Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po Velikonocích musíme dohodnout rozpočet, jinak končíme, řekl Nečas

  11:33aktualizováno  12:45
Premiér Petr Nečas má jasno, o čem lze v úterý po Velikonocích s Věcmi veřejnými jednat. Za nezbytnou považuje dohodu o úsporných státních rozpočtech na roky 2013 a 2014, řekl po jednání s TOP 09. Ta s ním souhlasí. ODS začala v jednu hodinu odpoledne jednat ještě s Věcmi veřejnými.

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS (4. dubna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Čtvrtek je posledním dnem před Velikonocemi, kdy spolu vládní politici oficiálně jednají. Naplánovali si dvoustranné schůzky. Od pátku jim premiér Nečas, věřící katolík, naordinoval "velikonoční půst a rozjímání", aby se zklidnily emoce.

"Musíme se v úterý dohodnout tak, aby vláda ve středu schválila opatření, která povedou k dalším redukcím deficitu tak, aby schodek veřejných financí příští rok byl pod třemi procenty HDP," řekl předseda vlády po jednání s TOP 09.

Ta přitom Nečase také tlačí. "Premiérovi jsme zdůraznili, že ve spolupráci s VV je možné pokračovat jen pokud budou v úterý definitivně dohodnuta věrohodná rozpočtová opatření, která budou snižovat deficity. Nepřipadá v úvahu rozšiřování nebo podmiňování této agendy," řekl na společné tiskové konferenci s Nečasem místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Co když se strany nedohodnou?

  • Pokud se v úterý vládní strany nedohodnou na pokračování vlády, chce premiér Petr Nečas okamžitě jednat s ČSSD, TOP 09 a VV o předčasných volbách.
  • ODS a ČSSD budou ještě před případným rozpuštěním Sněmovny prosazovat schválení prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta.
  • K rozpuštění Sněmovny je třeba tří pětin hlasů všech poslanců.
  • Prezident pak vypíše volby, které se musejí konat do 60 dnů od rozpuštění Sněmovny.

Pokud by se dvě větší vládní strany v úterý s VV nedohodly, nevidí Nečas důvod k pokračování vlády.

"Považuji za naprosto klíčové, aby úterní jednání skončilo dohodou o rozpočtech na roky 2013 a 2014. Žádné restrukturalizace vlády," řekl kategoricky předseda vlády.

V kuloárech se totiž spekuluje, že by Věci veřejné mohly pustit ministerstvo školství a získat například justici, což by znamenalo odchod ministra Jiřího Pospíšila (ODS). Premiér ale nyní podobná škatulata odmítl.

Školné do příštích voleb nebude

Nečas upřesnil, v čem bude spočívat ohlášená revize programového prohlášení vlády. "Vzhledem k tomu, jaké děláme rozpočtové kroky a protože se blížíme k polovině funkčního období vlády, je třeba korektně a veřejně udělat seznam, co nedokážeme realizovat. Neznamená to měnit priority, ale otevřeně vyškrtat, co z rozpočtových nebo časových důvodů nejde realizovat," řekl premiér.

Jako konkrétní příklad zmínil například školné. "Z časových důvodů k 1. lednu 2014 nestihneme zavést odložené školné, neexistuje pro něj ani legislativní předloha. Bude také nižší valorizace důchodů," uvedl předseda vlády.

Už ve středu Nečas oznámil, že vláda zruší tři ministerstva ze současných čtrnácti (která ministerstva by se mohla včlenit do jiných, čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Tramvaje budou mít měsíc výluku, vynechají úsek Újezd - Malostranská

(Ilustrační snímek)

Tramvaje mezi pražskými zastávkami Újezd a Malostranská nebudou kvůli opravám měsíc jezdit. Výluka začne v pondělí 22....

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz