Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o vládě jdou dobře, míní Havel

  13:17aktualizováno  13:17
Prezident Václav Havel přijal v půl dvanácté na Pražském hradě předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu. Ten ho seznámil s postupem koaličního vyjednávání o budoucí vládě. Prezident po jednání řekl, že se mu zdá, že se rokování o budoucí podobě kabinetu vyvíjejí dobře. Zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU se v pondělí shodli, že programová dohoda je možná.Podívejte se na videoreportáž iDNES.tv.

"Z toho, co já vím, tento pocit mám. A hlavně to považuji za velmi důležité a dobré, aby se to stalo. Všechny další alternativy by byly podle mého mínění horší a horší," poznamenal prezident.

Expertní skupiny by měly ještě dnes zasednout nad jejím návrhem. S unionistickými a lidoveckými poslanci by se sociální demokraté v dolní komoře parlamentu mohli spolehnout na 101 hlasů.

Vladimír Špidla podle zpravodajky iDNES.tv novinářům řekl, že by mělo být do konce týdne hotovo programové prohlášení. Pak by měli koaliční partneři začít jednat o rozdělení vládních a parlamentních funkcí.

"Informoval jsem pana prezidenta o průběhu jednání a sdělil jsem mu, že podle mého odhadu můžeme s uměřeným optimismem předpokládat, že na konci tohoto týdne nebo začátkem týdne příštího dospějeme ke shodě o programovém základu možné koaliční vlády," uvedl šéf sociální demokracie.

Havel se Špidlou jednali o vládě

Oba politici se shodli, že Špidla bude hlavu státu do týdne o rokování opět informovat.

"Kdyby cokoli se nějak zauzlilo, nebo bylo zapotřebí mě o něčem spravit, nebo jsem já mohl nějakým způsobem něco ovlivnit, tak samosebou jsem zde trvale k dispozici," dodal Havel.

Prezident pověřil šéfa vítězné ČSSD, aby jednal o složení budoucího kabinetu minulé pondělí. Premiéra hlava státu jmenuje po demisi současné vlády. To se zřejmě stane počátkem července.

Zasedáni nové Poslanecké sněmovny proběhne nejdříve 21. června. Kdy konkrétně poslanci v novém složení poprvé zasednou, ale záleží na jejím dosavadním předsedovi Václavu Klausovi. Očekává se, že se nová sněmovna sejde až 10. července.

Po první schůzi sněmovny by tak mohla současná vláda podat na Hradě demisi, týž den by ji Havel pověřil dočasným výkonem funkcí do jmenování nového kabinetu.

Co se dělo v pondělí
Vyjednavači ČSSD a Koalice se po čtyřhodinovém jednání v Lidovém domě shodli, že dohoda o společném programu je možná. Stranické špičky se znovu sejdou v sobotu večer.

O mechanismech koaliční spolupráce včetně obsazení funkcí v nové sněmovně, budou jednat šéfové poslaneckých klubů Bohuslav Sobotka, Jan Kasal a Karel Kühnl.

Koalice má jisté pochybnosti
Předsedové KDU-ČSL i Unie svobody-DEU Cyril Svoboda a Hana Marvanová mají ale určité pochybnosti o některých formulacích navrženého textu. Marvanová se zmínila o rozšíření kapitoly o obraně, která obsahuje souhlas s nákupem stíhaček. Podle ní by straničtí garanti měli jednat o zajištění obranyschopnosti země a hledat oboustranně přijatelné řešení.

Lidovcům zase nevyhovuje formulace ČSSD, která se týká uzákonění registrovaného partnerství. "Bude se hledat vstřícné řešení ze všech stran. Co bylo otištěno v novinách, v konečné podobě nebude," prohlásil šéf křesťanských demokratů.

Oba předsedové přesto věří, že dohodě nic zásadního v cestě nestojí.

Optimistický byl i předseda vítězné strany Vladimír Špidla. Očekává, že po jednání stranických garantů zůstane jen několik málo sporných bodů, které budou muset řešit stranická grémia. "Nic doposud nenasvědčuje tomu, že by se taková věc objevila," prohlásil.

Koalice se na jednání připravila společně
KDU-ČSL a unie chtějí sociálnědemokratický návrh doplnit a rozšířit o profesionalizaci armády, další postup privatizace, podporu neziskového sektoru, fungování soudů a větší vymahatelnost práva.

Koalice rovněž prosazuje, aby její dohoda s ČSSD přesně stanovila, jak budou tyto tři vládní strany postupovat v případě sporných věcí.

Z prvního návrhu programu přesto vyplývá, že Koalice bude muset z některých svých požadavků slevit. Například v otázce daní text říká, že "by se měla zachovat daňová kvóta", tedy že by se daně neměly ani zvyšovat, ani snižovat. Z textu však vyplývá, že snížit by se měly daně z příjmu, zvýšit naopak některé daně nepřímé.

"Ano, je to kompromis," přiznává místopředseda unie Ratibor Majzlík. "My sice chceme snížit daně, ale nechceme vytvořit podmínky pro to, aby byla vláda ČSSD s KSČM," dodává k tomu, jak moc budou takové kompromisy pro Koalici problémem.

Koalice se bojí, že ji ČSSD obejde
Lidovci a unionisté by chtěli vyjednat se sociálními demokraty takovou dohodu, která zajistí společné hlasování jejich zástupců v parlamentu a zabrání vytváření účelových koalicí s jinými stranami.

"Je zbytečné svádět v tomto jednání krutý boj o registrační pokladny nebo majetková přiznání, když by tyto věci měly procházet sněmovnou jinou než vládní koalicí," řekl místopředseda unie Robert Kolář před večerním jednáním.

Škromach: Pilip ve vládě nebude
Muž, o kterém Koalice spekulovala jako o ministru financí, má jistotu, že ve vládě nebude. Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach kategoricky vyloučil, že by ministrem mohl být Ivan Pilip z US-DEU. "Ve vládě nemůže být někdo, kdo nebyl zvolen do sněmovny," řekl. "Je to naše jediné omezení, se kterým dnes jdeme do jednání o nové vládě," dodal.

Podobně se o Pilipovi už minulý týden vyjádřil šéf sociální demokracie Vladimír Špidla.

"Je pravda, že strana, která udělala slabší výsledek ve volbách, má daleko nižší šanci na ministerstvo financí. To je realita," řekl Pilip. Dodal však, že jsou i další ekonomická ministerstva, o která lze žádat. Ve hře by podle něj mohlo být ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož současný šéf Miroslav Grégr odchází do důchodu.

Nejčastěji se mluví o tom, že novým správcem státní pokladny bude předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

DÁLE ČTĚTE

Podstatná část návrhu prohlášení
Kasal: návrh je nadějný základ
Careviči politiky

Musíme ustupovat, ví Koalice
Je to sice první návrh, z požadavků však neslevíme. To říká ČSSD nad programovým prohlášením. Koalice doufá, že prosadí své změny. Pokud by Koalice Unie svobody a KDU-ČSL bez výhrad přijala návrh programu budoucí vlády, musela by v určitých bodech popřít svůj předvolební program.

Podle návrhu budoucího prohlášení vlády - který má MF DNES k dispozici - by totiž musela přistoupit například na plošné přídavky na děti, na regulaci nájemného či na zavedení registračních pokladen. "Jsou to věci, pro které Koalice v minulosti nehlasovala a které se ČSSD vždycky snažila prosadit," komentoval požadavky v návrhu místopředseda unionistů Robert Kolář.

Navíc se v tomto návrhu programu objevují i body, ve kterých sama Koalice nemá jasno. ČSSD například navrhuje, aby se nikdy nezavádělo školné, které sice požaduje Unie svobody, lidovci jsou však proti. Stejné je to i s otázkou uzákonění registrovaného partnerství či s nákupem stíhaček Gripen. I v těchto případech unie a lidovci ve sněmovně hlasovali rozdílně.

Koalice proto doufá, že během vyjednávání do programu ještě výrazně promluví a prosadí do něj své požadavky. Přesto ví, že mnohdy bude muset ustoupit. "Jsem připravena ke kompromisům," oznámila Hana Marvanová. "Je to ale solidní základ možné dohody," dodal Cyril Svoboda.

Jsou věci, ve kterých neustoupíme, tvrdí ČSSD
Sociální demokraté předem naznačují, že už v prvním návrhu jsou věci, na kterých budou trvat. "Definovala bych to jako věci, kterých se nemíníme vzdát," říká místopředsedkyně sociálních demokratů Marie Součková. Dodává však, že diskuse je možná.

"Kompromis by ale měl odpovídat volebnímu výsledku," navazuje na Součkovou další z místopředsedů sociálních demokratů Zdeněk Škromach. ČSSD si totiž může diktovat podmínky. Ve volbách získala sedmdesát křesel ve sněmovně a Špidla se navíc netají tím, že pokud nevyjde vyjednávání s Koalicí, obrátí se s prosbou o toleranci menšinové vlády na KSČM či ODS.

Převahu ČSSD si proto uvědomují někteří i členové Koalice. "Nechceme vytvořit podmínky pro to, aby tu vládla ČSSD s KSČM," říká například místopředseda US-DEU Ratibor Majzlík.

Vyjednávači ČSSD a Koalice už podruhé zasedli k jednacímu stolu, aby se pokusili najít cestu ke společné vládě. Obě strany diskutují o návrhu vládního prohlášení, které Koalici v sobotu večer doručili sociální demokraté. (24. června 2002)

Vyjednávači ČSSD a Koalice už podruhé zasedli k jednacímu stolu, aby se pokusili najít cestu ke společné vládě. Obě strany diskutují o návrhu vládního prohlášení, které Koalici v sobotu večer doručili sociální demokraté. (24. června 2002)

Vyjednávači ČSSD a Koalice už podruhé zasedli k jednacímu stolu, aby se pokusili najít cestu ke společné vládě. Obě strany diskutují o návrhu vládního prohlášení, které Koalici v sobotu večer doručili sociální demokraté. (24. června 2002)

Prezident Václav Havel přijal na Pražském hradě předsedu ČSSD Vladimíra Špidlu. Ten ho seznámil s postupem koaličního vyjednávání o budoucí vládě, 25. června 2002

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz