Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o Blízkém východě skončilo bez dohody

  14:42aktualizováno  14:42
Vleklé mírové rozhovory mezi izraelskou a palestinskou delegací v egyptské Tabě skončily v sobotu večer bez jakékoli dohody. Uvádí to společné oznámení obou delegací, citované agenturou Reuters. Ještě kolem sobotního poledne přitom obě delegace uváděly, že jednání potrvají až do nedělního večera. Vedoucí izraelské delegace, ministr zahraničí Šlomo ben Ami na společné tiskové konferenci spolu se šéfem palestinské delegace Ahmadem Kurájou přesto konstatoval, že ještě nikdy obě strany nebyly tak blízko k dohodě.
V Tabě se jedná mimo jiné o podobě palestinského státu. Ten by měl vzniknout v celém pásmu Gazy a na 92 procentech území západního břehu. Na zbytku Předjordánska mají být zachovány současné židovské osady, za něž mají Palestinci dostat náhradu o velikosti tří procent území obsazeného v roce 1967.  Palestinci žádají 98 procent západního břehu a náhradu za zbývající dvě procenta půdy.

Ve společném prohlášení vydaném na závěr jednání se uvádí, že obě strany doufají v překonání sporných míst během rozhovorů, jež by měly být obnoveny po skončení premiérských voleb v
Izraeli, plánovaných na 6. února.

"Ukázalo se jako nemožné dosáhnout shody ve všech otázkách, navzdory podstatnému pokroku při jejich projednávání," uvádí se dále v prohlášení.

Jednání mařilo násilí na Blízkém východě
Diplomatické snahy Izraelců a Palestinců, kteří se již od neděle pokoušejí v egyptské Tabě shodnout alespoň na obrysech mírové dohody, navíc neustále narušují krvavé incidenty z blízkovýchodního regionu.

V úterý odešli od jednacího stolu Izraelci poté, co byli zavražděni dva izraelští vojáci. V noci na čtvrtek zastřelili Izraelci dva Palestince. Krátce poté, co se izraelští vyjednavači vrátili do Taby a rozhovory po dvoudenní pauze ve čtvrtek ráno opět začaly, palestinští střelci zabili poblíž Jeruzaléma izraelského motoristu.

Jeden z izraelských vyjednávačů ministr dopravy Amnon Lipkin-Šahak odmítl odpovědět na otázku, zda by mohla nová vražda Izraelce opět zmařit rozhovory podobně jako úterní smrt dvou Izraelců u Tulkarmu.

K atentátu izraelského motoristy se přihlásila skupina, jež se označuje jako
Brigády Thabeta Thabeta a je považována za odnož organizace Fatah šéfa palestinské samosprávy Jásira Arafata. Agenturu Reuters o tom informoval nejmenovaný činitel Fatahu.

Izraelskou delegaci vede stejně jako v minulých dnech ministr zahraničí Šlomo ben Ami a navíc se k ní přidal šéf levicové strany Merec Jossi Sarid.

Palestinci vyzývali k ukončení jednání
V Rafáhu v pásmu Gazy se ve čtvrtek sešly na pohřbu dvou obětí izraelsko-palestinského násilí tisíce lidí. Vyzývaly palestinskou delegaci, aby okamžitě z jednání odešla a ukončila rozhovory.

Izraelský premiér Ehud Barak vyloučil, že by rozhovory mohly skončit do voleb 6. února dohodou. Podaří-li se dospět aspoň k rámcové dohodě, mohlo by to Barakovi podle některých pozorovatelů pomoci ve volbách. V průzkumech zatím prohrává se Šaronem v poměru 44:28 procentům.

Na schůzce s podnikateli ujistil, že nepodepíše nic, co by Palestincům zaručovalo kontrolu nad jeruzalémským Starým městem a jeho svatyněmi ani právo návratu pro skoro čtyři miliony uprchlíků.

Palestinská rodina pohřbívá svého jedenadvacetiletého syna, kterého zastřelili v noci na čtvrtek izraelští vojáci poblíž židovské osady v pásmu Gazy. Tisíce Palestinců, kteří se na pohřbu sešli, vyzvali palestinskou delegaci k okamžitému odstoupení z mírových rozhovorů v egyptské Tabě. (25. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Najdete na iDNES.cz