Poslanec ODS Pavel Suchánek ve Sněmovně. Podíl v žádné firmě s anonymními

Poslanec ODS Pavel Suchánek ve Sněmovně. Podíl v žádné firmě s anonymními akciemi nemám, zdůraznil. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Nečas varoval ODS, že obrana anonymních akcií by se straně vymstila

  • 156
Návrh poslance ODS Pavla Suchánka chránící anonymní akcie podpořilo při jednání klubu jen asi 15 poslanců. Premiér Petr Nečas vyzval poslance ODS, aby respektovali vládní návrh. "S tím, že kdybychom přijali můj pozměňovací návrh, budeme se bránit, že kryjeme nějaké nekalé obchody. Já s tím nesouhlasím, ale respektuji názor premiéra," řekl Suchánek.

"Naši poslanci dostali volné hlasování, návrh pana Suchánka podpořila jen menšina klubu," řekla iDNES.cz šéfka Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Podle šéfa klubu Marka Bendy bylo na straně Suchánka jen asi 15 lidí. Vládě ale pomůže zákon prosadit opoziční ČSSD, takže hlasy poslanců ODS s jiným názorem by ke schválení zákona chybět neměly.

Suchánek ve Sněmovně iDNES.cz řekl, že nevlastní podíl v žádné firmě s anonymními akciemi, jen je v dozorčí radě jedné takové společnosti - MPS Holding a.s. - ale ta si podle Suchánka tento týden v pátek na valné hromadě formu akcií změní. "Je to hutní firma, vlastní ji můj kamarád," řekl v úterý ve Sněmovně iDNES.cz Suchánek.

Zákon, který má omezit anonymní akcie na doručitele, budí pozornost, protože rozdělil poslanecký klub ODS. Suchánek totiž předložil alternativní verzi oproti vládnímu návrhu. Chce, aby rozkrýt vlastnickou strukturu musely jen společnosti, které se ucházejí o veřejné zakázky (více zde).

Podle Nečase to ale nestačí. Pravidlo by se podle něj muselo týkat i firem, které dostávají dotace. Například těch, které provozují solární elektrárny nebo působí ve státem regulovaných odvětvích. Suchánek tedy nabídl, aby se vládní návrh vrátil do parlamentních výborů, kde by se mohl do jeho verze zapracovat Nečasův návrh. To ale ODS odmítla.

Poslanec Suchánek argumentuje, že hájí původní pravicové ideje občanských demokratů a že by stát neměl komplikovat situaci firmám, které nepřicházejí do kontaktu s veřejnými penězi. A odhaduje, že za ním stojí až 20 poslanců ODS.

Jedním z kritiků vládního návrhu je poslanec Boris Šťastný z ODS. "Krátkodobě se nám to může mediálně vyplatit, ale vzhledem k našim voličům se nám to vyplatit nemůže," prohlásil. Podle něj jde o další střípek v mozaice "konce ODS".

ČSSD: Je lepší teď přijmout aspoň něco a pak to zpřísnit

Chybějící hlasy v ODS se rozhodla nahradit ČSSD. "Zákon podpoříme ve vládní verzi a pak ho zpřísníme v Senátu tak, aby těm, kdo se chtějí ucházet o veřejné zakázky nebo dotace, nestačilo uložit akcie do banky, ale museli by je zapsat do centrálního depozitáře," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Původní vládní návrh předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno. Zatímco první varianta je pro opoziční ČSSD přijatelná, druhá - listiny v bance - podle nich v případě firem ucházejících se o veřejné zakázky či dotace nestačí.

Více než o vyřešení reálného problému jde ale spíš o boj o politické body. Když totiž bude chtít firma zůstat skryta, stačí jí například to, aby deklarovala, že její akcie jsou vlastněny společností registrovanou na Kypru, jehož pravidla umožňují skrýt skutečné vlastníky. "To se musí řešit na úrovni Evropské unie," pokrčil rameny Tejc. Firma vlastněná z Kypru, členské země Evropské unie, by totiž nemohla být vyřazena z tendru v České republice.

Vicepremiérka Karolína Peake připouští, že omezení anonymních akcií v České republice nevyřeší problém skrytých vlastníků zcela. "Je to určitý půlkrok, který je třeba udělat," míní Peake. Připouští, že když někdo bude svého vlastníka chtít ukrýt, zvolí právě variantu Kypr a pak nebude dohledatelné vlastnictví "až do posledního kolene".

Podle Peake už ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský připravuje zpřísnění podmínek pro uchazeče o veřejné zakázky. "Půjde o zavedení informační povinnosti do zákona o veřejných zakázkách," uvedla vicepremiérka. Zájemce o zakázku bude muset rozkrýt strukturu až na úroveň fyzických osob, tvrdí Peake.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video