Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je zima, tak to klouže, odmítá Kubera zodpovědnost za bílé chodníky

  8:20aktualizováno  8:20
Jsme holt zhýčkaní Evropané, reaguje na stížnosti na neodklizené chodníky senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). Chyba je podle něj spíše v lidech a ne v zákonu, který prosadil. "Chodníková" novela druhou sezonu přenáší zodpovědnost za úklid sněhu z majitelů domů na vlastníky chodníků, což jsou většinou obce.

Jaroslav Kubera | foto: Karel PešekMF DNES

Kubera se často setkává se stížnostmi chodců, že se o cesty nikdo nestará. "Je těžké to lidem vysvětlit. Ale normální lidé před svojí hospodou, před svým domem uklidí. A ti ostatní to stejně nebudou dělat," uvedl Kubera v rozhovoru pro MF DNES.

Zimy jsou podle něj studenější a musíme se tomu přizpůsobit. "Teď mi jedna paní napsala: Já vám pošlu účtenku za sněhule. Proč by mi ji posílala? To je dobře, že si je koupila, vždyť je zima a sníh. Ale proč bych je měl platit já? Teď jsme holt zhýčkaní Evropané," řekl senátor.

Podle něj není možné nařídit úklid a vymáhat sankce za nedodržení, nebo aby policisté obcházeli kilometry ulic a zvonili u každého domu.

V úvahu prý přichází přenesení odpovědnosti za úraz na chodce. "Když je rozvodněný potok, taky se jím nebudete brodit. Kdo může za to, že prší nebo padá sníh? Má na to někdo někde knoflík? U sněhu mají lidé pocit, že se o ně musí někdo postarat," řekl Kubera.

Teplický senátor změnu zákona neplánuje

Senátor se setkává i s názory, aby se zákon vrátil do původní podoby a zodpovědnost za sníh na ulici opět měli majitelé přilehlých domů.

Zákon už ale upravovat nehodlá. Podle něj je dobrý. "Navíc se tu pořád bavíme o úklidu sněhu, ale to je špatně. V zákonu není o úklidu sněhu ani slovo. Tam je napsáno, že za "schůdnost chodníku odpovídá..." Nikoli za úklid, ale za schůdnost. A to je velmi relativní pojem," uvedl teplický primátor.

Novela zákona o pozemních komunikacích začala platit v dubnu 2009. Majitelé domů si oddechli, že zodpovědnost za úrazy neleží na jejich bedrech. Vlastníci nemovitostí jsou zodpovědní pouze za sníh, který padá ze střechy.

Zasněžený chodník má na starosti jeho vlastník. Většinou jím bývá příslušná obec. Ty povinnost kritizují, protože úklid zatěžuje jejich rozpočet.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz