Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 18. 9. 2009 15:04

Jednání poslanců o rozpuštění Sněmovny

Zdroj: zpravodajové MF DNES a iDNES.cz

On-line reportáž
15:21
Milé čtenářky, milí čtenáři, on-line reportáž z jednání poslanců končí. Samotné jednání bylo krátké, poslanci stihli "rozdat karty" už během dopoledne, kdy ČSSD změnila názor a předčasné volby, po nichž sama toužila, pohřbila. Další zpravodajství přineseme ve článcích, děkujeme za pozornost.
14:36
Ministři navržení za ČSSD rezignovat nebudou. Řekli to po schůzce s Jiřím Paroubkem. Scházeli pouze Jan Kohout a Jiří Šebesta, kteří jsou v zahraničí. Příprava voleb zatím stála vnitro 30 milionů korun.
14:15
Sněmovna neschválila program 61. schůze. Předseda ODS Mirek Topolánek se vzdal poslaneckého mandátu, poslanci se rozešli.
14:14
Volby do Poslanecké sněmovny musejí být nejpozději 28. a 29. května příštího roku. Ukládá to ústava, podle níž se musejí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné sněmovny skončí ve čtvrtek 3. června 2010. Nejzazším termínem pro volby je tak konec května vzhledem k tomu, že volebními dny jsou pátek a sobota, napsala agentura ČTK.
14:12
Krátce po čtrnácté hodině začala schůze Poslanecké sněmovny, na níž měli poslanci dolní komoru Sněmovny rozpustit. To se ale podle všeho nestane, stoupencům rozpuštění (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) pro takové řešení chybí hlasy.
14:11
ČSSD si nechala udělat od agentury STEM průzkum, podle něhož by zvítězila se 32,2 %. ODS by měla 25,8 %, TOP 09 10,4 %, KSČM 10,2 % a KDU-ČSL se 6,2 %.
13:45
"ČSSD jen trapně hledá způsob, jak tuto nevěrohodnou změnu postoje zdůvodnit," přisadil si úřadující předseda zelených Ondřej Liška. "Rozumí ještě někdo v České republice tomu, co sociální demokracie vlastně chce?" táže se.
13:23
"Vývoj na české politické scéně je v poslední době tak rychlý, že se pro partnery v Evropské unii stává poněkud nepřehledným," naznačil v Bruselu šéf švédské diplomacie Carl Bildt. Jeho země tento půlrok Unii předsedá. Český ministr zahraničí Jan Kohout připustil, že vysvětlovat českou situaci je v EU někdy pro české diplomaty poměrně složité, uvedla ČTK. - o reakcích ze zahraničí čtěte zde
13:08
Komunisté se odpoledne při hlasování o rozpuštění Sněmovny zdrží, stejně jako učinili v pátek při hlasování o trvalé změně ústavy, řekl místopředseda Jiří Dolejš. Ve Sněmovně tak poslanci nedají dohromady potřebnou třípětinovou většinu pro rozpuštění dolní komory. Pro nebudou ani ČSSD a zelení, uvedla ČTK.
13:02
"Sociální demokracie se cítí natolik silná, že by byla schopná vyhrát volby v říjnu i v listopadu (...) Je tady velká nejistota rozhodnutí Ústavního soudu," zopakoval předseda ČSSD dopolední argument.
12:59
Jen co atrium vyklidili zástupci TOP 09, přišli sociální demokraté. "Mysl některých českých politiků je poněkud rozbouřena po tom našem rozhodnutí. To rozhodnutí jsme, myslím, bytelně zdůvodnili. Není to poprvé, kdy sociální demokracie dává přednost zájmu republiky před zájmem stranickým," řekl předseda Jiří Paroubek.
  • Zleva Pavel Severa, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek 15. září na tiskové konferenci.

