Okamurův návrh referenda neprojde. ANO ho chce vrátit k přepracování

  13:20aktualizováno  16:39
Snaha Tomia Okamury prosadit takovou podobu zákona o obecném referendu, která by umožnila i hlasování o případném odchodu Česka z Evropské unie, bude marná. Hnutí ANO podpoří vrácení návrhu k přepracování. Po jednání se zástupci hnutí STAN to potvrdil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Šéf poslaneckého klubu hnutí Starostové a nezávislí Jan Farský požádal premiéra v demisi Andreje Babiše, aby ANO pomohlo zarazit ústavní zákon o referendu podle představ SPD Tomia Okamury. „Tak, jak to je navrženo, tak to v žádném případě nemůže projít,“ řekl Farský. A řekl, že mu Babiš slíbil, že Okamurův návrh neprojde a bude vrácen k přepracování.

„Máme na to podobný názor jako hnutí STAN,“ řekl po jednání Jaroslav Faltýnek. Připomněl, že klub ANO se už dohodl, že nepřekročitelnou podmínkou pro přijetí zákona o obecném referendu je, že se nebude moci týkat mezinárodních dohod a daní.

„Máme obavu z toho, že kdyby tento návrh zákona pokračoval dál v legislativním procesu, tak v té formě, jak je dnes položen na stole, tak zejména média to budou prezentovat tak, že je tady snaha vůbec připustit diskusi o možnosti hlasovat a udělat referendum o vystoupení z Evropské unie. S tím my máme zcela zásadní problém, a proto se budeme snažit hledat takové řešení, aby k této situaci nedošlo,“ uvedl Faltýnek.

Návrh ústavního zákona o referendu od SPD má Sněmovna projednávat na schůzi, která začne příští týden v úterý. A pro Okamuru je referendum jednou z podmínek tolerance vlády. SPD usiluje o to, aby mohlo být vypsáno všelidové hlasování o odchodu Česka z Evropské unie.

Babiš ve středu po jednání s novým vedením ČSSD řekl, že jediná strana, která zatím projevila zájem o vstup do vlády s ANO a o kterou má jeho hnutí zájem, je právě sociální demokracie. A že jedinou variantou vlády, která je teď na stole, je koalice ANO s ČSSD a s tolerancí komunistické strany. To staví Okamurovo hnutí SPD momentálně do ofsajdu.

Starostové a nezávislí se rozhodli s ANO jednat právě proto, že chtějí zabránit podílu KSČM a SPD na vládě. „Shodli jsme se na prozápadním směřování České republiky,“ řekl po čtvrtečním jednání Farský.

STAN se ale s ANO neshodli na tom, že ve vládě nesmí být trestně stíhaná osoba. Hnutí Starostové a nezávislí tak jako další strany na tom trvá. Babiše policie stíhá kvůli podezření na dotační podvod v souvislosti s farmou Čapí hnízdo. ANO trvá na tom, že jediným kandidátem na premiéra je Babiš.

„Pozitivní z toho jednání bylo to, že zástupci hnutí STAN řekli, že zákony, které se dostanou z vlády do Sněmovny, ať ta vláda bude mít důvěru, nebo nebude mít důvěru, a budou dobré, budou pro naše lidi a budou vycházet i z jejich volebního programu, ad hoc budou podporovat,“ řekl Faltýnek.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz