Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mamba černá zamíří na sály, látky v jejím jedu jsou lepší než morfium

  11:12aktualizováno  11:12
Jeden z nejobávanějších hadů na světě zřejmě brzy najde uplatnění v medicíně. Vědci zjistili, že jed mamby černé obsahuje analgetické látky a pomáhá tak tlumit bolest. Oproti morfiu však nemá žádné vedlejší účinky, tvrdí výzkum. Je však v úplném prvopočátku.

Jed mamby černé obsahuje látky, jež by mohly mít velký význam pro medicínu. | foto: Profimedia.cz

Vědci publikovali studii v magazínu Nature. Na myších testovali jed padesáti různých hadích druhů. V jedu mamby černé nalezli proteiny, které tlumí bolest. Pojmenovali je mambalginy, jak uvádí web amerického Abc news.

Nový přípravek by tak mohl víc než konkurovat dosud velmi rozšířenému morfiu. Oproti němu totiž nemá žádné vedlejší účinky. Morfium sice úspěšně odbourá bolest, pacienta však následně mohou stihnout bolesti hlavy, zvracení a další nepříjemné symptomy. Velkou nevýhodou je samozřejmě i velice silná hrozba závislosti na látce.

Doktor Michael Roizen, který pracuje jako internista a anesteziolog na clevelandské klinice, americkému webu potvrdil, že pokud by se ukázalo, že mambalginy skutečně zbaví pacienta bolesti, aniž by se dostavily vedlejší efekty, bude to obrovský pokrok.

"Byla by to úplně nová cesta, nový přístup k léčbě," přiznal lékař. Zároveň však střízlivě přiznal, že výzkum je teprve v počátcích. To ostatně zmiňuje i původní vědecká studie.

Mamba černá žije v subsaharské Africe a je druhým největším hadem na kontinentu. Do oběti vypouští neurotoxický jed, který útočí na nervovou soustavu a způsobuje kolaps hlavních orgánů. Bez protilátky zemře uštknutý člověk do šesti hodin.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz