Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to zdražení. Zatím nic víc

  0:01aktualizováno  0:01
Bude se zdražovat. Vláda prošla dalším kolem své reformy se štítem. My občané na štítu. Vládě se podaří vytáhnout z kapes lidí o dalších pět či šest miliard korun více. Ubráněné plenky, vodné a vstupenky nezmění nic na tom, že "sociální stát" je nám opět o něco dražší.

Vláda zdražování omlouvá elegantně: Jdeme ve stopách vyspělých států, nasloucháme radám ekonomů.

Více budeme zdaňovat útratu a nákupy, méně práci lidí a zisky firem. Je to spravedlivější, více motivující a nedá se tolik podvádět. Měla by pravdu, kdyby...

Zdanění firem je i po snížení pořád vysoké. Třeba hned za humny, na Slovensku, odvádějí podniky pouze devatenáctiprocentní daň. Úlevy rodinám s dětmi jsou na rozdíl od zdražování - dosud jen slibem.

Na reformě, přesněji řečeno na zvýšení cen zboží a služeb, prodělají bezdětní a důchodci. Tisícovka "výpalného" před evropskými volbami seniory nadlouho nevytrhne.

Zdanění práce zaměstnanců je stále nadmíru velké. Zaměstnance vysoké odvody otravují (proč se honit a víc vydělávat, když vás stát za aktivitu trestá), firmy nemotivují k vytváření nových pracovních míst, a živnostníci na tom budou s penězi dokonce ještě hůř, než byli před reformou.

Zvýšení nepřímých daní alias zdražování by bylo snesitelnější, pokud by ze Špidlovy vlády tolik nečišela lačnost po penězích občanů a neochota razantně sáhnout do velkorysého (a zneužívaného) sociálního systému.

A pokud by současně dokázala šetřit na výdajích státu. Kdy se uskrovní stát, když jeho občané budou muset víc platit v obchodech a víc šetřit? Kde jsou dlouhé seznamy úsporných opatření?

Kde je premiér, aby "reformované" veřejnosti vysvětloval, že i stát si mocně utahuje opasek? O kolik zaměstnanců (nikoli jen černých duší) už například zeštíhlela ministerstva a přilehlé úřady? I ve vztahu občana a státu platí: něco za něco. Zatím oběti přináší jen občan.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po 19 hodinách je D1 u Humpolce, zastavená nehodami, konečně průjezdná

Kolony na dálnici D1 (16. ledna 2018)

Okolo středeční 8. hodiny se povedlo na D1 na 99. kilometru ve směru na Prahu zprůjezdnit jeden jízdní pruh. Dálnice v...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz