Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je třeba zlepšit správu světa

  13:05aktualizováno  13:05
Jsem přesvědčen, že na základě zejména posledních tragických událostí v USA je nutno přehodnotit způsob, nebo lépe řečeno kvalitu správy tohoto světa. Mám tím na mysli především výkon činnosti organizací, které si tzv. civilizovaný svět k tomu zřídil -OSN, Mezinárodní měnový fond, Mezinárodní soud a další, následně dílčí ekonomicko-politické formace jakými jsou zejména NAFTA a EU a v neposlední řadě vojenské síly organizované v NATO.

Pokud nebudou jednoznačně a na ekonomických zájmech nezávisle provedeny určité kategorizace toho, co je a co není v souladu s lidskou morálkou a s cíli této lidské civilazace, svět je na přímé cestě k záhubě.

Pokud svět a zéjména mocní tohoto světa budou podřizovat výkon práva a morálku pouze spotřebnímu vidění světa a okamžitým finančním efektům, situace bude neřešitelná. 

Nelze na jednu stranu označit (oprávněně) tzv. "nehodné země" a na druhé straně akceptovat Olympijské hry v Číně, nelze jedním dechem konstatovat, že volby v Bělorusku nebyly v pořádku a bez uzardění akceptovat prezidenství p. Lukašenka, nelze s předstihem vědět o chystaných masakrech ve Rwandě a nic neučinit pro záchranu alespoň neviných dětí, nelze nechat řádit PolPota a zemřít 2 miliony lidí bez zahájení zničujících a třeba i atomových úderů na centra těchto masových vrahů, nelze bezpečnostními mezinárodními silami vydat bezbranné civilisty v bývalé Jugoslávii fašistickému běsnění a podávat si na mezinárodním poli ruce s Miloševičem.

Nelze se spokojit s tím, že satelity jsou schopny fotografovat na zemském povrchu tenisový míček a nevědět, kde se skrývá terorista Ládin. Nelze odsuzovat Kubu a zároveň s napřaženou pravicí cestovat Saudsko Arabskými Emiráty - ani za cenu eventuelních energetických potíží.

To prostě dále není možné - pokud chceme aby svět neshořel v šílené válce. Mezi právem a neprávem je nutno stanovit jasnou a nepřekonatelnou hranici, je třeba jasně rozlišovat a konat spravedlonost bez ohledu na to zda výsledek je či není ve prospěch petrochemické lobby či ve prospěch národně osvobozeneckých hnutí (pokud tato nejsou na straně nepráva).

Nesmíme zapomínat že tzv. civilizovaný svět vybudoval svou moc nejen vlastním přičiněním, oběťmi a schopnostmi jednotlivců, ale i vyvražďováním celých civilizací a kmenů, využíváním otrokářství, zavedením koloniálních systémů, náboženském útlakem a nevzdělaností celých národů, vědomým porušováním lidských práv za strany onoho (našeho) tzv.civilizovaného světa.

Tento svět, pokud se nemá proměnit ve spáleniště, musí nalézt, a to velmi rychle, cestu nejen k tomu jak soudit a trestat ty, kteří se proti lidské civilizaci proviní, ale i způsob aby všichni lidé, tedy i somálci, laosané, etiopané, aboriginci, siuxové, hutové a další a další, kteří se nezpronevěřili výstižnějšímu označení - lidské bytosti - měli tato práva dostupná a byla pod jejich ochranou.

Pravděpodobně nebude dále možné, aby šestina lidstva nadále žila na úkor jiných miliard lidských bytostí (nevzdělených, chudých a snadno manipulovatelných) a celého ekosystému planety.

Doufám, že nejen náš národ, ale i ostatní národy tohoto světa budou pod úhlem hrůzného teroristického činu z 11.09. 2001, který je však pravděpodobně jen dočasně pouhým vrcholem všech problémů současné civilizace, postupovat společně, že my všichni jimž byl dán a jak pevně věřím i další jimž bude dán k dispozici nástroj zvaný demokracie, budeme schopni delegovat svá práva na takové jedince, kteří budou morálně schopni tyto doposud stále odkládané problémy řešit a že tento tzv. civilizovaný svět nalezne dostatek odvahy nejen k radikálnímu trestání těch, které se za lidské bytosti pouze vydávají, ale i k toleranci k jiným kulturám, svědomí za příkoří minulosti a odpovědnosti za budoucí existenci lidstva, odvahu k ukončení honičky za čísly znázorňujícími růsty HDP jednotlivých zemí a zaměření se spíše na to, jak tento svět se svým bohatstvím nakládá, odvahu k jinému systému přerozdělování tohoto bohatství v rámci celé civilizace.

Každý z nás má možnost se svým dílem tohoto procesu zůčastnit, každý z nás má svůj díl odpovědnosti.              

Bohuslav Chalupa
[mailto:bobchalupa@volny.cz]Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Kvůli spalničkám zavřeli urgentní příjem v pražském Motole

Fakultní nemocnice Motol.

Lůžková část urgentního příjmu Fakultní nemocnice Motol zůstane patnáct dní uzavřená. Jeden ze zaměstnanců se nakazil...

Chirurgie nejsou zázraky, ale dřina. Byrokracie zdržuje, říká lékař roku

Za rok zvládne udělat až 650 operací.

Jednoho z nejmladších českých profesorů výhra v anketě lékař roku překvapila. Na pacienty je totiž velmi přísný, musí...

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz