, které se vyrábějí u nás? (23:36)