Rodrigo Gularte podle kněze netušil, že ho popraví.

Rodrigo Gularte podle kněze netušil, že ho popraví. | foto: Reuters

V Indonésii popravili i schizofrenika. Do konce netušil, že jde na smrt

  • 179
Indonésie v úterý popravila osm lidí za pašování drog. Jedním z nich byl Brazilec Rodrigo Gularte. Trpěl paranoidní schizofrenií. Těsně před popravou hovořil s knězem, který se nyní svěřil, že Brazilec netušil, že jde na smrt.

Rodrigo Gularte byl odsouzen k trestu smrti za pašování šesti kilogramů kokainu do Indonésie. Spolu s komplici ho měl ukrýt do surfu. Lékaři u 42letého tichého muže před mnoha lety diagnostikovali paranoidní schizofrenii, trpěl prudkými změnami nálad a impulsivním jednáním. Na duševní poruchu upozorňovali i jeho právníci z Brazílie, indonéský soud však byl neoblomný.

Indonésie popravila za pašování drog osm lidí včetně dvou Australanů

Gularte až do posledních chvil života nevěděl, co se děje. V posledních chvílích s ním byl kněz Charlie Burrows. Podle něj Gulartemu hlasy v jeho hlavě říkaly, že všechno dobře dopadne. „Věřil těm hlasům více než čemukoli jinému,“ sdělil Burrows serveru ABC.

„Myslel jsem, že jsem ho na všechno připravil. Řekl jsem mu, že je mi 72 let a než se dostanu do nebe, tak mi tam může připravit nějakou zahradu nebo něco podobného,“ svěřil se kněz. Burrows si myslel, že Gularte je smířený se svým osudem. Když se však odsouzený vydal na poslední cestu na popraviště, Burrowsovi tichým hlasem řekl: „Otče, teď mě popraví?“.

Podle Kate Allenové z Amnesty International jsou nové detaily o kontroverzní popravě pobuřující a znepokojivé. „Nikdo z těch osmi lidí neměl být v popraven. Trest smrti je barbarství. Rozhodnutí Indonésie navzdory prosbám o milost šokovalo lidi po celém světě,“ uvedla Allenová pro server The Independent.

Připomněla také, že mezinárodní právo zakazuje popravu duševně nemocných lidí. „Je otřesné, že si někdo dokáže omluvit zabití člověka, který ani není schopen rozpoznat, co ho čeká,“ myslí si Allenová.

Za drogy na smrt

Skupinu pašeráků zadržela policie na indonéském ostrově Bali v dubnu 2005. Odsouzeni byli o rok později. Původně byl mezi čekateli na popravu i Francouz Serge Atlaoui, jeho právník však prozatím dosáhl odkladu tím, že podal stížnost proti způsobu, jímž byla zamítnuta jeho žádost o milost.

Proti popravám protestovala OSN a především Austrálie. Šéfka australské diplomacie se ještě v pondělí snažila plánovanou popravu oddálit. Ministryně tvrdila, že proces s obžalovanými Australany mohl být ovlivněn korupcí a že by tato podezření měly indonéské úřady prověřit.

Odsouzence zastřelily popravčí čety postupně jednoho po druhém kolem středečních 00:25 jakartského času (v úterý 19:25 SELČ). Podle neoficiálních informací byli nejprve zastřeleni Australané, nakonec Indonésan. Každý měl jinou popravčí četu o 12 lidech, přičemž ostré náboje byly vždy jen ve třech puškách. Indonéské úřady splnily popraveným Australanům jejich přání a převezly jejich těla k pohřbu do jejich vlasti.

Indonésie má výjimečně přísné protidrogové zákony a popravy pašeráků drog tam jsou časté. Na výkon trestu smrti v současnosti v zemi čeká 138 lidí, asi třetina jsou cizinci. Letos v lednu bylo v Indonésii popraveno za obchodování s drogami šest lidí, z nichž pět bylo cizinců. Tyto popravy vyvolaly po celém světě ostrou kritiku ze strany vlád a ochránců lidských práv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video