Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jedete k moři? Schránku s sebou, nebo hrozí oplétačky s úřady

  • 624
Za necelý měsíc lidem přibude nová povinnost. Když odjedou na delší pracovní pobyt nebo dovolenou, budou muset úředníkům nahlásit přechodnou adresu, kam jim mohou doručovat soudní obsílky či jakékoli jiné písemnosti. Vyplývá to z novely občanského soudního řádu.

Pokud je totiž poštovní doručovatelka nezastihne doma do deseti dnů, hodí jim zásilku do schránky a od té doby ji budou úřady pokládat za doručenou. Od té chvíle tedy poběží všechny lhůty, které se ode dne doručení počítají.

Novou povinnost ukládá lidem novela občanského soudního řádu, která začne platit 1. července. Soudy si od změny slibují, že dopadne zejména na lidi, kteří se obsílkám od soudu vyhýbají. A také že ušetří.

"Justice loni za poštu zaplatila 465 milionů korun. Díky novému způsobu doručování ušetříme až 20 procent této částky," říká ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

"Pokud si člověk soudní obsílku nepřevezme, ztrácí například možnost zasahovat do probíhajícího řízení."
Jitka Zinke, ministerstvo spravedlnosti

Zato mají lidé více možností, kam si nechat písemnosti posílat. Od letních prázdnin budou mít možnost zařídit si takzvanou datovou schránku na internetu, kam jim obsílka přijde. Ministerstvo ode dneška rozesílá lidem letáky, které nový systém vysvětlují. 

Doposud platilo, že soud musí adresu za pomoci policie či sociálních pracovníků vypátrat sám. Hodně lidí tak protahovalo soudní řízení tím, že si obsílku nepřevzali a nevyzvednutá zásilka se po deseti dnech vracela zpět soudu. Podle soudců se na první pokus podařilo doručit jen necelou třetinu písemností.

Od 1. července bude obsílka do vlastních rukou po deseti dnech považována za doručenou. "Doručovatelka vyplní dodejku – napíše datum a podepíše ji. Ta se pak vrací odesílateli," popisuje nový systém mluvčí České pošty Marta Selicharová.

"Pokud si člověk soudní obsílku nepřevezme, ztrácí například možnost zasahovat do probíhajícího řízení," říká Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Existují výjimky. Obesílaný může postup soudu napadnout, pokud byl například dlouhodobě v nemocnici.

Smůlu budou mít lidé, kterým chybí schránka. "Pokud neexistuje schránka, do které by bylo možno písemnost vhodit, vrátí se soudu. Oznámení pak bude deset dní vyvěšeno na úřední desce soudu," upozorňuje Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Na jak dlouhou dobu se vyplatí sdělit úředníkům náhradní adresu? "Konkrétní lhůta není stanovena. Pokud bude někdo mimo svou adresu tři měsíce nebo delší čas, je výhodnější, když sdělí adresu přechodnou," říká Zinke a ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová doplňuje: "Člověk má možnost soudu sdělit jakoukoli adresu, na kterou chce, aby mu bylo doručováno."

Obsílky bude možné posílat například na chalupu. Nebo také do takzvaných datových schránek na internetu.

"Datové schránky si budou moci lidé zřídit od 1. července na stránkách ministerstva vnitra. Do tří dnů budou k dispozici," říká prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, podle něhož budou mít lidé díky datové schránce přehled a hlavně jistotu, zda jim doručená zásilka skutečně přišla.

Pro soudy to však zatím znamená dvojí agendu, jednu písemnou a druhou elektronickou. "Čím víc lidí bude využívat internetu, tím lépe budou datové schránky fungovat," myslí si soudce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video