Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to zřejmě nejvážnější incident od korejské války, říká český velvyslanec

  17:52aktualizováno  17:52
Vztahy obou Korejí jsou po dnešním útoku tak špatné, že už nemohou být horší. Jihokorejci ostřelování svého ostrova považují za možná nejvýraznější porušení příměří uzavřeného v roce 1953. "Pořád ale doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident," řekl iDNES.cz český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša, jr.

Doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident, který už nebude mít další pokračování, říká velvyslanec ČR v Koreji Jaroslav Olša, jr. | foto: Liba Taylor

Může napětí eskalovat v ozbrojený konflikt?
Světoví státníci se záhy po incidentu vyjadřují v tom smyslu, že doufají, že obě strany konfliktu se zdrží dalších akcí. My tady v Soulu doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident, který už nebude mít další pokračování. Snad teď opravdu zůstane jen u ostrých slov a obě strany zapomenou na další ostrou střelbu.

Jak může incident ovlivnit další vývoj vztahů mezi Korejemi? Vztahy jsou dnes tak špatné, že k horšímu se dají ovlivnit jenom málo. KLDR sice v poslední době signalizovala, že by se byla ochotna vrátit k jednacímu stolu ohledně svého nukleárního programu, ale prakticky současně prezentovala své nové technologie vedoucí k obohacování štěpného materiálu potřebného pro výrobu atomových zbraní.

KLDR také umožnila po dlouhých měsících další setkání rodin rozdělených před šedesáti lety válkou na Korejském poloostrově, ale stále nesouhlasí s konáním takovýchto setkání na pravidelné bázi a tak by bylo možné pokračovat.

Houfnice jihokorejské armády během vojenských manévrů (2. srpna 2010)

Jedná se o nejvážnější incident od potopení lodi Čchonan v březnu letošního roku?
Nejenom za letošní rok. Dnešní dělostřelecký útok ze strany KLDR je řadou místních analytiků zde v Korejské republice vnímán za možná nejvýraznější porušení příměří od jeho podpisu oběma válčícími stranami v roce 1953. Je to totiž vůbec poprvé, kdy útok ze strany Severní Koreje byl veden na území Jižní Koreje – v tomto případě na ostrov Jonpchjong.

Všechny dosavadní incidenty proběhly buď v tzv. "Demilitarizované zóně", která rozděluje Korejský poloostrov podle dohody o příměří na zemi, a nebo na moři v oblasti sporné hranice mezi oběma státy.

Hořící domy na ostrově Jeonpjeong po severokorejském ostřelování (23. listopadu 2010)

Spojuje si Soul incident s nástupem mladého Kima v Pchjongjangu?
Obávám se bohužel toho, že naše opravdové znalosti o tom, co se ve skutečnosti v téměř hermeticky uzavřené Severní Koreji děje, a jak uvažují opravdoví vůdci této země, jsou příliš omezené na to, abychom si mohli být jisti. Dá se ale říct, že spojování řady provokativních aktů ze strany KLDR s předáváním moci třetí generaci Kimů v KLDR je zřejmě nejčastější úvahou. Všichni proto doufají, že k předání moci dojde co nejrychleji a nový vládce Severní Koreje se pevně ujme svých pravomocí, což mu, doufejme, umožní zaměřit se opět na normalizaci a zlepšení vztahů na Korejském poloostrově.

Jak obyvatelé Jižní Koreje prožívají severokorejský útok?
Místní reportéři vyrazili do ulic hlavního města a povětšinou si nepovšimli jakékoliv změny v chování či náladách obyvatel Soulu. I já jsem dnes večer soulského času byl v centru města, kde se zdá být vše jako jindy. Mnohem více ale lidé sledovali televizní zpravodajství, kde všechny stanice průběžně opakovaly záběry z ostrova Jonpchjong.

S většími obavami sledují situaci cizinci v Koreji. Na velvyslanectví řady zemí – včetně našeho - se obracejí cestovatelé a obchodníci, kteří právě pobývají v Korejské republice a dotazují se, jak mají dále postupovat. Aktuální informace, bude-li třeba upozornit na možné nebezpečí, každý nalezne na webové stránce našeho úřadu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...

Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem...Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Další z rubriky

Zimbabwský prezident Mnangagwa těsně unikl výbuchu bomby na pódiu

Zranění lidé po výbuchu na mítinku prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy, 23....

Výbuch na mítinku prezidenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy v sobotu poranil několik lidí včetně obou viceprezidentů...

Za Erdogana se vše zlepšilo, vyhraje, věří jeho fanoušci po skončení voleb

Turecký prezident Tayyip Erdogan vhodil lístek do urny společně se svými vnuky....

Současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan vede s téměř šedesáti procenty po sečtení pětiny hlasů.

Erdogan v tureckých prezidentských volbách zatím s převahou vede

Turecký prezident Tayyip Erdogan pózuje fotografům při odchodu z volební...

Současná hlava státu Recep Tayyip Erdogan vede v tureckých prezidentských volbách s téměř šedesáti procenty po sečtení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz