Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 7. 6. 2009 19:08

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY O DŮVĚŘE VLÁDĚ

Zdroj: redaktoři iDNES.cz, iDNES.tv, MF DNES a ČTK

16:07
Jako další vystoupil ministr vnitra Martin Pecina. "Chtěl bych se vyjádřit, jak byla ineterpretována má vystoupení. Nevyjadřoval jsem se k tomu, jestli je to trestný čin nebo výtržnictví. Chci být nekompromisní vůři extremismu," uvedl. Považuje za nepřípustné, aby byly rozháněny mítinky politických stran. Ujistil, že nehodlá zabránit pozitivním změnám, které u policie probíhají.
16:06
S faktickou poznámkou vystoupil Václav Šlajs (ČSSD), který zkritizoval Langrův projev.
15:59
I Ivan Langer se vrátil k hodnocení výroku Martina Peciny. "Pro mě vajíčko není, nebylo a nebude argument, ale označit tyto lidi na fašisty, ne-li nacisty, považuji za zkrat." Martin Pecina podle něj zatím neprokázal, že by byl nestranický, ani že by byl odborníkem. Dodal ale, že se hlasuje o důvěře vládě jako celku a té důvěru dá.
15:55
K řečnickému pultu se přesunul bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS): "Nebudu hodnotit členy vlády, jak se zhostili nebo nezhostili jako nestraníci svých resortů. Vyjádřím se jen k Martinu Pecinovi." Langer považuje za chybné, že v prohlášení vlády chybí zajištění vyšetřování trestné činnosti příslušníků bezpečnostních sborů. Tento bod je prý připraven a je hoden realizace prostřednictvím této vlády. Chybí mu i reforma policie. "Je to změna, která získala politickou podporu ve Sněmovně i v Senátu."
  • Jan Fischer před hlasováním o důvěře vládě

    Jan Fischer před hlasováním o důvěře vládě - Jan Fischer poslouchá projevy ve Sněmovně. (7. června 2009) / Autor: Michal Sváček MF DNES

15:54
Většina poslanců za KDU-ČSL se zdrží hlasování o důvěře přechodné vládě Jana Fischera. Řekla to místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová. Podobně se rozhodli hlasovat i komunisté.
15:54
"Nezbývá mi než vám popřát hodně sil a nabídnout vám všechny své síly. Moji důvěru máte a já ji jako člen klubu KD-ČSL vyjádřím při hlasování," uzavřel bývalý minsitr financí.
15:51
"Členové vlády převzali svůj úkol ve velmi obtížné situaci. Vážím si úsilí, které jste vynaložili na sepsání programového prohlášení, ale podle mě by stačila jedna věta - pokusíme se spravovat zemi během permanentní kampaně stran," uvedl Miroslav Kalousek.
15:47
Jeroným Tejc (ČSSD) vystoupil s faktickou poznámkou. "Byl bych rád, kdyby podobnou přednášku dostali členové ODS." Narážel tak na některé výroky občanských demokratů.
15:46
David Kafka (ODS) mluví ve Sněmovně o extremismu a fašismu.
15:36
"Tato vláda, právě proto, že v ní nejsou lidé spojení s politickou činností té nebo jiné strany, má v sobě určité výhody. V zemi by se mohlo zklidnit politické napětí," dodal Jičínský.
15:28
Jako další přistoupil k řečnickému pultíku sociální demokrat Zdeněk Jičínský: "Tato vláda není vládou nějaké stranické koalice. To je jev zvláštní a měli bychom se zamýšlet nad tím, proč se musí politická krize řešit tímto způsobem. Je to doklad toho, že politikové nedostáli své úloze. Měli bychom se ptát, proč jsou občané politikou znechuceni a co proti tomu můžeme dělat."
15:19
"Nemám nejmenší důvod podpořit velkou koalici ČSSD, ODS a zelených," uzavřel své vystoupení Miroslav Grebeníček.
15:17
Nastupující kabinet podle Grebeníčka může buď "pokračovat ve zničujících postupech předchozího kabinetu nebo může zvolit postup vyhovující plně potřebám a požadavkům české veřejnosti".
15:14
"Věřím tomu, že jednotliví ministři nebudou obcházet parlament a nebudou se vyhýbat demokratickým procedurám informování parlamentu a veřejnosti tak, jako to dělali Topolánek, Schwarzenberg a Vondra," řekl dále Grebeníček.
15:10
"Při vší úctě ke kvalitám jednotlivých členů není ničím jiným než vládou a rukojmím velké koalice. Byla to ČSSD a ODS, kdo nadiktoval jednotlivé členy kabinetu," řekl ve svém vystoupení Miroslav Grebeníček (KSČM).
15:09

Po Mirku Topolánkovi vystoupil s faktickou poznámkou David Rath (ČSSD). "To, co řekl Topolánek o organizované bojůvce metačů předmětů, že je to demokratické vyjádření názoru, to je šokující. Topolánek ukázal, že netuší, co je demokracie." Nikdo podle něj nemá právo házet na někoho předměty. "Taky se mi nelíbí, že Topolánek vzkázal Berlusconimu 'Pusu na zámek', asi aby neříkal, co se dělo ve vykřičeném domě Silvia Berlusconiho. A taky na něj nebudu nic házet, ale řeknu mu to. Styďte se, pane předsedo!"

