Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jednání o bazilice: bez výsledku

  0:28aktualizováno  0:28
Ani druhé úterní kolo izraelsko-palestinských jednání o Betlému nemá výsledek. Obě strany se však dohodly, že se opět setkají ve středu v 15 hodin SELČ. "Ještě zbývá vyřešit několik sporných bodů," řekl palestinský státní ministr Saláh Tamarí. Podle něho je možné, že Izraelci, kteří betlémskou baziliku Zrození Páně obléhají od 2. dubna, ještě v úterý povolí evakuací čtyř lidí. Izraelská strana tyto informace nekomentovala.

Izrael zatím příjezd delegace OSN nepovolil
Izrael se rozhodl odložit příjezd delegace OSN do Džanínu, která má zjistit fakta o izraelské ofenzivě v tomto palestinském uprchlickém táboře na počátku měsíce. Šlo o odvetu za sebevražedné atentáty, které stály život mnoha Izraelců.

Vyslání delegace schválila RB OSN minulý pátek poté, co izraelský ministr zahraničí Šimon Peres Annanovi řekl, že Izrael nemá v principu žádné námitky. Izraelští představitelé se ale nyní domnívají, že mandát delegace "přesahuje to, co bylo předem dohodnuto s Izraelem".

Nejsou také spokojeni se složením delegace, jejíž členové jsou podle nich "příliš političtí" a nejsou příliš zasvěceni do vojenských otázek, které mají zkoumat. Jsou pobouřeni také tím, že složení delegace bylo dohodnuto bez konzultace s Izraelem.

Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát rozhodnutí Izraele odsoudil. "To vše svědčí o tom, že souhlas, který dala původně izraelská vláda s příchodem komise, byl jen manévrem," řekl.

Tři dny hrůzy v izraelském zajetí

Delegace OSN v čele s finským exprezidentem Marttim Ahtisaarim měla přijet na Blízký východ koncem týdne. Ahtisaari na výtky izraelských kritiků, že v delegaci není více vojenských odborníků, odpověděl, že přijede americký generál William Nash a irský policejní komisař Peter Fitzgerald. Pokud bude třeba, připojí se i další, dodal.

EP: Intervence svědčí o válečném zločinu
Intervence izraelské armády do palestinského uprchlického tábora Džanín "nese všechny znaky válečného zločinu". Prohlásil to Franciz Wurtz, mluvčí delegace Evropského parlamentu (EP), která je na návštěvě na palestinských územích.

Podle jeho slov shledala delegace poslanců z deseti zemí situaci v Džanínu za naprosto nepřijatelnou. "Myslím, že Šaron je velkým neštěstím pro palestinský i izraelský lid. Slíbil mír a bezpečnost a zavedl válku a nejistotu."

Švédský poslanec Per Gahrton označil situaci v Džanínu za "ground zero", kde nezůstalo vůbec nic.

Palestinci a mezinárodní organizace obviňují izraelskou armádu z "válečného zločinu" a "masakru" v Džanínu. Tvrdí, že při útoku izraelské armády byly zabity stovky lidí, z toho desítky se staly obětí hromadných poprav. Izrael to popírá a tvrdí, že byly zabity jen desítky bojovníků.

U Arafatova sídla se ozvala exploze
Budovou, která je součástí věznice přiléhající k Izraelci obléhanému sídlu palestinského vůdce Jásira Arafata v Ramalláhu, otřásla v úterý večer exploze.

Šéf palestinské zpravodajské služby Taufík Tiraví soudí, že izraelští vojáci tak chtěli zlikvidovat vnitřní zeď dělící věznici od Arafatovy úřadovny, aby mohli vniknout dovnitř. Izraelská armáda však namítá, že šlo pouze o kontrolované exploze, při nichž byly likvidovány granáty objevené v komplexu.

PROČ JE BAZILIKA OBKLÍČENA?

* Desítky ozbrojených Palestinců našli útočiště v bazilice 2. dubna poté, co Izrael obsadil Betlém v rámci ofenzivy po vlně palestinských sebevražedných útoků.
* V bazilice se s civilisty, policisty a duchovními podle Izraele ukrývá asi třicet hledaných teroristů. Izraelci je chtějí předvést před izraelskou justici. Jako druhou alternativu nabízejí exil.

První kolo jednání o bazilice
První úterní schůzka o betlémské bazilice skončila bezvýsledně. Vyjednávači se proto rozhodli po několika hodinách pokračovat. Rozhovory však opět skončily na mrtvém bodě, obě strany se dohodly, že se znovu setkají ve středu.

Izraelci a Palestinci chtějí vyřešit osud 200 obklíčených lidí v bazilice. Mezi nimi je i 30 teroristů, jejichž vydání požaduje Izrael. Z baziliky v úterý utekli tři arménští mniši, kteří mluví o hrůzných scénách.

Izraelci chtějí, aby Palestinci vydali několik desítek teroristů, kteří se údajně do baziliky uchýlili. Chtějí je postavit před izraelský soud nebo deportovat. Palestinská strana to však odmítá.

Izraelské jednotky ukončily v neděli třítýdenní ofenzivu na palestinských územích. Vojáci zůstávají jen v Ramalláhu, kde hlídají sídlo palestinského vůdce Jásira Arafata. Obklíčena je i bazilika Zrození Páně v Betlémě.

Izraelci v noci zatýkali u Betléma, Hebronu a Kalkílije a zadrželi celkem 42 Palestinců.

Od počátku izraelské ofenzivy bylo zatčeno přes 5000 lidí, většina byla po výslechu propuštěna. Mezi nejprominentnější dopadené patří generální tajemník Fatahu Marván Barghútí, který má být souzen v Izraeli.

Setkání má vyřešit situaci v Betlémě
Betlémský starosta oznámil, že situaci kolem baziliky se pokusí vyřešit schůzka izraelských a palestinských představitelů na toto téma.

"Půjde o průzkumné rozhovory. Doufám, že povedou k průlomu situace, která uvízla na mrtvém bodě," uvedl starosta Hanna Nasser, která se jednání účastní za palestinskou stranu společně s ministrem cestovního ruchu Mitrím abú Ajtou.

Jedná se v turistickém středisku na betlémském náměstí Jesliček. Složení izraelské delegace zatím není známo. Setkání se účastní také zmocněnec arcibiskupa z Canterbury Canon Andrew White.

Začátek první kola jednání v poledne provázel hlas zvonů a občasná střelba, která přicházela směrem od uprchlického tábora Dahejšá poblíž Betléma.

V DŽANÍNU POSTRÁDAJÍ
PROCENTO PŘÍBUZNÝCH

* Skupina britských záchranářů ukončila práci v palestinském uprchlickém táboře Džanín. Během dvou dnů se jí z trosek podařilo vyprostit čtyři těla. "Další mrtví v táboře nejsou," tvrdí vedoucí skupiny John Holland.
* Záchranáři se setkali s rodinami ze 120 domů, které jsou po izraelské ofenzívě v troskách. Jen jedno procento z nich pohřešuje příbuzné.
* Palestinci původně hovořili o stovkách mrtvých, Izrael přiznal 50 obětí na palestinské a 23 na své straně.
* Židovský stát byl za akci v Džanínu, kde se podle něj skrývali teroristé, obviněn z masakrování obyvatelstva. Izrael trvá na tom, že mrtví jsou obětí bojů mezi vojáky a palestinskými ozbrojenci.
* Důvod, proč Britové tábor opustili po dvou dnech, je také nebezpečná nevybuchlá munice. Nenadálé exploze mají za následek zatím neupřesněný počet mrtvých, kteří se na vlastní pěst snažili hledat v troskách příbuzné.

Z baziliky utekli tři mniši
Z baziliky se podařilo s pomocí izraelských vojáků uniknout třem arménským mnichům. Popsali vojákům "hrůzné scény", které se prý v bazilice odehrávají. Palestinští ozbrojenci údajně začali mnichy bít a kradou zlaté artefakty.

Mnichům se nejdřív podařilo na jednu ze střech baziliky vyvěsit plakát s nápisem: "Prosíme, zachraňte nás." Vojáci se pak s mnichy podle armádního mluvčího spojili. Další pomoc izraelských vojáků zústala neupřesněna.

Lidem v bazilice začíná docházet jídlo, pijí vodu ze studny a žijí v katastrofálních hygienických podmínkách. Někteří z obléhaných jsou zranění a další nemocní.

Desítky kněžích a řádových sester zůstávají v bazilice dobrovolně, aby zabránili poškození kostela, který podle křesťanů stojí na místě narození Ježíše Krista.

Vrtulník zabil dva muže v autě
Dvacet maskovaných ozbrojenců zastřelilo v Hebronu tři Palestince podezřelé z kolaborace s Izraelci. Muže přitáhli k vraku auta, zasaženého raketou z izraelského vrtulníku.

V autě zahynul v pondělí večer místní velitel Brigád mučedníků od Al-Aksá, skupiny blízké palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi a jeho hnutí Fatah, a jeho bodyguard.

Kolem tří mrtvých, které ozbrojenci zabili střelou do hlavy, se seběhlo několik set obyvatel Hebronu. Jedno z těl bylo pověšeno na sloup elektrického vedení. Chodci na ostatní dva mrtvé plivali a kopali do nich.

"Zabití domnělých kolaborantů svědčí o šířícím se bezvládí, které v palestinských městech panuje po izraelské ofenzívě," míní agentura AP.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

V Betlémě se přeli obklíčení i novináři

Izrael nevylučuje, ze ofenzivu zopakuje

starší články

Izraelci vyhnali rodiny z domů
Ze tří domů v Jeruzalémě vyhnala izraelská policie několik palestinských rodin, které tvrdí, že izraelská policie se chovala velmi násilnicky.

"Bili nás jako zvířata. Bylo to hrozné," říká Júsuf Zalatino, jeden z vyhnaných Palestinců. Sám měl štěstí v neštěstí - ukázalo se, že on a jeho rodina byli vystěhováni omylem a směli se vrátit zpátky.

Domy vzápětí obsadili izraelští aktivisté, ani oni tu ale nezůstali dlouho. Policisté jim nařídili domy opustit s odůvodněním, že budovy budou řádně na prodej.

Palestinců se zastala malá skupinka Izraelců, kteří se snažili policii v jejich vystěhování bránit a skandovala "policejní stát" a "rasisti".

Palestinská rodina sedí na balkóně svého domu v Jeruzalémě poté, co byla omylem vyhnána izraelskou policií. Dalších sedm rodin bylo vystěhováno na základě soudního rozhodnutí. (23. dubna 2002)

Koordinátor Emad Natche (vlevo), palestinský ministr cestovního ruchu Mitrí abú Ajta (uprostřed) a betlémský starosta Hanna Násir v turistickém středisku na betlémském náměstí Jesliček, kde členové palestinské delegace jednali s izraelskými vyjednavači o řešení třítýdenní krize kolem baziliky Zrození Páně. (23. dubna 2002)

Palestinci vlečou po ulici v Hebronu na západním břehu Jordánu muže podezřelého z kolaborace s Izraelem. (23. dubna 2002)

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Vlády v Zimbabwe se ujal „Krokodýl“, zdědil zemi v totálním rozkladu

Prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa na své inauguraci v Harare (24. listopadu...

Po dlouhých dekádách vlády Roberta Mugabeho má Zimbabwe nového prezidenta. Bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa v...

Rusy naštvalo zneuctění maršála Koněva v Praze. Slaboši, míní poslanec

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média obšírně informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda v...

KOMENTÁŘ: Zeman se vrací. Bude mít jeho ruská cesta nějaký výsledek?

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Prezident Miloš Zeman má za sebou pětidenní státní návštěvu Ruské federace. Setkal se s Vladimirem Putinem, zúčastnil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz