Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jedenácté září 2006

  1:00aktualizováno  1:00
Nebudu si přece brát někoho, kdo volil Bushe. To jsou slova herečky Simony Stašové v divácky úspěšném filmu Román pro ženy. Asi by pobavila i Usámu bin Ládina. A ten by nechal ihned zahalit Stašovou od hlavy k patě burkou a smát by se přestala rychle zase ona.

George a Laura Bushovi, New York, 11. září 2006. | foto: Reuters

Pět let války proti teroru

Přesně pět let po atentátech na Ameriku světu moc do smíchu není. Taktika teroristů je totiž přes všechny války a opatření proti nim pořád úspěšná. Ale radikálové se současně sami svým počínáním dostávají do kleští. Proč?

Bin Ládin prorokoval, že po atentátech z 11. září muslimský svět povstane a smete své nepřátele. Je pravda, že miliony muslimů projevují čím dál radikálnější názory. Že teroristických organizací jsou stovky.

Ale jsou fragmentované a rozhodně je neřídí žádná Al-Kajda. A zcela jistě běhají po světě desítky tisíc nesmírně odhodlaných lidí, kteří jsou rozhodnuti obětovat i svůj život a spáchat atentát.

Oproti situaci před 11. zářím 2001 se v tomto případě stav bezpečnosti ještě zhoršil. Spektakulárních atentátů, které pak média jako na objednávku podrobně rozebírají, přibylo.

Vždyť zabíjet vojáky a policisty nepřítele je "out". Ve čtvrté vývojové fázi terorismu (tak ji nazvali odborníci), je "in" zabíjet v turistických hotelích, metru, autobusech, ve vlacích, v centrech velkých měst. A za denního světla.

Taktika a strategie narušování chodu západní společnosti, vyvolávání neklidu, poškozování ekonomik je přitom (to musíme uznat) ďábelsky jednoduchá a účinná. Obsahuje jedy, které pomalu otravují protivníky.

Má to bohužel za následek omezování některých svobod naší civilizace, což je velmi nebezpečné.

Proti tomuto jedu navíc nefunguje sérum v podobě chytrých bomb či neviditelných letounů, jak se nás o tom snaží přesvědčovat někteří politici. Protože nálož lze v sebevražedném opojení odpálit v podstatě kdekoli, kdykoli a kýmkoli.

Také je omyl si myslet, že extremisté (třeba ti muslimští) mají na mušce pouze západní společnost. Vyvíjejí tlak i na saúdskoarabský královský režim, jehož státní ideologií je právě islám.

Chtějí svrhnout egyptskou nepříliš demokratickou vládu a jako nezávislí kandidáti se protlačili do místního parlamentu. Mají v hledáčku vojenskou juntu v Pákistánu. Džihád nevedou jen proti západnímu satanovi, ale i proti vlastním mocným, kteří se jim nezdají dost pravověrní.

Vedou však také bitvu o duši a životy všech ostatních muslimů. A právě zde se dostávají do kleští, které nebude jednoduché rozevřít. Fundamentalistům ve vyspělejších islámských zemích vadí i internetové kavárny či satelitní televize.

Jistě, využívají na jedné straně vymožeností moderních technologií (jenom islamistických webů jsou přes 4000 a televizi Al-Džazíra není potřeba představovat), ale obávají se toho, že zejména mladí lidé se jejich pomocí dostávají i k jiným informacím, a že je proto nedokážou zcela ovládat.

Podobné je to s postavením žen, které se stane při očekávaném budování modernějších a otevřenějších společností postupně neudržitelné.

Situace se tak stala pět let po útoku na Ameriku paradoxní. Svět se klepe strachy před útoky zvětšující se skupiny islámských radikálů a tatáž skupina radikálů ví, že její cesta je slepá i v jejich vlastních zemích.

K tomu všemu se naše část světa utápí v antiamerikanismu a kritice George Bushe, kterému je připisována velká část viny za to, že teroristický rej pokračuje.

Jistěže Bush je kvůli svým některým chybám dobrým terčem pro fašisty i komunisty, pro intelektuální snoby i anarchisty, pro bohaté i chudé, pro Schrödera i Chiraka. Jenže byl nucen řešit novou situaci, kterou by zřejmě nevyřešil nikdo.

Co s tím? Pokud znají odpověď ti, co nesnášejí Bushe, měli by přijít s řešením. Obávám se však, že stejná slova budu moci napsat i dlouho po Bushovi nebo při desátém výročí atentátů v USA.

Možná by pomohla jedna věc: s teroristy si to musí vyřídit komunita, ze které pocházejí. Například muslimové s muslimy. Ale zatím se nezdá, že by chtěli. Taková byla cesta od 11. září 2001 k 11. září 2006.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz