Hanáková ve vládě končí, TOP 09 nabízí ministerstvo kultury Hlaváčovi

  15:38aktualizováno  18:33
Alena Hanáková ve vládě jako ministryně kultury k 30. červnu skončí. "Necítím dostatečnou podporu ze strany Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka," řekla po schůzce s šéfem TOP Schwarzenbergem a předsedou STAN Gazdíkem na mimořádné tiskové konferenci. Nahradit ve vládě ji má podle informací iDNES.cz klarinetista Jiří Hlaváč.

Alena Hanáková to vzdala. Na konci června ve vládě končí. Rezignovala po schůzce s Karlem Schwarzenbergem a Petrem Gazdíkem. | foto: ČTK

Bývalý děkan HAMU Hlaváč už s TOP 09 jednal o tom, že by mohl Hanákovou ve vládě vystřídat. Rozhodnutí je podle něj na premiérovi. "Nepadlo žádné oficiální rozhodnutí, jsem opravdu jeden mezi nominanty. Pokud by padla volba skutečně na mě, tak chci být nápomocen," řekl Hlaváč MF DNES.

"Práce ve vládě České republiky, jak jsem ji za 18 měsíců ve své funkci poznala, vyžaduje plné nasazení, ale také pevný politický mandát," uvedla Hanáková v prohlášení, které přečetla. Žádné otázky neumožnila s odůvodněním, že jede na jednání vlády. Ta budou do konce června ještě tři.

Podle informací iDNES.cz byl odchod Hanákové delší dobu připravován. Redakce na to upozornila už v úterý (více zde).

Hanáková se pochválila za církevní restituce

Končící ministryně se sama pochválila. "Mé rozhodnutí bylo usnadněno faktem, že svému nástupci či nástupkyni zanechávám resort ministerstva kultury v dobré kondici. Za rok a půl se nám podařilo dokončit schvalování historicky snad nejdůležitějšího zákona této vlády, vyrovnání státu s církvemi," řekla Hanáková. Uvedla také, že s novým šéfdirigentem se výrazně zlepšilo postavení České filharmonie.

"Přes veškeré úspory dostalo živé umění téměř stejné dotace jako v roce předchozím," zdůraznila. Před schválením je podle ní také zákon o památkové péči. Schwarzenberg i Gazdík podle ní její odchod z vlády akceptovali. Svému nástupci popřála Hanáková mnoho sil a chuti do práce.

"A dovolte, abych mu také popřála méně procesů," řekla Hanáková. Narážela tak na jedno ze svých vystoupení v televizi, kdy se v Událostech, komentářích ztrapnila neustálým opakováním, že je třeba nastavit jinak "procesy", když vysvětlovala změny v Národním divadle.

Ministryně čelila kritice, již dříve jí hrozilo odvolání

TOP 09 a Starostové a nezávislí již mají vytipovaného nástupce za ministryni, která čelila kritice kvůli neobratnému mediálnímu vystupování při obhajobě církevních restitucí či po odvolání šéfa Národního divadla Ondřeje Černého. Favoritem na post ministra kultury je bývalý děkan Hudební a taneční fakulty AMU, klarinetista Jiří Hlaváč.

Podle vysoce postaveného zdroje z vládní koalice existují celkem čtyři jména, kdo by mohl být ministrem - vedle Hlaváče ještě bývalý šéf ČT a AMU Ivo Mathé, místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták. Hlaváč je však podle zdroje z TOP 09 favoritem.

Po odvolání ministryně kultury už dříve volali také někteří umělci kvůli tomu, že Hanáková podle nich chtěla seškrtat peníze na "živou" kulturu. Tehdy ještě Hanáková svou pozici ustála i proto, že Ivo Mathé prozradil, že by ji mohl nahradit. Pro TOP 09 je ale podpora umělců citlivé téma. Právě mezi nimi se rekrutuje hodně příznivců Karla Schwarzenberga, kteří ho podporovali při volbě hlavy státu. A právě proto, že tito lidé Hanákové nevěří, ministryně končí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Na kovové palandě s igelitkou pod hlavou. Noc redaktorky mezi bezdomovci

Noclehárna má dvě oddělené části – 10 lůžek pro ženy a 32 pro muže (9. prosince...

Teplá sprcha, jídlo a postel k přenocování. Noclehárny poskytují za několik desítek korun útočiště lidem bez domova....

Česko bude hlasovat v OSN proti paktu o migraci, řekl Petříček

Praha 11.12.2018, 30. výročí snídaně francouzského prezidenta Françoise...

Česko bude na Valném shromáždění OSN hlasovat proti globálnímu paktu o migraci, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček...

VIDEO: Louka skrývala šedesát zlatých dukátů z třicetileté války

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Šedesát zlatých dukátů ze 16. a 17. století ukrývala louka nedaleko Králík na Orlickoústecku. Jedinečný soubor mincí,...

Najdete na iDNES.cz