Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček a šéf klubu Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci ve Sněmovně. | foto: Petr Topič, MAFRA

Lustrační zákon komunisté nezboří. ANO i Úsvit mluví o jeho změně

  • 64
Lustrační zákon, který zakazuje lidem z bývalé StB a jejím spolupracovníkům přístup do veřejných funkcí, se komunistům ve Sněmovně zbořit nepodaří. "Budeme postupovat tak, aby se toto téma dnes uzavřelo," avizoval šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, že nejsilnější vládní strana komunistům nepomůže. Jejich šance na úspěch jsou tak nicotné.

Jasně proti návrhu KSČM jsou poslanecké kluby lidovců, ODS, TOP 09 a většina poslaneckých klubů ČSSD i hnutí ANO.

"Většina české veřejnosti to nepovažuje za důležité," řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Přímo na poslance hnutí ANO osobně apeloval ministr kultury Daniel Herman. Lidovci minulý týden řekli, že by opustili vládu, kdyby se komunistickým návrhem poslanci rozhodli dál zabývat a poslali by ho z prvního čtení do výborů.

Menší část poslanců ANO, kteří mají k lustračnímu zákonu výhrady, buď podle Faltýnka opustí jednací sál, nebo podpoří, aby návrh KSČM prošel do dalšího jednání. Obdobně se podle Tomia Okamury zachová část klubu Úsvitu přímé demokracie. Ani to však nebude komunistům stačit.

Zároveň politici ANO i Úsvitu jasně řekli, že se budou chtít v budoucnu k zákonu vrátit, protože podle nich vyžaduje změny. "Není časově omezený," vytkl lustračnímu zákonu místopředseda klubu ANO Radek Vondráček. Demokratické strany podle něj dávno měly sporné věci v lustračním zákonu řešit. "Jsme pro to, abychom se o tom v budoucnu pobavili," řekl Vondráček. Tomu se podle Sklenáka nebrání ani sociální demokraté, až projde služební zákon.

Kdo vyhraje soud, měl by dostat čisté osvědčení, navrhne Úsvit

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury zvažuje vlastní novelu lustračního zákona, podle níž by ti, které očistí soud z nařčení, že spolupracovali s StB, měli právo být vyškrtnuti ze seznamu spolupracovníků bývalé tajné policie minulého režimu a obdrželi by čisté, tedy negativní lustrační osvědčení.

"Náš postoj je jasný. Lustrační zákon je sice nedokonalý nástroj vyrovnání se s minulostí, ale současná situace ukazuje, že vyrovnání se s minulostí je stále naléhavější otázka. Takže my jsme zásadně proti zrušení lustračního zákona, byť ho současná koalice s panem prezidentem na některých ministerstvech pro některé vyvolené přestala aplikovat," řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Rýpl si tak do šéfa hnutí ANO, ministra financí Andreje Babiše, který se na Slovensku soudí o to, že s StB nespolupracoval.

Lidovcům se zase nezamlouvá, že jim Kalousek vyčítá pokrytecký přístup k lustracím, když vstoupili do vlády a nyní kvůli lustračnímu zákonu zase říkají, že by mohli odejít. "Je potřeba se podívat, jak hlasoval v minulosti a jaké koalice plánoval," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Naráží tak na to, že Kalousek v minulosti podpořil služební zákon i s ním související novelu dalších zákonů, podle níž by se lustrace výslovně netýkaly členů vlády. Poznámka o tom, jakou koalici v minulosti chystal, mířila na rok 2006, kdy v létě Kalousek ještě jako předseda lidovců vyjednával s Jiřím Paroubkem o menšinové vládě, kterou by tolerovali komunisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video