    Zleva Pavel Severa, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek 15. září na tiskové konferenci. / Autor: Michal Krumphanzl ČTK

12:57
"Zesměšnili jsme se zase před celým světem, před celou Evropou, co tady vyvádíme... Nikdo nepochopí, jak se tu politika dělá. A to mě jako bývalého ministra zahraničí opravdu bolí. Je to škoda pro celou Českou republiku. Tímto nebude možné důvěřovat jakémukoliv postoji a prohlášení sociální demokracie, když může v nejkratší době takto na podpatku obrátit. Pro mě je to veliké zklamání," dodal šéf přípravného výboru TOP 09 Karel Schwarzenberg.
12:52
"Ještě v pátek Jiří Paroubek zdůrazňoval, jak nezbytné je, aby co nejdříve měla ČR politickou vládu. Ještě v pátek se Jiří Paroubek vysmíval zeleným, kteří volby nechtěli. Zdá se, že přes víkend sociální demokracie pochopila, že ta "ještě chvilka" je výhodná pro sociální demokracii, otočila o 180 stupňů a dnes nám řekla, že odmítá předčasné volby," konstatoval Miroslav Kalousek z TOP 09.
12:48
Prezident Václav Klaus zatím nechce dělat definitivní soud nad postojem sněmovny k jejímu rozpuštění. Zatím jde jen o jednu stranu, reagoval na dnešní rozhodnutí ČSSD postavit se proti rozpuštění. Destabilizace politické situace je podle něj výsledkem souboje politických stran s Ústavním soudem, přičemž vinu prý nenesou strany, uvedla ČTK.
12:16
12:15
Pochodové cvičení v atriu Poslanecké sněmovny nekončí. Ve 12:30 nastoupí před mikrofony zástupci TOP 09, ve 13:00 opět sociální demokraté.
12:06
"V této Sněmovně jsou pouze komunisté, postkomunisté a bývalí komunisté. Nepředpokládám, že by Sněmovna mohla pro obyčejné lidi něco udělat," dodal předseda ODS. Doplnil rovněž, že v případě odkladu voleb strana zastaví volební kampaň.
12:03
Předseda ODS Mirek Topolánek veřejně oznámil, že skládá poslanecký mandát. "Já nejsem Paroubek. Pro obyčejné lidi udělám mnohem víc mimo tuto budovu," řekl. Vyzval vládu Jana Fischera k předložení protikrizového rozpočtu, s nímž by spojila otázku vyslovení důvěry. - o postoji Mirka Topolánka čtěte zde
11:50
Lidovci nadále chtějí předčasné volby. "Změna postoje ČSSD a Jiřího Paroubka je vrcholem cynismu a sobectví," řekl předseda strany Cyril Svoboda.
11:26
Odhad iDNES.cz:

Pro předčasné volby zřejmě budou zákonodárci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (91 hlasů). Proti ČSSD a zelení (75). Je otázkou, zda rozpuštění Sněmovny podpoří někteří ze skupiny osmi nezařazených poslanců (Jakubková, Melčák, Raninec, Schwippel, Snítilý, Tlustý, Wolf, Zubová). I kdyby se na stranu ODS, lidovců a TOP 09 postavilo všech 26 komunistů, bez hlasů nezařazených poslanců by to bylo jen 117 hlasů.
A třeba od Juraje Ranince či Miloše Melčáka (kteří mají ambici napadnout rozpuštění Sněmovny u Ústavního soudu) nebo u Olgy Zubové, která pravidelně hlasuje s ČSSD, nelze příliš očekávat, že by se přidali na stranu těch, kteří předčasné volby chtějí.
11:07
Miroslava Němcová (ODS), místopředsedkyně Sněmovny: "Moje stanovisko je takové, že Jiří Paroubek opravdu dál pokračuje v ničivém díle, které započal v březnu, kdy svrhl vládu, protože všechno spělo k předčasným volbám a on se na nich aktivně podílel. Tento krok, který je pro mě úplně nepochopitelný, posouvá krizi do června a myslím si, že to není dobré řešení."
10:59
Vzhledem k překotnému dění v Poslanecké sněmovně dosud místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek nemohl začít odpovídat na otázky čtenářů iDNES.cz. Přislíbil nicméně, že začne, jakmile to bude možné. Za prodlení se redakce omlouvá, děkujeme za pochopení.