Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž
17:15
Blesková reportáž iDNES.cz z jednání Sněmovny končí. Děkujeme za pozornost.
16:48
"Hlasovalo 177 poslanců, pro 159, proti 8," oznámil Jan Kasal výsledek. Deset zákonodárců se tak zřejmě zdrželo, ačkoliv se identifikační kartou přihlásili, navíc pro odložení schůze byla očividně ČSSD.
16:48
Petr Tluchoř (ODS) navrhl přerušit schůzi do 3. února 2009, 14:00
16:45
"Nedělejte z lidí šášuláky. Jestli jste domluvení s ODS, řekněte to na rovinu," vyzývá Zdeněk Škromach (ČSSD) poslance KSČM. Naznačuje tak, že ač jsou ODS vpravo a KSČM vlevo, táhnou Česko od Lisabonu dál jako jeden muž.
16:08
Čerstvá posila na nejdůležitější roli ve sněmovním politickém kolbišti: Ze hry šel Miloslav Vlček, vystřídal ho Jan Kasal. Nový předsedající hned Zaorálka napomenul, že se ve svém projevu obracel přímo na Filipa, což by dle řádu činit neměl.
16:03
Atmosféru ve Sněmovně - nejen mocnou gestikulací pažemi - víří Lubomír Zaorálek. Socialisté a komunisté se totiž začínají hádat o přeletech letadel NATO nad Českem při bombardování Jugoslávie v roce 1999 (přelety strojů NATO umožnila vláda ČSSD). "Vy jste tady akceptovali dvacet let cizí vojáky i jaderné zbraně!" připomněl Zaorálek Filipovi.
16:03
"Handl 'Lisabon za radar' by poškodil Českou republiku na mnoho desítek let. Toho se účastnit nebudu," hřímá Filip. Chce přerušit schůzi ještě před skončením obecné rozpravy.
15:49
"Nemám v úmyslu se podílet na rozhodování v pozici hadru na podlahu," hodnotí současnou debatu Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).
15:45
"Buď bude smlouva urychleně ratifikována, nebo ať vláda zapomene na jakoukoliv spolupráci během předsednictví," dokazuje Paroubek, že chvilka chválení vlády byla výjimka potvrzující pravidlo.
15:43
"Vlastní práce vlády na přípravě přijetí Lisabonské smlouvy patří k tomu lepšímu, co vláda udělala," prohlašuje šéf socialistů ve vzácné chvilce. Zase tak často totiž Paroubek Topolánkův kabinet nechválí.
15:36
Lisabonskou smlouvu by měli poslanci projednávat na stejné schůzi jako smlouvy umožňující vznik radaru amerického protiraketového deštníku v ČR. Novinářům to dnes řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, informovala ČTK.
15:35
Předseda ČSSD Jiří Paroubek označuje rychlé schválení Lisabonu za "nutnost". "Všechny členské země EU podrobily tuto smlouvu hlasu zákonodárců či veřejnosti. Jsme jediným národem, který tak neučinil."
15:33
Jan Hamáček ze zahraničněpolitického výboru musí do mikrofonů dost křičet, aby byl slyšet. Vlček jen marně rozhazuje rukama: "Koukám do sálu, je nás polovina a naděláte rámus, jak kdyby byla Sněmovna plná."
15:27
Poslankyně Eva Dundáčková za ústavněprávní výbor: "Otázek, které si jako zákonodárci musíme předložit, je velmi mnoho. Chceme zmenšit váhu ČR o 40 % při hlasování? S vědomím toho, že polovina naší legislativy pochází z EU?" dává příklad Dundáčková, která je známá jako odpůrkyně Lisabonu.
15:21
Vondrův projev většinu poslanců nezajímá. Čtou si, šeptají, esemeskují. Šéf Sněmovny Vlček bubnuje prsty.
15:18
Vlček přerušuje projev místopředsedy vlády Alexandra Vondry (Vondra rekapituluje dění kolem smlouvy v minulých měsících a to, jak se jí zabýval Ústavní soud).
"Já vás přeruším, prosím poslance, kteří diskutují, aby opustili sál," vyzývá Vlček hlučící zákonodárce.
15:15
Návrh pořadu schůze poslanci schválili. Ze 192 jich bylo pro 143, proti 30.
15:14
"Poslanecký klub ODS návrh programu schůze podpoří," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček zahajuje hlasování, podle všeho program projde.
15:12
"Ratifikaci Lisabonské smlouvy do konce tohoto kalendářního roku nic nebrání," zní Sněmovnou slova ministra školství Ondřeje Lišky ze Strany zelených.
15:08
"Komunisté návrh programu schůze nepodpoří," řekl Kováčik.
15:02
"Práce kvapná, houby platná," kritizuje Svobodův návrh šéfposlanec KSČM Pavel Kováčik.
15:02
Ministr Cyril Svoboda: "Měli bychom smlouvu schválit ještě letos."
15:01
Předseda KSČM Vojtěch Filip nasadil zdržovací taktiku. Vyzval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby se vyjádřil k současným nepokojům v Řecku (o nepokojích čtěte zde), což s tématem schůze - Lisabonskou smlouvou - příliš nesouvisi.
Ke smlouvě Filip řekl, že by bylo dobré, aby se lidé mohli vyjádřit v referendu.
Jediné referendum se zatím konalo v Irsku, ostrované Lisabon zamítli a tím způsobili zadrhnutí celého reformního procesu.
14:57
Premiér Mirek Topolánek: "Chtěl bych zdvořile požádat, abychom po nezbytné diskusi tuto schůzi přerušili do první řádné schůze v roce 2009, která proběhne. Doufám, že zvítězí rozum a společný zájem."

Topolánek poté odbíhá na diplomatické jednání, dalšího rokování Sněmovny se neúčastní.
14:56
ODS si na víkendovém kongresu odhlasovala, že "nejdříve radar, potom Lisabon". Sociální demokraté chtějí ale schválení smlouvy ještě letos. Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Nebude čas Lisabonskou smlouvu probírat příští rok, až poběží české předsednictví Rady EU."
14:55
Redakce iDNES.cz vítá všechny čtenáře, ať již odpůrce či zastánce ratifikace Lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie u on-line reportáže z Poslanecké sněmovny. Zákonodárci jednají o tom, jakým způsobem se postavit k dokumentu, který nyní odsouhlasilo 25 ze 27 zemí EU.

Diskuse