Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání Sadra a irácké vlády zkrachovalo

  20:16aktualizováno  20:16
Vyjednávání mezi iráckou vládou a hnutím iráckého radikálního duchovního Muktada Sadra o ukončení bojů v Nadžafu ztroskotala. V pátek uzavřené příměří trvá, ale napětí ve městě je vysoké. Konec rozhovorů potvrdily obě strany. Vláda je odhodlaná pokračovat vojensky.

"Je mi velmi líto, že vám musím oznámit, že vynaložené úsilí o mírové vyřešení krize v Nadžafu neuspělo," prohlásil  na tiskové konferenci irácký národní bezpečnostní poradce Muvaffak Rúbáí, jehož vláda vedla jednání spolu s koalicí vedenou Spojenými státy.

Potvrdil, že vláda se rozhodla obnovit vojenské operace proti Sadrovým milicím. Sadrův představitel obvinil z ukončení vyjednávání prozatímního iráckého premiéra Ajáda Alávího.

"Musíte vědět, že jsme se s Rúbáíim dohodli na všech bodech, ale Aláví mu pak zavolal a on rozhovory ukončil," řekl Sadrův politický představitel Alí Samsím v rozhovoru pro arabskou televizi Al-Džazíra. Vývoj označil za spiknutí, které povede k dalším masakrům a které je namířeno proti všem odpůrcům zahraniční okupace.

Sadr v pátek vyzval iráckou prozatímní vládu, aby odstoupila. Zdůraznil, že zůstane se svými ozbrojenci v Nadžafu a že bude v případě nedosažení dohody o mírovém řešení krize dále bojovat.

Sadrovy ozbrojené milice bojují v šíitském posvátném městě Nadžaf poslední desítku dní proti americkým a iráckým vládním silám. Střety si vyžádaly stovky obětí. V pátek uzavřené příměří podle všeho zatím trvá, ale napětí ve městě je vysoké. - více o bojích zde

Nadžaf je odříznut, Sadr chce OSN
Tisíce demonstrantů z několika iráckých měst zablokovaly hlavní přístupové cesty do centra Nadžafu, kam přijely podpořit nenásilnými prostředky Sadrovy milice.

Prostřednictvím svého mluvčího Sadr vzkázal, že je připraven souhlasit s tím, aby modré přilby Spojených národů nahradily v zemi mnohonárodnostní síly vedené Američany. Tyto síly však hodlají zůstat v zemi nejméně do všeobecných parlamentních voleb, které se v Iráku plánují na leden 2005.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz