Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání s Kaddáfího baštou zkrachovala, povstalci se chystají k útoku

  8:26aktualizováno  16:18
Jednání libyjských povstalců s jednotkami Muammara Kaddáfího v pouštním městě Baní Valíd zkrachovala. Povstalci město obklíčili a chystají se zaútočit. V rukou Kaddáfího jednotek stále zůstává i diktátorovo rodiště Syrta spolu s městy Džafrá a Sabhá.

Zničené letadlo na někdejší základně Chámisových brigád nedaleko Baní Valídu | foto: AP

Jeden z klíčových vyjednavačů oznámil BBC, že rozhovory s Kaddáfího silami ztroskotaly a řešení je nyní v rukou vojenských velitelů. Síly loajální bývalému libyjskému vůdci údajně požadovaly, aby povstalci do města vstoupili neozbrojení.

Povstalci nadále doufají, že útok na město ležící přibližně 150 kilometrů jižně od Tripolisu není nevyhnutelný. Obyvatelům města dodávají humanitární pomoc a doufají, že města se zmocní bez zbytečného krveprolití. Jednání údajně probíhají ve městě mezi kmenovými vůdci.

"Nechceme, aby se v Baní Valíd někomu něco stalo. Chceme do města vstoupit mírumilovně, pak budou lidé v bezpečí. V opačném případě hrozí, že se stanou lidskými štíty nebo budou čelit pomstě, pokud nebudou Kaddáfího jednotky podporovat," řekl mluvčí povstalců Abduláh Kenčíl.

Libyjský vzbouřenec se modlí v Tripolisu
Z Kaddáfího portrétů si nyní Libyjci s oblibou dělají rohožky.
Balíky s libyjskými bankovkami míří na palubě britského dopravního letounu C-17

Podívejte se na snímky z Libye.

Jeden z Kaddáfího synů Saadí obvinil v rozhovoru pro CNN svého bratra Sajfa Isláma, že svými agresivními projevy snižuje šance na dialog (více zde). Předseda povstalecké provizorní vlády Mustafá Džalíl posléze uvedl, že ve městě až do soboty pobývali Kaddáfího synové Sajf Isláma Murasím, kteří vyjednávání blokovali.

Velitel Kaddáfího brigád prchl do Nigeru

Kaddáfího vojákům ve městě údajně velí dva plukovníci. Baní Valíd je baštou diktátorova mocného kmene Varfálla. Povstalecká přechodná vláda (PNR) doufá, že část města povstane proti diktátorovým silám.

Zatím selhaly i rozhovory s Kaddáfího silami v ostatní městech: Sabhá, Syrtě a Džafrá. Řídnoucí řady Kaddáfího bojovníků nicméně opustil další muž - podle televize al-Arabíja velitel Kaddáfího speciálních brigád Mansúr Zaú uprchl do sousedního Nigeru.

Přechodný kabinet se snaží urychleně obnovit základní služby v zemi. PNR oznámila, že zřídila vrchní bezpečnostní radu, která má zajistit ochranu metropole a převzala kontrolu nad rozsáhlým potrubním systémem, který přivádí vodu z tisíců studní v poušti do měst na pobřeží.

Objevují se však také zprávy o neshodách mezi povstalci. Významný islamistický velitel, který si získal jméno při obraně Benghází, vyzval kompletní vedení PNR k rezignaci. "Výkonná rada už není déle zapotřebí, protože oni jsou pozůstatky minulého režimu. Všichni by měli rezignovat, od špičky pyramidy až dolů," řekl podle BBC Ismaíl al-Salábí.

Baní Valíd, Libye

Baní Valíd, Libye

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Najdete na iDNES.cz