Zástupci KDU-ČSL a ANO se sešli kvůli vyjednávání o vládě v Centru pohybové medicíny v sousedství sídla Agrofertu Andreje Babiše.

Zástupci KDU-ČSL a ANO se sešli kvůli vyjednávání o vládě v Centru pohybové medicíny v sousedství sídla Agrofertu Andreje Babiše. | foto:  Petr Topič, MAFRA

ANO bude požadovat křeslo šéfa Sněmovny, lidovcům to přijde logické

  • 159
Při vyjednávání o nové vládě si ANO řeklo o post předsedy Sněmovny. Jméno kandidáta neřeklo. Podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky je požadavek ANO logický, pokud bude mít ČSSD křeslo premiéra. Zástupci ANO i lidovců na jednání se shodli, že jednání o vládě se nesmí protahovat. Rozhodně se nebude čekat, jak dopadne sjezd ČSSD.

 "Budeme chtít také omezení počtu podvýborů a komisí, což bude znamenat úsporu v řádu milionů ročně," uvedla po jednání s KDU-ČSL místopředsedkyně ANO Věra Jourová.

Jako rovnocenné zůstávají pro ANO i lidovce varianty, že budou jen společně tolerovat menšinový kabinet ČSSD, nebo že se sociální demokracií vytvoří koalice. Třetí možností je, že obě uskupení skončí v opozici. Nepřipadá tedy v úvahu menšinová koaliční vláda tolerovaná třetí stranou.

Podle Jourové bylo jedním z hlavních témat jednání formování nové Sněmovny, ve které má ANO 47 křesel a KDU-ČSL 14 míst. "Společně navrhujeme snížit počet výborů ze 17 na 16, a to vytvořením společného výboru pro obranu a bezpečnost. Obě strany preferují čtyři místopředsedy Sněmovny," uvedla Jourová.

Se sociální demokracií bude ANO jednat po nedělním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, který téměř jistě potvrdí Bohuslava Sobotku jako kandidáta strany na premiéra a zruší usnesení předsednictva strany, na němž den po volbách dvacítka sociálních demokratů vyzvala předsedu k rezignaci.

Funkcí ve straně se postupně vzdali dosavadní místopředsedové Zdeněk Škromach, Michal Hašek a šéf poslanců Jeroným Tejc, kteří podle Sobotky vedli vzpouru proti němu.

Na sjezd sociální demokracie se čekat nebude

"Pro nás je nepřijatelné další protahování jednání," odvětila místopředsedkyně ANO na dotaz, zda by jednání o vládě nemohlo zdržet čekání na sjezd ČSSD, který chce Sobotka svolat na 22. února. I když teprve sjezd ukáže, jestli Sobotka vyhrál se svými odpůrci jednu bitvu, nebo válku.

"Neumíme si představit, že bychom čekali na 22. únor," řekl po jednání s ANO první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Před novináře přišel s Jourovou i proto, že se z jednání kvůli nemoci omluvil předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Má chřipku," řekl Jurečka. Bělobrádek v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že i když se lidovci s ČSSD a ANO na vládě dohodnou, on sám v ní nebude chtít být.

Jedním z témat rozhovorů mezi zástupci ANO a KDU-ČSL, kteří se sešli v Centru pohybové medicíny v blízkosti sídla Agrofertu Andreje Babiše na pražském Chodově, byl podle Jourové i rozpočet na příští rok, jehož návrh vyjednavači o vládě analyzují. "Máme zájem na tom, aby nebylo rozpočtové provizorium, případně aby bylo co nejkratší," uvedla Jourová.

Mezi témata při jednání, kde vidí rozpor, zařadila daně a míru přerozdělování. Mezi priority hnutí zařadila nezvyšování daní a lepší hospodaření s veřejnými rozpočty, přijetí protikorupčních zákonů, které podporuje i sdružení Rekonstrukce státu, a vymahatelnost práva. ANO nevidí stejně jako lidovci důvod k tomu, aby byly otevírány církevní restituce, které již byly schváleny a potvrdil je i Ústavní soud.

Jurečka řekl, že jeho KDU-ČSL bude trvat na nezvyšování korporátních daní, které voličům slibovala ČSSD. "Chceme prosadit zvýšení odečitatelné položky na dítě, společné zdanění manželů a smysluplný zákon o státní službě," řekl Jurečka po jednání se zástupci ANO. Lidovce na jednání kromě něj zastupovali bývalý šéf strany Jan Kasal, současný místopředseda Jan Bartošek a bývalý pardubický hejtman Roman Línek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue