Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o restauraci Expo 58 skončilo nezdarem

  19:55aktualizováno  19:55
Praha - Vše nasvědčuje tomu, že zřejmě ještě dlouhou dobu bude nad Vltavou čnít skelet, který zbyl po restauraci Expo 58. Schůzka, na níž se v pondělí u primátora Jana Kasla sešli současný vlastník objektu společnost Allgemeine Immobillien Verwaltung (A.I.V.) a zástupci firmy Victoria Group, která o objekt má zájem, skončila naprostým nezdarem.

Primátor řekl, že se pokusí prověřit, zda odbor památkové péče vyčerpal všechny možnosti k záchraně památkově chráněné stavby a nevyloučil, že se zasadí o kroky, které povedou k jejímu vyvlastnění.

"K ničemu rozumnému schůzka nedospěla. Moje snaha je tím ukončená. Když jsem viděl rozhovory obou subjektů, ztratil jsem naději, že se mohou dohodnout," konstatoval primátor.

Herbert Neussner z A.I.V. nebyl za celou dobu jednání schopen dát jasnou odpověď, zda společnost vůbec chce restauraci prodat. Neustále argumentoval čtyřmi podmínkami, které má Victoria Group splnit: složit depozitum ve výši 59 milionů kroun v Credit Lyonnais, dát písemný závazek, že budovu zrekonstruruje, předložit bankovní garanci na rozpočet, který bude potřebovat na rekonstrukci a také písemnou žádost od magistrátu, že A.I.V. má objekt společnosti Victoria Group prodat.

"Neussner se snaží získat alibi pro to, že A.I.V. nechala objekt poškodit a nepostupovala podle zákona o památkové péči," řekl primátor a pozastavil se nad tím, že A.I.V. vyžaduje něco, co sama nebyla schopna splnit. "Buď objekt chcete prodat, pak ho prodejte, jinak neztrácejme čas. O víc se nestarejte," řekl Kasl.

Pozastavil se i nad faktem, že se Herbert Neussner odvolával na uzavřenou smlouvu o budoucí nájemní smlouvě, kterou prý bude A.I.V. těžko vypovídat. "Ještě 14. června nebyla uzavřena. Nechápu, jak můžete jednat s někým, kdo chce objekt koupit a zároveň uzavírat smlouvu," řekl primátor v reakci na skutečnost, že obě společnosti spolu o prodeji nehovořili poprvé.

Pokud by společnost Victoria Group nakonec Expo získala, míní v něm zachovat restaurace a v podzemí zřídit kasino. S projektem si příliš starostí zatím nedělá. "Nepotřebujeme zpracovávat žádný speciální projekt a složitou dokumentaci. Chceme obnovit Expo tak, jak stálo," řekl Jiří Venzara. Za Victorií Groupe zatím v republice žádné aktivity nestojí, Expo by mělo být prvou.

A.I.V. získala objekt před třemi lety s tím, že ho prodá firmě Centrotex, na což s ní měla uzavřenou smlouvu, k čemuž však nedošlo. Neussner obvinil Venzaru, že na tom také nese podíl, protože byl činný ve finančních transakcích Centrotexu. "V Centrotexu jsem byl až o rok později," řekl Venzara. Působil jako předseda představenstva dceřinné společnosti Centrotexu Virtual Reality Association, později přejmenované na Simulation Systems, jejíž dnešní sídlo v Pardubících se shoduje se sídlem Victoria Group. "Je to komplex kanceláří," řekl k tomu Venzara.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz