Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kalousek trvá na schválení úspor, VV odmítají vzít miliardy učitelům

  14:22aktualizováno  14:47
Vládu rozděluje spor o 4,5 miliardy korun, o něž má letos přijít školství kvůli úsporám v rozpočtu. Ani při koaličním jednání se členům vlády nepodařilo spor vyřešit. Ministr financí Miroslav Kalousek ale už nechce na nic čekat a úspory pro letošek chce ve vládě schválit. "Buď tu vůli máme, nebo nemáme," řekl Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek se při koaličním jednání s ministrem školství Dobešem nedohodl na vázání 4,5 miliardy korun z kapitoly školství. VV prohlásily, že je pro ně nepřijatelné, aby učitelé letos přišli o peníze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ministr financí Kalousek z TOP 09 po jednání řekl, že si přeje, aby vláda už ve středu úspory schválila. "Není možné, aby úspory byly ve prospěch jedné kapitoly na úkor ostatních," odvětil na otázku, co říká neústupnému stanovisku ministra školství. Kalousek připustil, že by ministerstvo školství mohlo vázáním výdajů přijít o menší částku. "Na tom jsme schopni se shodnout všichni," řekl Kalousek, ale dodal, že se zároveň musí jasně ukázat, kde jinde se ušetří.

Dobeš už před jednáním naznačil, že by se peníze, o něž má letos přijít školství, daly najít v kapitole rozpočtu všeobecná pokladní správa. "Tam je 126 položek, ukažte mi, ve které," opáčil Kalousek. Zástupci VV to podle něj při koaličním jednání neudělali.

"Nedohodli jsme se," řekl ministr školství Josef Dobeš, který vázání výdajů svého resortu odmítá. Ministr financí chce vázáním výdajů v rozpočtových kapitolách ušetřit 23,6 miliardy korun, aby vláda dodržela schodek rozpočtu 105 miliard korun, jak ho schválila Sněmovna.

K tomu, aby se vládní strany domluvily na tom, kolik letos seberou peněz školství, nestačila ani hodina koaličního jednání v pracovně premiéra Nečase ve Sněmovně. Dobeše na něj doprovodila vicepremiérka Karolína Peake, spolu s Nečasem se jednání zúčastnil místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Věci veřejné pak o pár minut později oznámily, že je pro ně naprosto nepřijatelné, aby školství o 4,5 miliardy korun přišlo. "Odmítáme škrtat na učitelích," řekl na tiskové konferenci VV ekonomický expert strany, poslanec Michal Babák. "Ještě je šance, že se ministři při jednání dohodnou," řekl o něco smířlivěji předseda strany Radek John.

V příštím roce chce vláda ušetřit 42,4 miliardy korun a v roce 2014 ještě zhruba dvakrát víc, 84,4 miliardy korun. Kvůli tomu se už ekonomičtí ministři předběžně domluvili na tom, že se v příštím roce zvýší DPH. Zachovány bude dvě sazby, ale budou 15 a 21 procent.

Koalice se ještě musí domluvit na tom, jak ušetří při valorizaci důchodů. Kalousek původně navrhl jejich "zmrazení", to ale neprošlo a nyní se strany baví o tom, jak se vypočítá, kolik dostanou důchodci přidáno (podrobnosti zde).

Politici VV v úterý zopakovali, že nebudou při jednání souhlasit s úplných zrušením porodného a zdaněním uhlí či vína. Místo toho budou prosazovat daňovou amnestii či zdanění výher z hazardních her.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz