Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden den generála Frankse

  0:01aktualizováno  0:01
Britští zpravodajové z irácké války z předsunutých štábů v Kataru mají takový hlad po informacích, že přidali otazník k výroku velitele britských sil: Nezabýváme se detaily? Ale generál U. S. Army Tommy Franks se po většinu svého času "detaily zabývá".

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

V pozadí se držícího Texasana, který velí útoku na Irák, obdivují kolegové důstojníci a jeho vojáci za to, že se od rozbřesku do setmění věnuje plánování detailů, a také za náročnou rutinu, která zapůsobí i na nejzarytějšího vyznavače disciplíny.

Jeho styl by sotva mohl být odlišnější od stylu Normana Schwarzkopfa, chvástavého generála, který velel americkým silám ve válce v Zálivu 1991.

"Bouřlivý Norman" trávil svůj čas v malé, ale dobře zařízené místnosti v podzemním bunkru saúdskoarabského ministra obrany v Rijádu hned vedle velitelské místnosti.

Podle zpráv o konfliktu strávil mnoho času chrchláním do telefonu a zastrašováním svých podřízených, kteří se báli jeho vulkanické povahy.

Dnešní náčelník centrálního velení USA zahajuje svůj den v táboře Sejlíja v blízkosti Dauhá dávno před rozedněním únavnou prací a pak začne s aktualizací operací a zpravodajských informací se svým štábem.

Potom proběhne série brífinků. "Jako člověk z venkova v armádě... rád ví o každém incidentu, o všem, co se děje v jeho jednotkách v poli," říká vyšší důstojník z Centcomu. "Je to muž detailů."

"Nesnáší pošetilce, nestrpí ty, kdo nepřikládají důležitost detailům. Je velmi precizní, pokud jde o rozkazy a pokyny, a očekává, že tyto precizní rozkazy a pokyny budou dodržovány."

Centrální velitelství zahrnuje 25 zemí, a tak má Franks denně zajištěnu videokonferenci s veliteli nejen na iráckém válčišti, ale také v Afghánistánu a severní Africe.

Má také jednou denně videokonferenci s ministrem obrany USA Rumsfeldem a oba muži spolu pravidelně mluví i soukromě telefonicky.

Mezi těmito konzultacemi se účastní četných plánovacích schůzek o tom, jak udržovat vojska v sytosti a napojená, až po informace, kteří letci byli vysazeni nad Irákem a jaká jsou rádiová hlášení.

Franks, kterému je 57 let, vstoupil do armády poté, co na texaské univerzitě v Austinu neměl dobré známky. Stal se důstojníkem dělostřelectva a bojoval ve Vietnamu, později se vrátil do školy podle armádního programu "pomoz si sám" a absolvoval texaskou univerzitu v Arlingtonu.

Jeho mobilní štáb v Kataru, obklopený ostnatým drátem na základně za vysokou betonovou bezpečnostní zdí a střežený vojáky armády, prodělal první zkoušku v prosinci ve válečné hře nazvané "Internal Look" (interní pohled).

Byla to počítačová simulace, cvičení zaměřená na vyzkoušení nezkreslené velitelské a komunikační technologie.

Jedním z poučení vzešlých z Internal Look bylo, že osmihodinový rozdíl do Washingtonu by mohl představovat velký problém. Zatímco zástupce velitele ve stálém sídle Centcomu v Tampě na Floridě přijímá rozhodnutí, generál Franks se pokouší o krátký odpočinek kdesi v Kataru. Nemůže si však mnoho pospat, protože zůstává vzhůru v kanceláři do pozdního večera.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz