Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jediné nalezené ´dítě režimu´nežije

  22:53aktualizováno  22:53
P r a h a - Když tajná bezpečnost rozhodla o jeho dalším osudu, bylo Ivanu Tomanovi sedm měsíců. Syn emigranta a vysokého ministerského úředníka Zdeňka Tomana se stal v létě 1948 pod dozorem kapitána StB Aloise Samce adoptivním synem policejního šoféra Jiřího Rohana. Z Ivana Tomana se stal navždy Michal Rohan. Případ Toman je jediným z řady záhadných adopcí z padesátých let, který se podařilo zcela objasnit. Velkou zásluhu na tom má otec Toman a další příbuzní, kteří ze zahraničí neustále usilovali o jeho nalezení. Po roce 1989 se jim to za pomoci pracovníků Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nakonec podařilo.

I když výsledek byl tragický. V květnu 1948 zatkla tajná bezpečnost úředníka ministerstva vnitra Zdeňka Tomana. Jeho žena vzápětí spáchala sebevraždu. Když Toman o pár dní později utekl z vazby a dostal se na Západ, několikaměsíčního syna vzala pod ochranná křídla tajná bezpečnost.

Komuniské ukradli stovky dětí

Mrtvé naházeli do jedné šachty

"Den po útěku byl Ivan Toman převezen do dětské nemocnice v Krči, odtud pak do nalezince Na Karlově. Doprovázelo ho důrazné upozornění, že nikdo z lékařů ani personálu nesmí dítě nikomu vydat bez vědomí StB," píše v sborníku Securitas Imperii Josef Slanina, který se případem zabýval a detailně jej zde v roce 1994 popsal.

Jeho vyprávění je téměř neuvěřitelné: kapitán Samec dítě přidělil bezdětným manželům Rohanovým. Aby neprozradil, o čí dítě jde, vymyslel si s kolegou historku, že dítě našli v Jihlavě v krabici na chodníku. Zařídili dokonce, aby Národní výbor v Jihlavě tento podivný nález oficiálně potvrdil.

Tomanovi příbuzní sice bombardovali československé úřady žádostmi o sdělení pobytu Ivana Tomana, ale neúspěšně. Příbuzní nakonec nevěděli, zda je vůbec živ, jeho skutečné jméno neprocházelo žádnými evidencemi.

Teprve po listopadu 1989 se Tomanovým podařilo rozjet skutečné pátrání. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu shromáždil třísetstránkový spis výpovědí a dokumentů a našli jednu nenápadnou poznámku napsanou na obálce.

Z ní vyplývalo, že kapitán Samec přijal peníze pro Ivana Tomana, jehož pěstounem je Jiří Rohan. Pátrání bylo úspěšné. Vlastně bylo by - kdyby Michal Rohan nebyl dávno po smrti. Zemřel na následky úrazu ve Stromovce v roce 1961, když mu bylo čtrnáct let. Cizí zavinění nebylo zjištěno.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Na konci příštího týdne se ochladí, druhý květnový týden proprší

Přívalový déšť v Jihlavě - Horním Kosově

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až...

Filip si přes mizerný výsledek KSČM udržel post předsedy strany

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany. Ve druhém kole volby porazil představitele ortodoxního křídla strany...

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz