Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o Severním Irsku opustil vůdce unionistů

  17:16aktualizováno  17:16
Rozhovory o mírovém procesu v Severním Irsku, které probíhají poblíž Birminghamu ve střední Anglii již třetí den, jsou ve slepé uličce. Jednání opustil vůdce ulsterských unionistů David Trimble. Bez něho je pokrok v jednání prakticky nemožný. Rozhovory budou pravděpodobně odloženy na pátek, aby se ulsterští unionisté mohli ve čtvrtek zúčastnit pochodu členů Oranžského řádu.

Představitelé hlavních politických severoirských stran se zatím nebyli schopni na ničem dohodnout. Severní Irsko se dostalo do slepé uličky po nedávné rezignaci premiéra Davida Trimblea kvůli neochotě IRA odzbrojit se.

Britský premiér Tony Blair a jeho irský protějšek Bertie Ahern původně plánovali jednání na venkovském sídle Weston Park na dva dny, to se však muselo prodloužit, protože zatím nenastal žádný průlom. O tom, jak je situace vážná, svědčí i to, že Blair zrušil svoji účast na pravidelném zasedání Dolní sněmovny a zůstává na jednání.

V úterý z rozhovorů odstoupila Pokroková unionistická strana (PUP), která udržuje kontakty se Sborem ulsterských dobrovolníků (UVF), což je nejlépe vyzbrojená a organizovaná extremistická protestantská organizace. Další hlavní politické strany za jednacím stolem zatím zůstávají.

Nedávné střety protestantů a katolíků v Belfastu byly nejhorší za posledních sedm let.

Velikonoční mírová dohoda je ohrožena
Na jednání se řeší tři základní problémy: odzbrojení Irské republikánské armády (IRA) a dalších teroristických organizací, reforma policejních sil Ulsteru a stažení britských vojsk ze Severního Irska. Pokud se nepodaří v těchto otázkách dosáhnout pokroku, vrhne to stín na velikonoční mírovou dohodu z roku 1998, na níž je celý mírový proces založen a díky níž také vznikla koaliční vláda protestantů a katolíků.

Trimble ani Adams nechtějí ustoupit
Vůdce probritských unionistů David Trimble, jakož i šéf proirské strany Sinn Fein Gerry Adams v úterý prohlásili, že jednání jde ztuha a nebylo při něm dosaženo žádného průlomu.

Trimble, který odstoupil 1. července ze své funkce kvůli neochotě IRA odzbrojit se, vyjádřil obavy, že Sinn Fein není připravena splnit závazky vyplývající z mírové dohody. Podle ní se teroristé mají vzdát svých zbraní - a původně tak měli učinit do května roku 2000. Trimble trvá na to, aby Sin Fein přesvědčila IRA o nutnosti odzbrojení. Sin Fein je považována za politické křídlo IRA.

Adams naopak vyžaduje, aby nejprve proběhla reforma policejních sborů, v nichž dominují protestanti, a aby se stáhla britská vojska. Prohlásil, že pokud bude odzbrojení IRA považováno za předběžnou podmínku dalšího postupu, žádného pokroku v jednání se nedosáhne.

Ozbrojený boj extremistů, kteří se chtějí od Británie odtrhnout nebo naopak tento stav zachovat, si v uplynulých třech desetiletích vyžádal přes     3 500 lidských životů.

Osud Severního Irska je nejistý
Pokud se politikům nepodaří při nynějším jednání mírový proces odblokovat, mohlo by to vést k tomu, že by Londýn obnovil přímou správu nad Severním Irskem. To by ale znamenalo velký krok zpět, protože situace by mohli zneužít teroristé.

Navzdory nynějším problémům se život v Severním Irsku po uzavření mírové dohody podstatně zlepšil a násilí není na denním pořádku jako v minulosti. Severní Irsko, které má necelé dva miliony obyvatel a je velké asi jako polovina Moravy, leží sice na irském ostrově, avšak z historických důvodů je součástí Spojeného království.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Maduro zůstává prezidentem Venezuely, soupeři volební výsledky neuznali

Nicolás Maduro slaví se svými příznivci vítězství ve venezuelských...

Stávající socialistický prezident Nicolás Maduro vyhrál volby ve Venezuele. Jeho hlavní soupeř Henri Falcon však...

Kilauea dál soptí, tisíce lidí opouštějí domovy. Bojí se, že je láva odřízne

Obyvatele ostrova a turisty, pro které je erupce Kilauey atrakcí, policie...

Láva z havajského vulkánu Kilauea hrozí zablokovat silnici, která je hlavní únikovou trasou pro obyvatele pobřežních...

Vězeňské hospice v USA se přeplňují seniory, musejí v nich pracovat i vrazi

Ošetřovna ve vězení

Počet seniorů v amerických věznicích za posledních pětadvacet let šestinásobně stoupl, mnoho postarších lidí v...

Najdete na iDNES.cz