Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to zřejmě nejvážnější incident od korejské války, říká český velvyslanec

  17:52aktualizováno  17:52
Vztahy obou Korejí jsou po dnešním útoku tak špatné, že už nemohou být horší. Jihokorejci ostřelování svého ostrova považují za možná nejvýraznější porušení příměří uzavřeného v roce 1953. "Pořád ale doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident," řekl iDNES.cz český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša, jr.

Doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident, který už nebude mít další pokračování, říká velvyslanec ČR v Koreji Jaroslav Olša, jr. | foto: Liba Taylor

Může napětí eskalovat v ozbrojený konflikt?
Světoví státníci se záhy po incidentu vyjadřují v tom smyslu, že doufají, že obě strany konfliktu se zdrží dalších akcí. My tady v Soulu doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident, který už nebude mít další pokračování. Snad teď opravdu zůstane jen u ostrých slov a obě strany zapomenou na další ostrou střelbu.

Jak může incident ovlivnit další vývoj vztahů mezi Korejemi? Vztahy jsou dnes tak špatné, že k horšímu se dají ovlivnit jenom málo. KLDR sice v poslední době signalizovala, že by se byla ochotna vrátit k jednacímu stolu ohledně svého nukleárního programu, ale prakticky současně prezentovala své nové technologie vedoucí k obohacování štěpného materiálu potřebného pro výrobu atomových zbraní.

KLDR také umožnila po dlouhých měsících další setkání rodin rozdělených před šedesáti lety válkou na Korejském poloostrově, ale stále nesouhlasí s konáním takovýchto setkání na pravidelné bázi a tak by bylo možné pokračovat.

Houfnice jihokorejské armády během vojenských manévrů (2. srpna 2010)

Jedná se o nejvážnější incident od potopení lodi Čchonan v březnu letošního roku?
Nejenom za letošní rok. Dnešní dělostřelecký útok ze strany KLDR je řadou místních analytiků zde v Korejské republice vnímán za možná nejvýraznější porušení příměří od jeho podpisu oběma válčícími stranami v roce 1953. Je to totiž vůbec poprvé, kdy útok ze strany Severní Koreje byl veden na území Jižní Koreje – v tomto případě na ostrov Jonpchjong.

Všechny dosavadní incidenty proběhly buď v tzv. "Demilitarizované zóně", která rozděluje Korejský poloostrov podle dohody o příměří na zemi, a nebo na moři v oblasti sporné hranice mezi oběma státy.

Hořící domy na ostrově Jeonpjeong po severokorejském ostřelování (23. listopadu 2010)

Spojuje si Soul incident s nástupem mladého Kima v Pchjongjangu?
Obávám se bohužel toho, že naše opravdové znalosti o tom, co se ve skutečnosti v téměř hermeticky uzavřené Severní Koreji děje, a jak uvažují opravdoví vůdci této země, jsou příliš omezené na to, abychom si mohli být jisti. Dá se ale říct, že spojování řady provokativních aktů ze strany KLDR s předáváním moci třetí generaci Kimů v KLDR je zřejmě nejčastější úvahou. Všichni proto doufají, že k předání moci dojde co nejrychleji a nový vládce Severní Koreje se pevně ujme svých pravomocí, což mu, doufejme, umožní zaměřit se opět na normalizaci a zlepšení vztahů na Korejském poloostrově.

Jak obyvatelé Jižní Koreje prožívají severokorejský útok?
Místní reportéři vyrazili do ulic hlavního města a povětšinou si nepovšimli jakékoliv změny v chování či náladách obyvatel Soulu. I já jsem dnes večer soulského času byl v centru města, kde se zdá být vše jako jindy. Mnohem více ale lidé sledovali televizní zpravodajství, kde všechny stanice průběžně opakovaly záběry z ostrova Jonpchjong.

S většími obavami sledují situaci cizinci v Koreji. Na velvyslanectví řady zemí – včetně našeho - se obracejí cestovatelé a obchodníci, kteří právě pobývají v Korejské republice a dotazují se, jak mají dále postupovat. Aktuální informace, bude-li třeba upozornit na možné nebezpečí, každý nalezne na webové stránce našeho úřadu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz