Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž
19:45
Tímto posledním hlasováním Senát ukončil dnešní schůzi.
19:42
Senátoři hlasovali o návrhu schválit novelu volebního zákona. Ten Senát schválil, pro hlasovalo 69 z 72 senátorů, proti nebyl nikdo.
19:40
Ústavní výbor v čele s místopředsedou výboru Jiřím Žákem (ODS) doporučuje novelu volebního zákona senátorům schválit.
19:38
Nyní vystoupil před Senát ministr vnitra mMrtin Pecina. Senát probírá novelu zákona o volbách do Parlamentu České republiky.
19:31
Senát schválil návrh Poslanecké sněmovny novely ústavního zákona. Pro hlasovalo 63 z 72 senátorů, proti byli 3 senátoři.
19:28
V rozpravě vystoupilo 12 senátorek a senátorů. Byl podán jediný návrh, a to schválit novelu ústavního zákona.
19:27
Senát se chystá po proslovech jednotlivých senátorů hlasovat.
19:24
Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL): "Návrh má s původním návrhem Senátu jen pramálo společného. Nejsme přesvědčeni, že tento ne zcela projednaný návrh je tím nejsprávnějším řešením. Proto si jej já spolu s dalšími kolegy s KDU-ČSL dovolíme nepodpořit."
19:20
Jiří Dienstbier (BEZPP.) podle všeho sdílí názor Karla Schwarzenberga, podle něj se senátoři pouští na velmi kluzkou cestu, když dají poslancům ve Sněmovně více pravomocí a poruší tak rovnováhu mezi vládními silami.
19:17
Jiří Čunek (KDU-ČSL): "Kdybychom nevolili toto rychlé, dle mého názoru překotné, řešení, vybrali bychom jednu ze čtyř dalších možností rozpuštění Sněmovny, pan prezident by to jistě podepsal a volby by byly," vzkázal kolegům Čunek s tím, že jsou i jiné možnosti, jak řešit ústavní krizi v zemi.
19:11
Jiří Čunek (KDU-ČSL): "Je to zajímavé, měl jsem za to, že máme ústavní komisi pro to, aby nám předkládala pro a proti nějakému návrhu. Dnes nám pan Pithart řekl, že argumenty proti novele nám nepředloží, já pevně doufám, že se to nikdy nebude opakovat. To není dobrá praxe, snad pro příště."
19:08
Jiří Žák (ODS): "Měli bychom využít vzácného momentu shody s Poslaneckou sněmovnou," vzkázal kolegům.
19:06
Vlastimil Balín Senátu předeslal, že tři senátoři z KSČM se hlasování o novele ústavního zákona zdrží.
19:00
Vlastimil Balín (KSČM): "Nejde tu jen o to volit, zvolit či být zvolen. Ústavní soud nám dal jasný signál, začněme se chovat jako odpovědní zákonodárci a ne jako lobbisti v politických dresech."
18:57
Karel Schwarzenberg (TOP 09) senátorům připomněl, že pokračování v zákonech tímto směrem není dobrým krokem. Pokud to tak půjde dál, mohou si poslanci na hrad postavit stroj s razítkem a nepotřebují prezidenta s vlastní vůlí.
18:55
Karel Schwarzenberg (TOP 09): "Myslím, že bychom neměli opomenout jednu skutečnost. Tedy ustanovení, že "prezident rozpustí" místo "prezident může rozpustit". Myslím, že je to významný posun, který rovnováhu vlády naruší. Tímto řešením jsme porušili balanci."
18:53
Přemysl Sobotka (ODS): Jestliže nás někdo usvědčuje z toho, že ve spěchu schvalujeme zákon, není to pravda. Druhou desinformací je to, že toto je práce velké koalice. Není tomu tak. Ekonomická krize potřebuje řešení a jediným řešením jsou předčasné volby."
18:51
  • Mirek Topolánek svolal schůzku předsedů politických stran a předsedů obou komor parlamentu. Předmětem jednání je situace kolem předčasných voleb (6. září 2009)

    Mirek Topolánek svolal schůzku předsedů politických stran a předsedů obou komor parlamentu. Předmětem jednání je situace kolem předčasných voleb (6. září 2009) / Autor: Kateřina Šulová ČTK

18:50
Přemysl Sobotka (ODS): "Ve středu nastoupilo rychlé jednání u prezidenta. Přestože volební kampaň byla v plném běhu, jsme si vědomi, že tuto situaci musímě nějak řešit. Poslanecká sněmovna nemůže bez předčasných voleb vládnout pomocí vlády, která má velice limitovaný mandát."
18:49
Vystoupil předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).
18:48
Jiřina Rippelová (ČSSD) doplnila stanovisko komise, na které v předchozím projevu zapomněla.
18:46
Petr Pithart (KDU-ČSL): "Evidentně jiná řešení nejsou pro poslance přijatelná. Mé hlasování nebude ovlivněno mým názorem na předčasné volby, ale tím, jak příští jednání sněmovny ovlivní roli Senátu."
18:42
Petr Pithart (KDU-ČSL): "Rozhodnutí třípětinové většiny poslanců může s sebou nést určité riziko - může být kalkulem velkých politických stran na úkor stran ostatních. Posiluje se váha již tak značně silné Poslanecké sněmovny, která se vyvazuje z pletiva brzd a rovnováh. Způsob přijetí aktuálního návrhu změny ústavy nelze považovat za vzorový."
18:41
Před senátory předstoupil Petr Pithart (KDU-ČSL).
18:38
Vladimír Dryml (ČSSD): "Projednávaný zákon splňuje podmínky, které nám zaručí, že schvalujeme ústavně konformní mechanismus, který snad v budoucnu nebude napaden. Já chci vyhovět voličům, a ti si přejí co nejdříve skončit toto politické pimrlové divadlo. Proto chci naposledy podat pomocnou ruku svým přátelům a zejména přítelkyním v Poslanecké sněmovně."
18:36
Vladimír Dryml (ČSSD): "Napadení novely kvalifikovaným způsobem nezle vyloučit nikdy."
18:34
Senátoři mluví klidně, k věci a většinou krátce. Nyní hovoří Vladimír Dryml (ČSSD), který kolegy ujistil, že dnes do 23:00 jednat nebudou.
18:33
V Senátu byla otevřena obecná rozprava.
18:31
Jiřina Rippelová (ČSSD) zmínila v souvislosti s novelou zákona teké dvě negativa, nad kterými se mají senátoři zamyslet. To je především legitimita toho, zda má Poslanecká sněmovna rozhodovat sama o sobě a tom, kdy skončí. A možnost silných stran vybrat si termín voleb tak, aby byly ještě silnější...přesto novelu doporučila schválit.