Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jedenáctá BSE neskončí vybíjením

  16:22aktualizováno  16:22
Počet případů BSE v Česku otevřel druhou desítku. Laboratoř v Jihlavě potvrdila, že býk z jihočeské Zvonkové trpěl nemocí šílených krav. V pořadí jedenáctý případ si však drží prvenství v tom, že neskončí hromadným vybíjením.

Zatím poslední případ BSE provázely i problémy s evidencí zvířat. Na farmě ve Zvonkové probíhá kontrola označování a evidence veškerých zvířat.

"Protože zde byla zjištěna určitá pochybení a zdá se, že kromě pozastavení zdravotních statutů stáda chovateli hrozí i právní postih," vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. - více zde

Veterinářům proto delší dobu trvalo, než zjistili pravou identitu nemocného zvířete. "Pátrání po identitě býka č. 589617 narozeného 11. 9. 1998 je právě nyní též uzavřeno," oznámil Duben společně s potvrzením 11. případu BSE v České republice.

Býci mohou dožít
Až nyní lze tedy začít sestavovat kohortu vrstevníků a vrstevnic k případnému utracení. "Vzhledem k tomu, že jde o plemenné býky, nebude nutné je podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele SVS ČR, utrácet, pokud se samozřejmě prokáže jejich identita," upřesnil mluvčí veterinářů.

Pro plemenné býky totiž platí podle zákona výjimka. Ti mohou, na rozdíl od krav, dožít normální život. Musí ale být dodatečně speciálně označeni a musí být zaručeno, že se nedostanou do potravního řetězce. Po utracení, nebo uhynou-li, musí být vyšetřeni na BSE.

"Zjistit počet těchto býků nebude zase takový problém, jako dohledat, kde se býci nyní nacházejí. Budou zřejmě po celé republice," poznamenal k 11. případu nemoci šílených krav Duben.

Plemenné býky, kteří patří mezi vrstevníky nemocného, mohou zemědělci dál používat k plemenitbě. Nebyl totiž prokázán přenos nemoci spermatem na  potomstvo, takže v souladu s legislativou EU to je možné, doplnil Duben.

Zákon hledí jinak na krávy a jinak na býky
Dvojí metr na vrstevníky "šílených" býků a krav určuje zákon. "Tak to zákon stanoví. Tak na to přišli na základě statistik zkoumajících problémy BSE v Evropské unii, kde s tím mají mnohem větší zkušenosti než my," upřesnil mluvčí veterinářů.

Dodal, že je to zřejmě proto, že býci jsou dokonale evidováni. Ví se kde jsou, a nepřesouvají se v podstatě z místa na místo a není prokázán přenos prostřednictvím spermatu.

"U krav samozřejmě také není prokázán přenos z matky na potomky, ale není to zase tak jisté, a proto z hlediska bezpečnosti je to u krav přísnější," doplnil.

Česká republika usiluje už delší čas o změnu systému preventivních porážek kvůli BSE. "Zdá se, že EU nemá odvahu. Předpokládáme ale, že v dohledné době k nějaké změně může dojít. Je totiž zájem, aby se tímto způsobem nepostupovalo, nejen z České republiky," uzavřel Duben.

V Česku bylo v souvislosti s 10 nemocnými kusy utraceno a též vyšetřeno 1653 krav.

DÁLE ČTĚTE:
Další články o BSE

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz