Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


19:53
Vážení čtenáři, on-line přenos z hlasování poslanců o rozpuštění Sněmovny končí, děkujeme za pozornost. Další články k tématu předčasných voleb naleznete na našem webu.
19:49
Česká Poslanecká sněmovna úterním souhlasem se svým rozpuštěním otevřela cestu k předčasným volbám, které mohou komunistům přinést podíl na moci, napsala agentura Reuters. Poznamenala, že by se tak stalo poprvé od nekrvavé revoluce, jež před více než dvěma desítkami let ukončila totalitní vládu komunistické strany. Více čtěte zde
19:47
Strana zelených, která nemá zastoupení ve Sněmovně, uvítala verdikt poslanců rozpustit dolní komoru parlamentu. Je přesvědčena, že předčasné volby jsou v patové situaci šancí k obnově politické kultury. Strana uvedla, že bude v předčasných volbách usilovat o voliče, je připravena vyvést zemi ze stagnace. Návrat zelených do Sněmovny je spojen s programem postaveným na silné protikorupční strategii i konkrétních návrzích k oživení ekonomiky a zlepšení životní úrovně občanů, uvedl šéf zelených Ondřej Liška.
19:18
Veřejnoprávní Česká televize věnovala otázce rozpuštění Sněmovny celých 25 minut z hlavní zpravodajské relace. V živých přenosech měla hned několik hostů, především předsedů jednotlivých stran..
19:14
Šéf Věcí veřejných Vít Bárta v ČT upřesnil, že ústavní stížnost, kterou podal její člen Petr Skokan kvůli legitimitě svolání schůze pro vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka, není oficiálním stanoviskem strany. Neuvedl však přímo, zda s ní souhlasí, či nikoli.
19:10
Dagmar Navrátilová ze strany LIDEM v České televizi připustila, že rozpuštění Sněmovny může pro toto politické uskupení znamenat konec. Dodala však, že o dalším postupu bude strana ještě jednat.
19:08
"Já bych to viděl jako určitou mobilizaci pro naše voliče,“ doplnil svůj pohled na věc Gazdík. Zopakoval již jednou vyřčenou myšlenku, že "pokud voliči neodvolí před tím, než opustí svá bydliště a odjedou na chaty nebo do zahraničí, tak se budou vracet do úplně jiné země".
19:05
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík v rozhovoru pro Rádio Impuls řekl, že prezidentem Zemanem navrhovaný termín voleb nemusí být jen nevýhodou. "Já bych to neoznačil jako naschvál. Obecně politologové říkají, že to může mít stejný vliv jako příliš špatné nebo příliš dobré počasí na účast ve volbách."
19:01
Prezidenta Miloše Zemana těší, že se podaří zabránit zrušení daně z dividendy, které se podle hlavy státu někdy označuje jako "poslední Kalouskův tunel". Zeman prohlášení zveřejnil na svém facebookovém profilu. Ministr financí v demisi Jan Fischer chce návrh na plánované zrušení této daně předložit do Senátu jako zákonné opatření, které lze využít v době rozpuštěné sněmovny. Žádá o to ČSSD.
18:50
"ODS neprodává zápasy," reagovala Miroslava Němcová na slova Miroslava Kalouska. Podle ní zápas při hlasování o důvěře Rusnokovy vlády prodali dva poslanci, nikoli celá strana.
18:44
"Je to názorové pole, pole střetu," hájí Miroslava Němcová nejrůznější úlety při projevech poslanců, jaké v posledních dnech předvedl například Pavel Bém.
18:36
"Jsem přesvědčena, že ta práce dokončena nebude," řekla Miroslava Němcová o doprovodných zákonech k občanskému zákoníku a o fotovoltalice. Už má informace, že se v Senátu chystají pozměňovací návrhy. Ty při rozpuštěné Sněmovně znamenají, že zákony "spadnou pod stůl".
18:32
"Rozpuštění Sněmovny je tak mimořádný akt, že to musí znamenat selhání politiků," řekla v České televizi Miroslava Němcová. Jako jediná z ODS hlasovala proti.
18:32
Vláda v demisi utlumí po rozpuštění Sněmovny zákonodárnou aktivitu. České televizi to po schválení rozpuštění dolní komory řekl premiér Jiří Rusnok. Zákonodárnou iniciativu nyní převezme Senát, který by mohl schvalovat takzvaná zákonná opatření. Podle Rusnoka by se mohl úřednický kabinet zabývat jedním či dvěma zákonnými opatřeními, například snížením poplatku za pobyt v nemocnici.
18:20
"Sněmovna ve svém stávajícím složení udělala nejlepší rozhodnutí, jaké mohla. Na předčasné volby se těším, mám rád adrenalin," uvedl k rozpuštění sněmovny předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Hnutí ANO v současné době sestavuje kandidátky a chystá se na setkávání s voliči ve všech regionech.
18:16
"Vyjíždíme všichni do svých volebních kaváren," uvedl v České televizi Vít Bárta z Věcí Veřejných. Podle jeho slov se jedná o vítězství nad dinosaury. Uvedl také, že stížnost Petra Skokana není stížností Věcí veřejných
18:12
"Česká ekonomika se naštěstí bez parlamentu pár měsíců obejde. I když politici velmi často a velmi rádi vyzsvihují svůj vliv na ekonomiku, základy ekonomického oživení nevznikají v parlamentních lavicích, ale v oživení německé či, francouzské spotřebitelské poptávky, v tempu uzdravování španělského finančního systému či v udržení čínského ekonomického růstu. Pokud však z voleb vzejde vláda bez rozpočtové odpovědnosti, pocítili bychom obavu investorů z případného rostoucího zadlužování ve zdražení úroků, za které si vláda na trhu půjčuje na financování svých deficitů," uvedl Vojtěch Benda, hlavní ekonom BH Securities.
18:07
Přemysl Sobotka z ODS v České televizi uvedl, že rozpuštění je realita, se kterou strana počítala. Doufá, že Senát klíčové zákony schválené Sněmovnou narychlo před rozpuštěním neshodí pod stůl.
18:00
Návrh na rozpuštění Sněmovny podpořilo všech 54 poslanců ČSSD, 42 poslanců TOP 09 a Starostů, 26 poslanců KSČM a deset přítomných poslanců VV. Přidali se k nim Karolína Peake, Lenka Andrýsová a Viktor Paggio, kteří se hlásí k LIDEM, národní socialista Jiří Paroubek, Michal Doktor (Jihočeši 2012), Radim Fiala (hnutí Úsvit) a nezařazení Kristýna Kočí a Jan Florián. Proti rozpuštění hlasovali vedle Němcové také Dagmar Navrátilová, Jiří Rusnok, Radim Vysloužil, Martin Vacek a Jana Suchá, kteří se hlásí k LIDEM, a nezařazený Jaroslav Škárka.
17:55
Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové předčasné volby současnou krizi nevyřeší a Sněmovna si měla vybrat náročnější cestu než své rozpuštění.

Diskuse


P24a55v81e87l V57e26t33e51š95n74í21k 7205448625577: Budou sice volby, ale Zeman stejně jmenuje Rusnoka. To v parlamentu ještě neví?! (17:30)

R17e96n41e M63o76r63y96s 6554780528641: hercu (17:23)

R52e86n12e M90o23r45y30s 6634860678911: ale spouta hecu bede přeobsazena ;-)) (17:23)

P54e49t95r T61u81r64e16č13e50k 8212672287885: budou volby. divadlo teprve zacina (17:22)