Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš vysvětlovali komunistům, že čeští vojáci jsou v Iráku legitimně.

Ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš vysvětlovali komunistům, že čeští vojáci jsou v Iráku legitimně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Čeští vojáci jsou v Iráku legitimně, řekli Babiš s Metnarem komunistům

  • 139
Kvůli českým vojákům v Iráku se za premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem vypravili šéf KSČM Vojtěch Filip a předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. „Naši vojáci jsou tam na základě rozhodnutí a schválení iráckou vládou. My zatím jsme tam naprosto legitimně,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar, který se jednání u premiéra také účastnil.

Komunisté s dalším působením českých vojáků v Iráku nesouhlasí. „Pan premiér s ministrem obrany nás informovali, že vláda Iráku zatím usnesení iráckého parlamentu nerealizovala, že tedy nerozhodla o tom, že by měli být naši vojáci staženi,“ řekl po ranním jednání na Úřad vlády Filip.

Zmiňoval rozhodnutí iráckého parlamentu, které doporučilo irácké vládě stažení spojeneckých vojsk. „Česká republika měla respektovat usnesení parlamentu Iráku a stáhnout své vojáky z mise zpět do vlasti,“ shodlo se minulý týden kolegium KSČM.

Nechci, aby naši vojáci byli považováni za okupanty, řekl Filip

„Ano, je to doporučení,“ uvedl v pátek ministr Metnar. „Požádám svého partnera, místopředsedu iráckého parlamentu, o vysvětlení toho usnesení o tom, že vojáci cizích armád, kteří tam zůstanou, budou považováni za okupanty,“ řekl předseda KSČM. „Nechci, aby naši vojáci byli považováni za okupanty,“ prohlásil Filip.

Impulsem ke snaze komunistů, aby byli čeští vojáci z Iráku staženi, byla smrt íránského generála, velitele elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního a další desítky lidí v iráckém hlavním městě Bagdádu po útoků pomocí dálkově řízeného bezpilotního letounu.

„Došlo k bezprecedentnímu porušení mezinárodního práva ze strany USA,“ shodli se minulý týden komunisté, kteří tolerují Babišovu menšinovou vládu hnutí ANO a sociální demokracie.

„Nikdo nemá právo beztrestně vraždit občany jiných států kdekoli na světě. Takové právo mezinárodní společenství nezná a ani ho nemůže nikomu poskytnout. Aby se naši vojáci nestali okupanty v cizí zemi, tak by Česká republika měla respektovat usnesení Parlamentu Iráku a stáhnout své vojáky z mise zpět do vlasti. V tom nebudeme ani prvním státem Evropy, který tak učinil. To KSČM zcela oprávněně požaduje od vlády ČR,“ shodlo se vedení KSČM a šéf strany Vojtěch Filip o tom informoval i premiéra.

Na základnách v Iráku působí nyní téměř 40 českých vojáků v misi NATO a podle české vlády jsou vojáci v bezpečí a odcházet nemusejí. „V rámci naší mise jsme se nerozhodli k nějaké evakuaci,“ uvedl Babiš.

Souhlasíte s názorem, že by se čeští vojáci měli stáhnout z Iráku?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 23. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Komunisté mise bez mandátu OSN dlouhodobě kritizují. Ministerstvo obrany přitom připravuje návrh, podle kterého by až 60 českých vojáků mohlo působit v protiteroristické operaci v Mali, Nigeru a Čadu. Návrh musí schválit vláda a parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue