Zástupci rebelujících poslanců ODS dorazili do Kramářovy vily za premiérem Petrem Nečasem.

Zástupci rebelujících poslanců ODS dorazili do Kramářovy vily za premiérem Petrem Nečasem. | foto: Marek Vondrouš, ČTK

Nečas se s rebely dohodl na kontrole koaliční smlouvy a práce ministrů

  • 669
V jednání mezi špičkami ODS a skupinou rebelujících poslanců nastal posun. "Dohodli jsme se na revizi koaliční smlouvy a toho, jak ji plní jednotliví ministři," řekl iDNES.cz po jednání jeden z nespokojených poslanců. "Ano, jde o standardní kontrolu plnění koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády," potvrdil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Je otázka, co přesně taková revize může přinést, zda například i výměnu některého ze členů vlády, který vadí skupině poslanců v ODS. Občanští demokraté například již delší dobu dávají najevo nespokojenost s některými kroky ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09. Ten také navíc nedávno poslal podnět  Nejvyššímu státnímu zastupitelství kvůli kauze elektronických zdravotních knížek IZIP. (více zde)

Heger se domnívá, že ve Všeobecné zdravotní pojiťovně vznikla kvůli kauze IZIP značná škoda. "Je důvodné podezření na spáchání trestných činů při nakládání s veřejnými prostředky s celkovou škodou ve výši přesahující 450 milionů korun," prohlásil ministr. Ve správní radě VZP zasedají rebelující poslanci Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, který je jejím předsedou. Členem dozorčí rady pojišťovny je další rebelující poslanec Tomáš Úlehla.

"Kontrolu plnění programového prohlášení vlády a toho, kolik procent z toho, co jsme slíbili, jsme už splnili, dělám průběžně. Nevidím na tom nic zvláštního," sdělil později iDNES.cz premiér Nečas.

Schůzka v 9 hodin ráno v Kramářově vile

Do Kramářovy vily ráno za premiérem Petrem Nečasem dorazili tři ze šestice rebelů ODS, s nimiž strana hledá dohodu, aby schválili rozpočet na příští rok.

"Jsou na stole návrhy, které řeší větší polovinu problému. Přinesli jsme celou řadu návrhů  na omezení výdajů, i několik návrhů na posílení příjmů, ale ne zvýšením daní," řekl po jednání Šnajdr. Skupina poslanců ODS dorazila na jednání s Nečasem a Stanjurou zhruba s desítkou návrhů, které nechtěla zveřejnit.

Spor je o to, jakou podobu by měl být balíček, jímž chce vláda ušetřit 25 miliard korun, aby schodek rozpočtu nepřesáhl 100 miliard korun.

Šestice poslanců ODS spolu s opozičními stranami shodila ze stolu vládní balíček s návrhy na vyšší DPH a vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy (více zde). Vláda ho předložila podruhé a spojila s ním důvěru. To znamená, že když balíček neprojde, vláda podá demisi a končí. Rebelové ODS odmítají jak zvýšení DPH na 15 a 21 procent, tak vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy.

Rebelové chtějí šetřit v provozních výdajích státu

"Naše priority se soustředí do provozních výdajů státu, do nákladů na státní organizace. Tady je prostor, abychom nemuseli zvyšovat daně," řekl Šnajdr. "Bylo to normální pracovní jednání, které bude dál pokračovat," uvedl Stanjura.

"Nechceme, aby v době šetření a když skutečně redukujeme administrativu, narostl počet jejích zaměstnanců zhruba o 1 400. Jenom to by znamenalo, že ta úspora by byla zhruba půl miliardy korun, ale těch návrhů je celá řada a v tuto chvíli o nich jednáme," upřesnil neoficiální mluvčí rebelů Šnajdr. Spolu s ním byli na jednání exministr zemědělství Ivan Fuksa a poslanec Radim Fiala. V šestce jsou také Petr Tluchoř, Jan Florián a Tomáš Úlehla.

S rebely ODS se vedení strany sešlo už potřetí a jednání mají pokračovat příští týden. "Bavíme se o opatřeních jak v roce 2013, tak 2014. Shodli jsme se už na tom, že privatizační výnosy by mohly být použity jako zdroj snížení růstu státního dluhu. To je priorita, kterou jsme slíbili občanům, bohužel ne úplně se nám to daří. Dohodli jsme se, že tyto privatizační prostředky, pokud by jich bylo dosaženo, budou použity k redukci státního dluhu," řekl už před jednáním v Kramářově vile Šnajdr.

O tom, co konkrétně by se mělo prodat, nechce teď nikdo v ODS mluvit. Jen bývalý šéf poslanců Tluchoř už prohlásil, že je otázka, zda má stát vařit pivo, jezdit na kolejích či vyrábět radiátory. Jeho slova tak směřovala k českobudějovickému Budvaru, Českým drahám a firmě Korado.

Vláda ve středu večer schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 100 miliard korun (další informace najdete zde). Pokud by její úsporný balíček neprošel, zvýšil by se schodek o dalších 25 miliard.

"Je evidentní, že vše směřuje k tomu, abychom schválili legislativu nebo opatření, která umožní sestavit rozpočet. První čtení jak toho takzvaného daňového balíku, tak státního rozpočtu, jsou spojené nádoby. Nedojdeme-li k dohodě, jak daňový balík, tak státní rozpočet, budou stát na vodě. Klíčové bude jak druhé, tak třetí čtení projednávání obou tisků," řekl iDNES.cz Šnajdr.

Přijetí vládního balíku v prvním čtení šestice rebelů umožnila. Konečné hlasování o něm má být na říjnové schůzi Sněmovny, už po krajských a senátních volbách. Na dohodu s nespokojenými poslanci tak má Nečas necelý měsíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video