Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to zřejmě nejvážnější incident od korejské války, říká český velvyslanec

  17:52aktualizováno  17:52
Vztahy obou Korejí jsou po dnešním útoku tak špatné, že už nemohou být horší. Jihokorejci ostřelování svého ostrova považují za možná nejvýraznější porušení příměří uzavřeného v roce 1953. "Pořád ale doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident," řekl iDNES.cz český velvyslanec v Jižní Koreji Jaroslav Olša, jr.

Doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident, který už nebude mít další pokračování, říká velvyslanec ČR v Koreji Jaroslav Olša, jr. | foto: Liba Taylor

Může napětí eskalovat v ozbrojený konflikt?
Světoví státníci se záhy po incidentu vyjadřují v tom smyslu, že doufají, že obě strany konfliktu se zdrží dalších akcí. My tady v Soulu doufáme, že se jedná pouze o jeden izolovaný incident, který už nebude mít další pokračování. Snad teď opravdu zůstane jen u ostrých slov a obě strany zapomenou na další ostrou střelbu.

Jak může incident ovlivnit další vývoj vztahů mezi Korejemi? Vztahy jsou dnes tak špatné, že k horšímu se dají ovlivnit jenom málo. KLDR sice v poslední době signalizovala, že by se byla ochotna vrátit k jednacímu stolu ohledně svého nukleárního programu, ale prakticky současně prezentovala své nové technologie vedoucí k obohacování štěpného materiálu potřebného pro výrobu atomových zbraní.

KLDR také umožnila po dlouhých měsících další setkání rodin rozdělených před šedesáti lety válkou na Korejském poloostrově, ale stále nesouhlasí s konáním takovýchto setkání na pravidelné bázi a tak by bylo možné pokračovat.

Houfnice jihokorejské armády během vojenských manévrů (2. srpna 2010)

Jedná se o nejvážnější incident od potopení lodi Čchonan v březnu letošního roku?
Nejenom za letošní rok. Dnešní dělostřelecký útok ze strany KLDR je řadou místních analytiků zde v Korejské republice vnímán za možná nejvýraznější porušení příměří od jeho podpisu oběma válčícími stranami v roce 1953. Je to totiž vůbec poprvé, kdy útok ze strany Severní Koreje byl veden na území Jižní Koreje – v tomto případě na ostrov Jonpchjong.

Všechny dosavadní incidenty proběhly buď v tzv. "Demilitarizované zóně", která rozděluje Korejský poloostrov podle dohody o příměří na zemi, a nebo na moři v oblasti sporné hranice mezi oběma státy.

Hořící domy na ostrově Jeonpjeong po severokorejském ostřelování (23. listopadu 2010)

Spojuje si Soul incident s nástupem mladého Kima v Pchjongjangu?
Obávám se bohužel toho, že naše opravdové znalosti o tom, co se ve skutečnosti v téměř hermeticky uzavřené Severní Koreji děje, a jak uvažují opravdoví vůdci této země, jsou příliš omezené na to, abychom si mohli být jisti. Dá se ale říct, že spojování řady provokativních aktů ze strany KLDR s předáváním moci třetí generaci Kimů v KLDR je zřejmě nejčastější úvahou. Všichni proto doufají, že k předání moci dojde co nejrychleji a nový vládce Severní Koreje se pevně ujme svých pravomocí, což mu, doufejme, umožní zaměřit se opět na normalizaci a zlepšení vztahů na Korejském poloostrově.

Jak obyvatelé Jižní Koreje prožívají severokorejský útok?
Místní reportéři vyrazili do ulic hlavního města a povětšinou si nepovšimli jakékoliv změny v chování či náladách obyvatel Soulu. I já jsem dnes večer soulského času byl v centru města, kde se zdá být vše jako jindy. Mnohem více ale lidé sledovali televizní zpravodajství, kde všechny stanice průběžně opakovaly záběry z ostrova Jonpchjong.

S většími obavami sledují situaci cizinci v Koreji. Na velvyslanectví řady zemí – včetně našeho - se obracejí cestovatelé a obchodníci, kteří právě pobývají v Korejské republice a dotazují se, jak mají dále postupovat. Aktuální informace, bude-li třeba upozornit na možné nebezpečí, každý nalezne na webové stránce našeho úřadu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Auto v Brně srazilo ženu s kočárkem, řidiče pak napadl přihlížející dav

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Dramatické okamžiky se odehrály na konci minulého týdne v Bratislavské ulici v Brně. Nejprve zde auto srazilo ženu s...

MF DNES: Unesený mladík utonul ve výkalech, jeho únos natočila kamera

Právě tady, v domě, který leží necelé dva kilometry od Karlových Varů, našli...

Případ jednadvacetiletého Dominika P. z Mladoboleslavska, kterého na konci ledna podle kriminalistů zavraždil o 25 let...V Rusku se zřítilo letadlo se 71 lidmi, příčina katastrofy je stále nejasná

Trosky letadla se našly asi 40 kilometrů od moskevského Domodědova letiště (10....

V Rusku se v neděli zřítilo letadlo Saratovských aerolinií. Letoun An-148 mířil do města Orsk na jihu Ruska, krátce po...

Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal

Andrej Babiš

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Další z rubriky

Trollí farma a žoldáci v Sýrii. „Putinův kuchař“ se špinavé práce neštítí

Jevgenij Prigožin obsluhuje ruského prezidenta Vladimira Putina ve své...

Třináct Rusů obviněných v USA z vměšování do prezidentských voleb pracovalo v ruské Agentuře pro výzkum internetu,...

OBRAZEM: Francouz zavrhl moderní technologie, pole zase orá s voly

Francouzský farmář Jean-Bernard Huon se svou společnicí Laurence už před...

Francouzský farmář Jean-Bernard Huon už před padesáti lety zavrhl nastupující moderní technologie a na svém...

Úřady Cruze vyšetřovaly už dříve. Nepředstavuje riziko, rozhodly tehdy

Nikolas Cruz, podezřelý z vraždy sedmnácti lidí na floridské střední škole

Americká policie měla již předloni informace o neobvyklém chování Nikolase Cruze, který ve středu postřílel ve...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz