Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání o důvěře vládě Jana Fischera minutu po minutě
18:44
Vážené čtenářky, vážení čtenáři iDNES.cz, končíme naši on-line reportáž z hlasování o důvěře vládě. Děkujeme vám za pozornost a těšíme se někdy znovu nashledanou. Ohlasy na výsledek najdete ve článcích na našem zpravodajském portálu. Redakce iDNES.cz
18:38
Vládě pogratuloval i prezident Václav Klaus. "Výsledek dnešního hlasování vnímám jako záruku politické stability na nejbližší období. Je to dobrá zpráva pro naši zemi. Jsem připraven být vládě nápomocný."
18:35

Premiér Jan Fischer poděkoval poslancům za projevenou důvěru. "Vláda udělá vše pro to, aby svým úkolům dostála. Těším se na spolupráci s vámi."

  • Jan Fischer děkuje poslancům, že jeho vláda dostala důvěru

    Jan Fischer děkuje poslancům, že jeho vláda dostala důvěru / Autor: Michal Sváček MF DNES

18:26
Hlasování se zdržel nezařazený Vlastimil Tlustý, Petr Wolf nebyl přítomný. Zajímavé je, že odlišně hlasovala dvojice bývalých zelených poslankyň Věra Jakubková a Olga Zubová. Zatímco Zubová vládu podpořila, Jakubková se zdržela.
18:24
Pro návrh hlasovali lidovci Jan Husák, Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová, Pavel Severa a Ladislav Šustr. Ostatní se zdrželi, Tomáš Kvapil je dlouhodobě nemocný.
18:22
Fischerův kabinet získal důvěru. Podpořilo jej 156 poslanců, proti byl jen nezařazený poslanec Miloš Melčák. Zbytek poslanců, komunisté a většina lidovců, se zdržel.
18:05
Hlasování začíná, jako první bude hlasovat poslanec Boris Šťastný (ODS).
18:00
Nikdo další už se do rozpravy nepřihlásil, rozprava skončila.
17:54
Na závěr diskuse vystoupil znovu premiér Jan Fischer. Rozprava podle něj potvrdila odlišnost názorů ve Sněmovně, není tak podle něj možné, aby se vládě podařilo prosadit jakákoliv kontroverzní rozhodnutí. Fischer komentoval i kritiku programového prohlášení. "Někomu se bude zdát příliš lakonické, někomu příliš obecné. Myslím, že je dobrým vodítkem k tomu, co tato vláda chce vykonat." Ujistil také, že vláda bude komunikovat i s jednoltivými výbory, nejen s poslanci a senátory.
17:51
Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a ministr dopravy Gustáv Slamečka se vyjádřili konkrétněji k plánům svých rezortů, jak je žádali někteří poslanci během svých projevů.
17:48
Ministr vnitra Pecina se vyjádřil ve svém vystoupení k působení Jiřího Komorouse na ministerstvu. "Pan Komorous není nic nového, ve stejné pozici byl i předchozí náměstek Salivar. Považuji jej za odborníka, náměstci před ním byli převážně hasiči, já jsem si vybral pana plukovníka Komorouse, aby mi za tu omezenou dobu pomohl s reformou policie a bojem proti extremismu."
17:36
Bursík během svého projevu také kritizoval ministra vnitra Martina Pecinu za jmenování bývalého šéfa protidrogové centrály Jiřího Komorouse do funkce svého náměstka. Komorous složil u StB, což lustrační zákon nepřipouští, uvedl Bursík. Pecina podle něj obecný lustrační zákon obešel tím, že Komorouse jmenoval jako policistu ve služebním poměru. V takovém případě jsou pravidla mírnější.
17:28
Zatím posledním přihlášeným je předseda Strany zelených Martin Bursík. "Považuji za poctivé promluvit i za Stranu zelených." Vláda padla v polovině předsednictví a ti, kteří vládě vyslovili nedůvěru, podle něj nepřevzali za nastalou situaci zodpovědnost. Jeho strana nominovala do nové vlády dva ministry.
  • Michael Kocáb při jednání Sněmovny o důvěře vládě

    Michael Kocáb při jednání Sněmovny o důvěře vládě / Autor: Michal Sváček MF DNES

17:27
S faktickou poznámkou vystoupil i Stanislav Grospič (KSČM). "Vládní prohlášení je velice obecné, vágní. Otázka sociální politiky je velmi málo rozpracovaná," řekl.
17:22
Jako další vystoupil s faktickou poznámkou ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka , který zareagoval na tvrzení, že v programovém prohlášení nejsou žádná konkrétní opatření ke snížení vysoké nezaměstnanosti. Podle něj tam jsou přímo poznámky. "Nezaměnstanost nezačala růst dnem jmenování nové vlády, pokračujeme v opatřeních předchozí vlády," sdělil a dodal, že se vláda bude snažit více využít peněz z evropských strukturálních fondů.
17:12
Na vystoupení Vlastimila Tlustého reagoval i ministr financí Eduard Janota, který se snažil kritiku odrazit. "Velmi lpím na tom, aby deficit rozpočtu na příští rok bych zhruba pět procent. Zadlužit se je velmi jednoduché."
17:11
Vítězslav Jandák (ČSSD) vyjádřil ve faktické poznámce souhlas s tím, co řekl Vlastimil Tlustý. "Snažte se podívat do svých rezortů," vyzval ministry, ať hledají možné rezervy.
  • Jan Fischer během projevů před hlasováním o důvěře vládě

    Jan Fischer během projevů před hlasováním o důvěře vládě / Autor: Michal Sváček MF DNES

17:06
"Chtěl bych poprorit pana premiéra, aby si tyto údaje prověřil," žádal Tlustý. Vyzval vládu, aby se se situací pokusila něco udělat, setrvačnost podle něj nic nevyřeší. "Domnívám se, že situace je tak vážná, že jsou na místě opatření typu daňové prázdniny. Občan sice ochudí státní rzpočet, ale nebude po nás žádat žádné dávky. Vše nasvědčuje tomu, že pokud věstím katastrofu, jsem neomylný," uzavřel.
17:01
Tlustý mluví o hospodářské krizi a jejích dopadech. Porovnává vývoj ve Spojených státech a Česku, k nám podle něj krize přišla se zpožděním zhruba dvanácti měsíců. Dna by tak měla dosáhnout podle propočtů v červenci příštího roku.
17:00
K řečnickému pultu přistoupil nezařazený poslanec Vlastimil Tlustý. "Lidi zlatý, probuďte se, vykašlete se na vajíčka, dopadají na nás horší věci," zahájil své vystoupení.
16:58
"Přála bych nové vládě, aby se jí povedlo dovést do konce kauzy, na které Topolánkově kabinetu nezbyl čas. Přeji nové vládě soudné ministry s větším rozhledem, než měli ti ve staré vládě. Jménem DSZ přeji vládě slušné a poctivé vládnutí s citem a ohleduplností vůči občanům," shrnula své postoje Zubová.
16:57
Jako další hovoří Olga Zubová: "Strana zelených se na vzniku nové vlády nepodílela, přesto v některých oblastech s ní budeme moci spolupracovat. Hlavně v oblasti zodpovědné ochrany přírody nebo v postupu proti extremismu."
16:53
Po Šojdrové vystoupil Ladislav Skopal (ČSSD): "Kapitola zemědělství v prohlášení je dost obecná, bez čísel. Proto vypadá pozitivně. Já ale tento optimismus nesdílím."
16:41
S faktickou poznámkou vystoupila Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která se pokusila vyvrátit Dolejšovy obavy o nedostatku financí na vzdělávání.
16:34
"Testem vlády bude nepochybně rozpočtová politika. Chybí mi i ukončení rozpočtu 2009. Chcete utáhnout opasky. V krizi je to nutné, ale nebudete utahovat jen někomu?" zeptal se Dolejš.
16:31
Jako další promluvil Jiří Dolejš (KSČM): "Loutkovodiči by rádi vládu vodili za pomyslná lanka, která se ale začínají trhat."
16:30
Radim Chytka (ODS) hovořil o dokončování dálnice D47. Pokládá ji za jednu z nejvýznamnějších dopravních tepen a je proto zděšený tím, že by měla být dokončena až za tři roky.
16:29
Zdeněk Škromach (ČSSD) ve faktické poznámce řekl, že Cyril Svoboda se od vlády distancoval. "Předpokládám, že po volbách bude KDU-ČSL bude opět připravena ke koalici."
16:19
"Dopředu jsme slíbili podpořit jednotlivé kroky vlády, které budou prospěšné pro naši vlast," řekl Svoboda. Programové prohlášení je ale podle něj text velmi obecný, ale někdy i neurčitý. Kladně ohodnotil protikrizová opatření i návrh na vytvoření rozpočtu. Výhrady se ale týkají toho, co v textu není a mělo tam být. Šéf lidovců poté vyjmenoval témata, která mu v programu chybí, mimo jiné opatření proti vysoké nezaměstnanosti nebo otázka lidských práv. "KDU-ČSL doporučuje svým poslancům zdržet se hlasování," uzavřel své vystoupení.
16:16
"Vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka bylo nezodpovědností. Česká republika tak ukazuje svou obrovskou lehkomyslnost. Řešení situace mělo mít proto jiný scénář," sdělil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Odpovědnost při vytvoření nové vlády měla dostat podle něj ČSSD a KSČM.
16:15
"Svá vejce si nosím s sebou a nedávám je nikomu," zareagoval Ivan Langer během faktické poznámky.
16:13
S faktickou poznámkou vystoupil David Rath (ČSSD), který reagoval na projev bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Kritizoval pronájem lázeňských zařízení Policie ČR. Dotknul se také vajíčkové faéry. "Mně připadá, že vy jste myšlenkovým otcem," řekl Rath.

Diskuse

Isahn: to madqwert: jdi na prochazku, kdyz sviti oskar, a neprud tady (15:23)

madqwert: RATH: topolanek navstivil vykriceny dum silvia berlusconiho (15:03)

madqwert: RATH: topolanek si zapomnel fikovy list (15:02)