  • David Rath při projevu o důvěře vládě Jana Fischera

    David Rath při projevu o důvěře vládě Jana Fischera / Autor: Michal Sváček MF DNES

15:05
Od vlády ODS očekává, že se bude chovat zodpovědně a nebude podléhat populistickým tlakům. "Očekáváme, že bude postupovat v nastoupené cestě protikrizových opatření. Úřednická vláda to nebude mít lehké," je přesvědčen Topolánek. Vidí na ní ale pozitiva, řada členů kabinetu na něj dělá dobrý dojem, spravují své resorty profesionálně a nestranně, bez ohledu na to, kým byli nominováni. "Vidím zde ale i důvody, proč vládě důvěru nedat. Na druhé straně jsou zde i důvody pro. Zásadním důvodem pro vládu v současné době je, že nic lepšího nemáme nyní k dispozici. Dokonce ani nic jiného."
15:01
Mirek Topolánek během svého projevu připomněl vrhání vajíček během kampaně sociálních demokratů a ostře se ohradil proti prohlášení ministra vnitra Martina Paciny, kteří útoky označil za principiálně nacistické napadání. "Je nade vší pochybnost, že na názor lidé mají plné právo. Ministr vnitra ale nemá žádné právo zneužívat svého postavení k takovým prohlášení," uvedl Topolánek.
15:00
Podle Topolánka se nejedná o vládu s plnohodnotným mandátem. "Nemá své vládní poslance, při prosazování návrhů bude plně závislá na politickém vyjednávání se stranami," zdůvodnil.
14:47

Jako další přišel na řadu šéf ODS Mirek Topolánek. "Jsem rád, že přes ostré souboje a kampaň se nám podařilo najít dohodu. A že jsme řešení našli rychle. Není to řešení, se kterým bych byl stoprocetně spokojen," řekl na úvod svého vystoupení. Řešení podle něj znamená minimalizaci dopadů krize na občany. "Není to tedy řešení optimální, ale ze všech řešení je to řešení nejméně špatné."

  • Mirek Topolánek před hlasováním o důvěře vládě Jana Fischera

    Mirek Topolánek před hlasováním o důvěře vládě Jana Fischera / Autor: Michal Sváček MF DNES

14:45
"Náš postoj vůči vládě bude neutrální. Nebudeme se stranit jednání, ale nebudeme jí ani nadbíhat," uzavřel šéf komunistů a dodal, že klub KSČM nemůže učinit nic jiného, než se zdržet hlasování.
14:40
"Některými částmi programového prohlášení jsem byl trochu rozčarován. Za čtyři měsíce není možné dokázat to, co za čtyři roky. To chápu, ale některé věci by přesto měly být jasnější, srozumitelnější," je přesvědčen Filip.
14:36
K řečnickému pultu přišel šéf KSČM Vojtěch Filip. "Premiér Fischer si nenašel čas na jednání s třetím nejvýznamějším subjektem v české politice, tedy KSČM. Mrzí mě to, ale přesto budu i nadále vstřícný k jednotlivým návrhům vlády. Budeme na ně pohlížet věcně, nikoliv politicky," slíbil. Oceňuje, že vláda si stanovila jako svou prioritu přípravu realistického a odborného rozpočtu na rok 2010.
14:35
Podpora vlády jako celku je pro sociální demokracii významná. "Již nekolikrát jsem zdůraznil, že náš postoj k této vládě bude vstřícný," uvedl Paroubek. "Až na výjimky zatím kroky této vlády působí v naprosté většině vstřícně, někdy působí až sympaticky. Jsme rádi, že české předsednictví bude úspěšně dokončeno," shrnul šéf sociání demokracie.
14:22
Jako první v obecné rozpravě vystoupil šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Paroubek, který v uplynulých měsících dštil vůči Topolánkově vládě síru, byl dnes nezvykle vstřícný. "Ustavení vlády přirozeně vítáme. Bude jako administrátor státu přispívat ke zklidnění situace."
PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ VLÁDY - DOKUMENT ČTĚTE ZDE
14:17
Tato vláda předstupuje podle Fischera před občany s jednoduchým krédem. "Je připravena vykonat službu této zemi tím, že ji bude spravovat v jejich zájmu, efektivně, slušně. Nic víc, ale také nic míň," sdělil Fischer a jménem vlády požádal poslance o vyslovení důvěry.
14:13
"Tato vláda není klasickým kabinetem ve smyslu politickém. Není to tým sestavený z odborníků, byť nominovaný politickými stranami. V čele této vlády stojí zcela nepolitický premiér," uvedl Fischer. Jedná se podle něj maximálně politicky neutrální kabinet, který bude vládnout maximálně do říjnových voleb.
  • Premiér Jan Fischer žádá poslance o důvěru pro svou vládu

    Premiér Jan Fischer žádá poslance o důvěru pro svou vládu - Premiér úřednické vlády Jan Fischer při projevu v Poslanecké sněmovně. (7. června 2009) / Autor: Michal Kamaryt ČTK

14:11
Jednání schůze zahájil premiér Jan Fischer. Považuje mu zbytečné představovat poslancům celé programové prohlášení, které všichni dostali, má jen několik poznámek. Program se soustředí na dokončení českého předsednictví EU, přípravu střízlivého rozpočtu na další rok a administraci země do říjnových voleb.
14:10
Poslanci Miroslav Kalousek, Jan Husák a Ladislav Šustr vystoupili z KDU-ČSL. Oznámili to na dnešním jednání poslaneckého klubu lidovců. Dočasnou vládu Jana Fischera ale všichni tři podpoří. - více čtěte zde
14:07
Z jednání Sněmovny se předem omluvili poslanci Dana Filipi (ODS), Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) a Petr Wolf (nezařazený).
14:03
Předseda Sněmovny Miloslav Vlček zahájil schůzi Sněmovny k vyslovení důvěry vládě.
14:03
Úřednický kabinet premiéra Jana Fischera důvěru velmi pravděpodobně získá. Podpořit se ho po poslancích Strany zelených a ČSSD dnes rozhodli i zákonodárci z klubu ODS.