Digitalizace se zasekla: přechází na ni zatím jen ČT, komerční stanice zůstávají u „starých“ antén

Digitalizace se zasekla: přechází na ni zatím jen ČT, komerční stanice zůstávají u „starých“ antén | foto: Profimedia.cz

Jeden ovladač na ČT, druhý na Novu a Primu

  • 38
Vypadalo to slibně: koupíte si set top box ke svému televizoru a budete moci naladit až třicet nejrůznějších programů. Namísto toho však budete od příštího roku potřebovat dva ovladače, ale žádných třicet programů navíc za to nedostanete.

Jeden bude k set top boxu, krabičce nutné k příjmu digitálního vysílání - na přepínání programů České televize. Druhým ovladačem od televize budete přepínat mezi komerčními stanicemi, Novou a Primou.

ČT totiž došla trpělivost s váznoucím přechodem všech stanic z klasického na digitální vysílání. Rozhodla se jít vlastní cestou.

Od příštího roku začne u programu ČT2 vypínat analogové vysílání (přijímá se pomocí klasické antény). Postupné odpojování a přechod na digitální vysílání by mělo trvat dva roky.

Kdo si pak nepořídí ke svému televizoru krabičku zvanou set top box, už druhý program České televize nechytne. Naopak s ní si kromě příjmu ČT2 zajistí navíc i dva již dnes vysílané digitální programy: zpravodajský ČT24 a ČT4 Sport.

Hlavní kanál ČT1 bude možné ještě několik let přijímat dvěma způsoby - jak digitálně, tak postaru klasickou anténou.

Česká televize se vydala vlastní cestou, protože ji naštvala váznoucí digitalizace celého televizního vysílání. To mělo přinést vyšší kvalitu signálu a více programů. Jenže právě to se nelíbí komerčním televizím. Pro Novu a Primu to znamená vznik více nových stanic, a tudíž nežádoucí konkurenci.

Poprvé se digitalizace zasekla už loni, když soud kvůli zmatkům politiků a úředníků zrušil přidělené licence pro šest nových digitálních televizí. A podruhé nyní. Nova s Primou nejspíš shodí ze stolu vládou schválený plán na vypínání starých analogových vysílačů.

Záměr počítá s postupným přechodem na digitální vysílání ve všech krajích do roku 2011, kdy by měla být pokryta celá země.

"Blbě se to vysvětluje"
Tento termín je nyní vážně ohrožen. Ke zmíněnému harmonogramu Českého telekomunikačního úřadu se musí obě komerční stanice vyjádřit do konce března. "Pokud se k němu dobrovolně nezavážou, budeme ho muset upravit," říká mluvčí úřadu Dana Makrlíková.

A zatím to vypadá, že Nova ani Prima o konkurenci moc nestojí. "Momentálně svůj postoj vůči technickému plánu přechodu konkretizujeme. Je nepochybné, že stále existují ještě některé nejasnosti," říká mluvčí Primy Jana Malíková.

Nova se vyjadřuje ještě upřímněji. "Blbě se mi vysvětluje našim majitelům, proč vysíláme souběžně dva signály a platíme za ně, když analogově nás naladí všichni úplně v pohodě," prohlásil šéf Novy Petr Dvořák před týdnem ve Sněmovně na semináři k digitálnímu vysílání.

Odpor komerčních stanic je pochopitelný. Stát jim dal licence na klasické vysílání až do roku 2017 a teď je nutí, aby se jich dobrovolně vzdaly a pustily mezi sebe konkurenci. "Ony za to logicky chtějí kompenzace - dva nebo tři kanály navíc. To ale musí schválit poslanci a ti se k tomu zatím nemají," říká šéfredaktor magazínu DigiZone.cz Jan Potůček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video