Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o Muzeu knihy se pohnula

  9:56aktualizováno  9:56
Žďár nad Sázavou - Sice o malý, ale přece jen o krok vpřed se po pondělním společném jednání všech zúčastněných stran posunula debata o zachování Muzea knihy ve Žďáru nad Sázavou, které mělo být coby ostuda Národního muzea zavřeno. Radnice spolu se zástupci Národního muzea a ministerstva kultury a za účasti žďárského okresního úřadu a generálního ředitele podniku ŽĎAS dojednala, že Národní muzeum poskytne podrobnější podklady nutné k vyčíslení nákladů a vypracování studie na repasi sbírek a že radní znovu přehodnotí, kolik peněz uvolní z městské kasy.

Až donedávna se totiž konšelé s Národním muzeem o existenci podobné koncepční studie přeli. Zastupitelé se hájili tím, že nemohou uvolnit peníze na neexistující projekt, pražské muzeum naopak tvrdilo, že projekt oprav Žďárským posílalo nejméně třikrát. Vyhrocené situaci, která přetrvává od konce prázdnin, nepřispělo ani nedávné rozhodnutí zastupitelů neuvolnit na repasi tři sta tisíc korun.

"Rozprava nebyla jednoduchá, ale slíbili jsme si, že se domluvíme," charakterizoval poněkud vágně výsledek schůzky generální ředitel Národního muzea Milan Stloukal. "Každopádně koncepce repase zůstává stejná, to jakoby druhá strana nemohla dlouho pochopit," zdůraznil Stloukal. Podle jeho slov je především nutno pořídit nové vitríny, aby se sbírky mohly dobře uložit, a vybavit je mimo jiné i cizojazyčnými popiskami.

Žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová, která měla v poslední době komunikaci s pražským muzeem na starosti, popsala poměrně dlouhé jednání, z něhož se omluvil jen majitel zámku Kinský, jako rozpačité.

"Nicméně ujasnili jsme si, že ministerstvo kultury žádné peníze Národnímu muzeu nedá. Musím ale zdůraznit, že zabodoval generální ředitel ŽĎASu Josef Petrlík, který se podle podkladů z Národního muzea pokusí projekt repase zpracovat a vyčíslit," komentovala situaci Zvěřinová bezprostředně po projednávání.

Město má podle ní i nadále vůli expozici knihy ve městě zachovat. "Radnice je schopna shánět sponzory a vyvolávat jednání. Požaduje však od Národního muzea jakousi záruku, že sbírky ve městě zůstanou," dodala místostarostka. Jak dále potvrdila, radnice hodlá požádat také všechny poslance a senátory okresu, aby na parlamentní půdě podpořili existenci Muzea knihy právě ve žďárském zámku.

Zvěřinová však nechtěla hovořit o konkrétní částce, která by na opravu z městské kasy přišla. "Nikdo si netroufl výši částky navrhnout. Projednat by to mělo zvláštní zastupitelstvo do půli prosince. Vše ale bude záležet na finančním rozkreslení repase," tlumočila Zvěřinová nezměněné stanovisko městských zastupitelů.

Původních dvanáct milionů, s nimiž přišlo Národní muzeum před dvěma lety a na nichž se Žďárští chtěli původně podílet dvěma třetinami, se podle generálního ředitele Národního muzea Milana Stloukala dnes městu nezamlouvá.

"Já to beru, mně se to zdálo hodně už od počátku. My jsme ale zdůraznili, že by to byly nejkvalitnější vitríny, to znamená zákonitě i nejdražší. Teď do toho vstoupil ŽĎAS, který by měl udělat novou kalkulaci. Městští radní by ale každopádně měli říci, kolik jsou ochotni uvolnit, podle toho se obě strany budou zařizovat," připomenul Stloukal. "Že ministerstvo kultury nepřispěje, je jasné od začátku. Dostáváme od něj velké částky na ohromné investiční objekty. Repase v Muzeu knihy však mezi ně nepatří," dodal Stloukal.

Celková částka, již si rekonstrukce sbírek vyžádá, by tedy pravděpodobně měla být nižší. Odhady hovoří o sedmi milionech korun.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Najdete na iDNES.cz