Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je Tony Blair válečný zločinec?

  1:19aktualizováno  1:19
Necelý měsíc po pětiletém výročí podepsání Římského statutu zřizujícího Mezinárodní trestní soud (International Criminal Court, ICC) oznámil prokurátor tohoto soudu Luis Moreno-Ocampo, že obdržel návrh na přezkoumání účasti britských jednotek na válce v Iráku.

Cílem návrhu, který podala Aténská advokátní komora, je podle BBC obžalování Tonyho Blaira a dalších členů britského kabinetu ze spáchání válečných zločinů v Iráku.

Návrh obsahuje 22 obvinění podložených novinovými články a videonahrávkami válečného zpravodajství. Bylo jen otázkou času, kdy dojde k ICC návrh na obvinění jednoho z předních světových politiků.

Válka v Iráku k tomu poskytla ideální příležitost. Proč ale nebyl navržen na obžalobu i americký prezident? Spojené státy americké totiž doposud Římský statut Mezinárodního trestního soudu neratifikovaly, a protože tak neučinil ani Irák, nelze americké občany za události spáchané v Iráku napadnout. Washington teď může být navýsost spokojen, že se vyhnul podobné žalobě a odpůrci ICC jistě přikyvují, že se nyní potvrdila jejich slova o tom, že bude ICC zneužíván ke zpolitizovaným žalobám.

Z čeho může být britský ministerský předseda u ICC obžalován? Římský statut připouští žaloby ze zločinů genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Tyto skutkové podstaty vycházejí z ustálených definic obsažených v mezinárodních humanitárních smlouvách a z obyčejového práva.

Doposud ale neexistoval nástroj, jak je vymáhat, což byl také jeden z důvodů vzniku Mezinárodní trestního soudu. Tony Blair na druhou stranu nemůže být obžalován z agrese napadení Iráku, tato skutková podstata doposud jednoznačně ustálená není.
Jaké jsou vyhlídky, že bude Tony Blair uznán vinným? Nejdříve musí prokurátor přezkoumat závažnost obdržených informací. Jestliže dojde k závěru, že je oprávněný důvod pokračovat ve vyšetřování, předloží tříčlennému vyšetřovacímu senátu soudu žádost o povolení vyšetřování.

Osmnáct soudců zasedajících v senátech bylo zvoleno smluvními stranami Římského statutu tak, aby rovnoměrně zastupovali všechny světové oblasti a právní systémy, jsou to přední odborníci na mezinárodní právo, proto by zde měla být záruka, že případy zpolitizované nebudou. Jestliže vyšetřovací senát po přezkoumání žádosti dojde k podobnému závěru jako dříve prokurátor, bude zahájeno vyšetřování, na jehož konci může čekat obviněného zatykač a následné hlavní líčení. Proti rozsudku se lze odvolat.

Řecké návrhy na žalobu obsahují obvinění ze zabíjení civilistů, připravování obyvatel o pitnou vodu nebo bombardování obytných oblastí. Podobným způsobem bylo dříve obžalováno i NATO za postup v Kosovu, ale žaloba byla nakonec odmítnuta s tím, že případné činy nedosáhly nutné závažnosti, aby se jimi zabýval soud. Na druhou stranu koaliční síly byly v rámci iráckého konfliktu kritizovány lidskoprávními organizacemi za používání kazetových bomb, jejichž účinky by prý mohly podle ženevských úmluv nabít rozměrů válečných zločinů.

V této fázi nelze odhadnout, jak "causa Tony Blair" dopadne. Před ICC se už nyní vrší na 500 jiných návrhů, z nichž byly desítky odmítnuty pro nepřípustnost. Nicméně ani žaloba proti politikovi velikosti Tonyho Blaira nemůže být argumentem proti fungování Mezinárodního trestního soudu. I v České republice může přece kdokoli zažalovat Václava Klause, aniž bychom z toho důvodu museli zavírat soudy, jak by si odpůrci ICC tak přáli.

Další komentáře a analýzy čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Najdete na iDNES.cz