Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o První městské bance stále nekončí

  8:49aktualizováno  8:49
Městské zastupitelstvo se sice koncem března rozhodlo, že První městskou banku (PMB) prodá České pojišťovně, ale tím kolotoč jednání spojený s touto problémovou bankou nekončí. Město musí rozhodnout, jakým způsobem naloží se špatnými úvěry této banky, které odkoupilo za 660 milionů korun i to, kdo povede další jednání o definitivním prodeji tohoto finančního ústavu.

Prodejem banky se dva a půl roku zabýval primátorův ekonomický náměstek Jiří Paroubek. Ten prosazoval prodej městské banky konsorciu francouzské Dexia a rakouské Kommunalkredit Austria, ale poté, co svůj návrh neprosadil v zastupitelstvu, oznámil, že už dál vyjednávat nechce a odstoupil i z postu předsedy dozorčí rady banky.

Primátor Jan Kasl uvedl, že Paroubkův postoj chápe "Je to přirozené, protože by mohl být v případě neúspěšných jednání obviněn z toho, že tato jednání sabotuje," konstatoval primátor.

Na svém posledním zasedání radní rozhodli, že město vypíše dvě výběrová řízení ohledně špatných aktiv banky. Soutěž na správu a na odkoupení pohledávek PMB. Soutěž na odkoupení špatných úvěrů, od které si město slibuje zisk 300 - 400 milionů korun, město již jednou vypsalo, ale kvůli malému zájmu firem ji zrušilo, protože jediným, kdo se přihlásil k odkoupení všech pohledávek byla PMB.

"Možná, že by to bylo finančně nejvýhodnější, ale připadalo nám to jako politicky nejméně vhodné řešení. Proto jsme soutěž zrušili a vypisujeme ji znova," uvedl primátor Kasl.

Zástupkyně ředitele magistrátu Zdena Javornická doplnila, že se do soutěže sice přihlásilo pět uchazečů, ale čtyři z nich nesplňovali formální náležitosti, které zadání soutěže vyžadovalo. "V soutěži tak zůstala pouze PMB, ale nezdálo se nám vhodné v soutěži pokračovat, protože by to mohlo vyvolat negativní reakce a navíc nám chyběla nám i možnost porovnání její nabídky s jakoukoli jinou," řekla Javornická.

Podle Javornické by měli představitelé města patrně v červnu rozhodnout, zda je pro Prahu výhodnější pohledávky PMB rovnou prodat, nebo je nechat spravovat specializovanou firmou.

Samotným prodejem sedmdesáti osmi procent akcií První městské banky se zřejmě bude zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Pokud dojde ke spojení České pojišťovny a PMB, bude se úřad zabývat posouzením, zda tato fúze podléhá jeho povolení," řekl Kristián Chalupa z odboru tisku a informací ÚOHS. Délka správního řízení je třicet, případně 60 dní.

Schválený prodej podílu PMB ale kritizuje člen zastupitelstva hlavního města Prahy Petr Šafránek. Ten dopisem požádal ÚOHS o zahájení správního řízení. Mimo jiné argumentuje nekorektním postupem města vůči městskou radou doporučenému konsorciu francouzské Dexia a rakouské Kommunalkredit Austria a výrazným zvýhodněním České pojišťovny.

"Z hlediska chybného postupu při zadávání veřejných zakázek nebude úřad tuto věc projednávat," doplnil Chalupa.

Pojišťovna nabídla za majoritní balík zhruba 3350 Kč za jednu akcii a předpokládá, že se banka zaměří na komunální a hypoteční bankovnictví. Ve statutárních orgánech banky mají mít zastoupeni i představitelé města. Smlouvu s přesnou cenou má městská rada do 30. června předložit pražskému zastupitelstvu.

PMB vznikla v roce 1995 z bývalé Royal Banky. Praha drží v bance 88,27 procenta akcií. PMB loni měla předběžně zisk 10,7 milionu korun, ale předloni hospodařila se ztrátou 126 milioů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz