Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o Muzeu knihy se pohnula

  9:56aktualizováno  9:56
Žďár nad Sázavou - Sice o malý, ale přece jen o krok vpřed se po pondělním společném jednání všech zúčastněných stran posunula debata o zachování Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou, které mělo být coby ostuda Národního muzea zavřeno. Radnice spolu se zástupci Národního muzea a ministerstva kultury a za účasti žďárského okresního úřadu a generálního ředitele podniku ŽĎAS dojednala, že Národní muzeum poskytne podrobnější podklady nutné k vyčíslení nákladů a vypracování studie na repasi sbírek a že radní znovu přehodnotí, kolik peněz uvolní z městské kasy.

Až donedávna se totiž konšelé s Národním muzeem o existenci podobné koncepční studie přeli. Zastupitelé se hájili tím, že nemohou uvolnit peníze na neexistující projekt, pražské muzeum naopak tvrdilo, že projekt oprav Žďárským posílalo nejméně třikrát. Vyhrocené situaci, která přetrvává od konce prázdnin, nepřispělo ani nedávné rozhodnutí zastupitelů neuvolnit na repasi tři sta tisíc korun.

"Rozprava nebyla jednoduchá, ale slíbili jsme si, že se domluvíme," charakterizoval poněkud vágně výsledek schůzky generální ředitel Národního muzea Milan Stloukal. "Každopádně koncepce repase zůstává stejná, to jakoby druhá strana nemohla dlouho pochopit," zdůraznil Stloukal. Podle jeho slov je především nutno pořídit nové vitríny, aby se sbírky mohly dobře uložit, a vybavit je mimo jiné i cizojazyčnými popiskami.

Žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová, která měla v poslední době komunikaci s pražským muzeem na starosti, popsala poměrně dlouhé jednání, z něhož se omluvil jen majitel zámku Kinský, jako rozpačité.

"Nicméně ujasnili jsme si, že ministerstvo kultury žádné peníze Národnímu muzeu nedá. Musím ale zdůraznit, že zabodoval generální ředitel ŽĎASu Josef Petrlík, který se podle podkladů z Národního muzea pokusí projekt repase zpracovat a vyčíslit," komentovala situaci Zvěřinová bezprostředně po projednávání.

Město má podle ní i nadále vůli expozici knihy ve městě zachovat. "Radnice je schopna shánět sponzory a vyvolávat jednání. Požaduje však od Národního muzea jakousi záruku, že sbírky ve městě zůstanou," dodala místostarostka. Jak dále potvrdila, radnice hodlá požádat také všechny poslance a senátory okresu, aby na parlamentní půdě podpořili existenci Muzea knihy právě ve žďárském zámku.

Zvěřinová však nechtěla hovořit o konkrétní částce, která by na opravu z městské kasy přišla. "Nikdo si netroufl výši částky navrhnout. Projednat by to mělo zvláštní zastupitelstvo do půli prosince. Vše ale bude záležet na finančním rozkreslení repase," tlumočila Zvěřinová nezměněné stanovisko městských zastupitelů.

Původních dvanáct milionů, s nimiž přišlo Národní muzeum před dvěma lety a na nichž se Žďárští chtěli původně podílet dvěma třetinami, se podle generálního ředitele Národního muzea Milana Stloukala dnes městu nezamlouvá.

"Já to beru, mně se to zdálo hodně už od počátku. My jsme ale zdůraznili, že by to byly nejkvalitnější vitríny, to znamená zákonitě i nejdražší. Teď do toho vstoupil ŽĎAS, který by měl udělat novou kalkulaci. Městští radní by ale každopádně měli říci, kolik jsou ochotni uvolnit, podle toho se obě strany budou zařizovat," připomenul Stloukal. "Že ministerstvo kultury nepřispěje, je jasné od začátku. Dostáváme od něj velké částky na ohromné investiční objekty. Repase v Muzeu knihy však mezi ně nepatří," dodal Stloukal.

Celková částka, již si rekonstrukce sbírek vyžádá, by tedy pravděpodobně měla být nižší. Odhady hovoří o sedmi milionech korun.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz