Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden názor na válku a mobil Nokia

  15:10aktualizováno  15:10
Bylo to pro mne velké překvapení. Okamžiky, kdy se člověku rozsvítí a náhle má dojem, že dění na téhle planetě pochopil o kus více, se většinou nerodí lehce. Takový moment mne náhle přepadl bez výstrahy a to na zcela prozaickém místě. Před výlohou s mobilními telefony.
Majitel prodejny, před kterou jsem stál, připravil pro své zákazníky krátké ukázky z dějin vývoje této dnes již nepostradatelné technologické hračky. Ano, byly tam, telefony značky Nokia různých velikostí a tvarů. Drama začínalo v roce 1994. Tehdy ještě dobře situovaní podnikatelé, pokud chtěli být dostupní, museli všude s sebou vláčet přístroj, který mohutnou anténou a masivním provedením připomínal jakési zákopové vojenské manévry. Anténa postupně hubla a zkracovala se až zbyl jakýsi nedomrlec vyčnívající jako čertův růžek z jedné strany telefonu. I masivnost se ztrácela a pod nápisem 1996 už jsem rozpoznal svou Nokiu, přístroj, který mi stále připadá jako malý zázrak. Nebudu se už pouštět do popisu titěrné krabičky, jež téměř nepřevyšovala písmena 1998. Tohoto jsme schopni, my lidé. Když máme motivaci a vizi nebo jinými slovy peníze a dobré nápady. Přemýšlel jsem, kolik mozků asi měl tým, který technologicky převrátil planetu vzhůru nohama. Možná jen pár lidí, ale jejich pracovní podmínky rozhodly o tomto úspěchu. A pak jsem vedle této výstavy nefunkčních modelů náhle v duchu uviděl jiný přehled, přehled o stavu věcí této planety za poslední roky. Vše začínalo první válkou v zálivu, pocitem spravedlivého potrestání agrese a toho, že spolupráce může fungovat. Jenže dál ? Jakoby vývoj přístrojů, které napomáhají lidské komunikaci, šel přesně obráceným směrem než komunikace samotná. Stále lepšími a menšími přístroji si budeme vyměňovat slova stále těžkopádnější a hrubší. První vyvrcholení přichází v těchto dnech. Technologické hračky nám předvedou, co dokážeme vymyslet. Proto abychom jaksi odtažitě a vlastně mimochodem v rámci suchého označení civilní škody dokázali zabít jiné lidi. Opravdu si nikdy neuvědomíme, jak bychom potřebovali takovou skvěle fungující firmu jako je Nokia, jež by měla v názvu Za lepší planetu s.r.o. ? Pár odborníků, dostatek finančních prostředků, fungující organizace a vize. Nic víc. Snad bychom se na něco takového mohli i složit. Pokud nedokážeme dobře zaplatit pracovníky firmy Za lepší planetu s.r.o., vždy nás převálcují žraloci z firmy Zbraně všeho druhu a.s. Bez podobného modelu, který tak dobře dokáží uplatnit byznysmeni při produkci stále nových hraček, se nikam nedostaneme při přípravě usměvavějších rán. Ještě je čas, i když už tato druhá válka může být dalším příznakem počínajícího bankrotu nás všech. Pak už nám zůstane  jen čas si zanotovat spolu s anglickou rockovou skupinou King Crimson – Až to uděláme, můžeme si sednout a smát se. Mám ale strach, že zítra budeme plakat.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Najdete na iDNES.cz