Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je za obchody se zbraněmi ukrajinská tajná služba?

  0:22aktualizováno  0:22
Skutečnost, že ve firmě KAMO působili občané Ruska a později i Ukrajiny, potvrdila věc známou i ze zpráv OSN: právě tyto dvě země a její občané se zbraněmi velmi čile obchodují. Dodávky přitom mnohdy míří do zemí, kam je vývoz zbraní zakázán. Bývalí příslušníci tajných služeb na Ukrajině dokonce tvrdí, že tamní služba tyto obchody sama organizuje a má z každého osmiprocentní zisk.

Nástupkyně proslulé KGB na Ukrajině se jmenuje SBÚ. Její mluvčí Marina Ostapenková nám domluvila rozhovor s expertem služby na zbrojní obchody.
V luxusně vybaveném hlavním stanu SBÚ s drahými koberci v centru Kyjeva expert SBÚ kategoricky odmítl uvést svoje jméno.

Všechny pochyby o účasti ukrajinských špionů na nelegálních obchodech však smetl ze stolu: "Nikdy nebyl odhalen jediný takový případ a my máme vytvořeny dostatečné kontrolní mechanismy, aby k něčemu podobnému nemohlo dojít." Stejně panenská je služba i v případě ukrajinských soukromných obchodníků v zahraničí: "Víme o tom, že existují," říká agent. "Nemáme však ani tušení, co dělají."

Proč se tedy Ukrajina objevuje ve všech významných dokumentech mapujících dodavatele válečného materiálu i do zemí, na které mezinárodní komunita uvalila embargo? A co například známá dodávka zbraní na válkou zmítaný Balkán v polovině 90. let, do které byl zapleten bývalý šéf tajné služby a pozdější premiér Jevhen Marčuk? "V té záležitosti jde spíš o politický boj a do toho nehodláme zasahovat," říká expert.

Odmítá komentovat i čerstvou zprávu, podle níž lidé z SBÚ prodali v roce 1998 sto padesát až dvě stě tanků afgánskému hnutí Taliban. Tento obchod, zprostředkovaný údajně pákistánskou tajnou službou, odpovídá kuloárním informacím o rusko-ukrajinském rozdělení zbrojařských teritorií: v jeho rámci Rusové dodávají zbraně do Indie a Ukrajinci právě do Pákistánu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz