Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se...

Projekt Rekonstrukce státu tvoří skupina nevládních organizací. Zabývají se otázkami transparentnosti a odpovědnosti veřejné správy. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poslanci útočí na registr smluv, zkoušejí z něj udělat naprosté torzo

  • 277
Poslanci ve Sněmovně zkoušejí zničit zákon o registru smluv, který nařizuje zveřejňovat smlouvy subjektů, jež hospodaří s veřejnými penězi. K přijetí zákona se před posledními volbami zavázali politici napříč stranami a byl na seznamu klíčových protikorupčních opatření organizace Rekonstrukce státu. Teprve nedávno ho po tuhých bojích parlament přijal.

Seznam navržených výjimek ze zákona je rozsáhlý. Hospodářský výbor chce z povinnosti vyjmout státní podniky a firmy, kde mají stát, kraj nebo obce většinovou majetkovou účast.

Ústavně právní výbor chce vyjmout smlouvy vysokých škol a veřejných výzkumných institucí, poslanec Lukáš Pleticha z ČSSD zase poskytovatele zdravotní péče. Přitom původní návrh zákona byl mnohem úspornější - ministr zemědělství Marian Jurečka, místopředseda Sněmovny Jan Bartošek a poslanec Petr Kúdela z KDU-ČSL navrhli ze zákona vyjmout národní podnik Budvar (o výhradách Budvaru zde).

Ačkoli měl zákon již ve středu „na kahánku“, zachránila ho zatím nepřítomnost omluveného zpravodaje zákona, takže o tom, jestli ze zákona o registru smluv zůstane nefunkční torzo, rozhodnou poslanci na příští schůzi.

Poslanci přitom v listopadu 2015 odhlasovali, že státní úřady, ale i téměř všechny firmy, kde má stát, kraje či obce většinu - výjimku dostal ČEZ - mají povinnost zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun v internetovém registru, jinak nebudou platné. Pro zákon, ve kterém jde o lepší kontrolu nad 600 miliardami korun z veřejných peněz, hlasovali poslanci ze všech politických stran s výjimkou KSČM (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue