Stojíme a padáme s tím návrhem, hájil ministr financí Miroslav Kalousek vládní balíček s vyššími daněmi, jak DPH, tak pro lidi s vyššími příjmy. Vláda ho ale bude muset předložit znovu.

Stojíme a padáme s tím návrhem, hájil ministr financí Miroslav Kalousek vládní balíček s vyššími daněmi, jak DPH, tak pro lidi s vyššími příjmy. Vláda ho ale bude muset předložit znovu. | foto: Petr Topič, MAFRA

Šest poslanců ODS smetlo balíček, jímž chtěla vláda zvýšit daně

  • 1208
Poslanci ODS dotáhli protivládní rebelii do konce. Šest poslanců za občanské demokraty se postavilo proti vlastní vládě a hlasovali proti zvyšování daní. "Je to antiódeesácký balíček, a kdybych pro něj hlasoval, projevil bych se jako zbabělec a jako neloajální ke značce ODS," řekl poslanec Petr Tluchoř.

Jeden z rebelů v této straně, kteří se rozhodli potopit vládní návrh. Místo diskuse se podle něj kritici balíčku dočkali ve vlastní straně křiku a vulgarit.

"Je to ještě pravicová vláda? Je to vláda, která přináší levicová řešení," kritizoval Nečasův kabinet Tluchoř. Vládní balíček se podle něj musí změnit, aby odpovídal zdravému rozumu a také programu ODS.

Už od rána bylo jasné, že pokud jde o vyšší daně, jde vláda do prohrané bitvy. ODS nedokázala přemluvit šestici poslanců - Petra Tluchoře, Tomáše Úlehlu, Marka Šnajdra, Ivana Fuksu, Radima Fialu a Jana Floriána - aby hlasovali s vládou. A bylo tak jasné, že koalice teď nemá 101 hlasů, aby tuto věc prosadila.

Středeční jednání

On-line reportáž ze Sněmovny

"Vláda předloží balíček znovu a spojí s ním důvěru," potvrdil premiér Petr Nečas. Vláda balíček předloží hned ve čtvrtek, na kdy bylo přesunuto jednání kabinetu. Hlasování "o důvěře" bude více, potvrdil Nečas.

Při prvním i třetím čtení zákona ve Sněmovně, když ho vrátí Senát a případně i prezident. Ve dvou posledních případech by vláda musela mít na své straně 101 poslanců.

Bez balíčku by chybělo 25 miliard korun do rozpočtu, řekl Nečas

Bez  chválení balíčku opakovaném pokusu vlády by podle Nečase chybělo 25 miliard korun a nebylo by možné sestavit rozpočet na příští rok se schodkem 100 miliard korun, tedy nižší než 3 procenta hrubého domácího produktu.

"Je férové říci, že ODS porušila koaliční dohodu," řekl ve středu večer. Je připraven jednat i o možných změnách v balíčku, ale ty musí být dohodnuty a schváleny všemi třemi koaličními stranami - ODS, TOP 09 a LIDEM.

Nakonec by ani chybějící hlasy šesti poslanců ODS vládě nepomohly. S vládou totiž nakonec nehlasoval ani poslanec VV Milan Šťovíček, který to původně sliboval. Proti vládnímu návrhu byli sociální demokraté, komunisté, Věci veřejné i nezařazení poslanci.

K projednávání vládního balíčku, jehož schválení by znamenalo zvýšení DPH od ledna příštího roku na 15 a 21 procent, vyšší daně pro lidi s nejvyššími příjmy, ale i třeba přísnější pravidla pro živnostníky (více o obsahu balíčku zde), se poslanci dostali poté, co vláda prosadila, aby od příštího roku méně rostly důchody. V tom jí pomohli i rebelové v ODS, kteří odmítají vyšší daně (o schvalování nových podmínek pro výplatu penzí čtěte zde).

Zvýšení daní, které prosazuje vláda, hájil před poslanci ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. "Troufám si říct, že stojíme a padáme s tímto návrhem," řekl Kalousek. Ale už když tato slova říkal, dobře věděl, že vláda bude svůj plán ve Sněmovně muset hájit znovu.

Některé návrhy bychom podpořili, tvrdil Sobotka. Ale jednotlivě

Šéf opoziční ČSSD, dříve také ministr financí, Bohuslav Sobotka vládě radil, jak by mohla prosadit aspoň něco z toho, co ji zajímá. "Princip balíčku nebyl dobrým nápadem. Dokážeme si představit, že kdyby koalice předložila Sněmovně jednotlivé návrhy, byli bychom ochotní s některými souhlasit," řekl Sobotka.

Ve hře může být několik jiných věcí, například boj před podzimním kongresem ODS, kdo by mohl Nečase nahradit v čele nejsilnější vládní strany. V parlamentu se spekuluje i o možnosti, že za rebelií může být snaha poslanců spojených s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou bránit vyšetřování kauzy internetových zdravotních knížek IZIP.

"Vláda není v úzkých, vláda nemusí zvyšovat daně. Až vyčerpá všechny limity úspor, pak ať uvažuje o zvýšení některých daní a velmi váhá nad součtem efektů, ke kterým dojde například oním manévrem zvýšení daně z přidané hodnoty," vyčetl vládě nezařazený poslanec Michal Doktor, dříve člen ODS. Divil se i tomu, jak je možné, že lidem se mají daně zvýšit, ale v návrhu církevních restitucí je zároveň osvobození daně z příjmu z hospodaření s navráceným majetkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video