Íránský chargé d'affaires v Praze Rashid Hassanpourbaei

Íránský chargé d'affaires v Praze Rashid Hassanpourbaei | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Je to vítězství českého lidu, chválí zrušení radaru íránský diplomat v Praze

  • 49
Íránské velvyslanectví v Praze má nového šéfa. Rashid Hassanpourbaei se funkce ujal před dvěma týdny. "Je to první země, do které jedu jako vedoucí mise. Když mi to na ministerstvu nabídli, hned jsem to přijal," říká v rozhovoru, který MF DNES poskytl včera.

Jak známá je naše země u vás?
U nás mnoho lidí stále používá slovo Československo. Vlastně ani pořádně neví, že se to už dávno změnilo. Já už jsem se samozřejmě naučil to říkat správně, tedy Česká republika, ale upřímně řečeno, i mně to ještě někdy unikne přes rty.

Takže co se Íráncům vybaví, když zazní slovo Česká republika?Mají k vám kladný vztah, který se datuje už od dob mezi oběma světovými válkami, když jsme hodně spolupracovali, třeba v průmyslu.

U nás se Írán stal takřka synonymem pro hrozby spojené s fanatickým islámem. Celá debata o americkém radaru se toho týkala.
Podívejte, ten radar byl namířený proti Rusku. Všechny ty nesmysly a fantazmagorie roztrubované o nás byly jen záminkou pro to, aby ho mohli postavit. Nynější rozhodnutí Baracka Obamy to jen potvrdilo. Teď právě vidíte, jak neopodstatněné všechny ty spekulace byly.

Ulevilo se vám, když jste se dozvěděli, jak se USA rozhodly?
Řeknu to takhle: bylo to vítězství českého lidu. Všech těch zhruba 70 procent vašich občanů, kteří s tím nesouhlasili.

Jak si to americké rozhodnutí vysvětlujete?
Předchozí americká administrativa, vedená Bushem, prahla po nové studené válce. Patřilo to k její mentalitě. Ale my v Íránu o ničem takovém sny nespřádáme. Nám nejde o to, aby mezi Východem a Západem opět vznikl příkop. Takže když Obamova vláda plán na výstavbu základen smetla, uvítali jsme to.

Vojenská přehlídka u příležitosti 29. výročí začátku irácko-íránské války (22. září 2009)

Vojenská přehlídka u příležitosti 29. výročí začátku irácko-íránské války (22. září 2009)

Je pravda, že vaše země ohrožuje Západ, nebo ne?
Je to nesmysl. Ano, já dobře vím, že se v masových médiích objevuje mnoho lidí, kteří to tvrdí. Ale já kategoricky popírám, že bychom něco takového měli v úmyslu.

Ale nemůžete popřít, že vaše země buduje rakety. Zrovna dnes, v úterý, se konala v Teheránu vojenská přehlídka, kde byly k vidění střely Šahab-3. Údajně mají dolet až dva tisíce kilometrů. Proti komu je máte?
Každá země má právo na sebeobranu. To je přece zakotveno ve všech úmluvách na této planetě, ve všech listinách OSN.

Kdo jsou vaši nepřátelé?
My jen chceme zaručit, abychom se mohli ubránit jakémukoliv útočníku. To vy děláte přece taky v rámci Severoatlantické aliance.

Vy mi neodpovídáte. Když vidíme ty rakety na vaší přehlídce, logicky se ptáme, proti komu je máte.
Vždyť si jen vzpomeňte na 80. léta, kdy na nás zaútočil Irák, který se v té době navíc těšil silné podpoře Západu. Vypukla válka, jež trvala osm let. Chci říct, že může každá země být jednou vaším nepřítelem. Budoucnost je nepředvídatelná. Třeba může Pákistán jednou na nás zaútočit. Nebo Turecko. Nebo Izrael. Ty rakety jsou prostě součástí naší obranné politiky, nikoli nějakých našich útočných úmyslů.

Víte, proč to u nás zaznívá? Protože slyšíme vašeho prezidenta, jak zpochybňuje holokaust a hrozí Izraeli zničením.
Tohle je velmi překrucované. Když náš prezident mluví o holokaustu, nezpochybňuje to, že se stal, ale vadí mu způsob...

Mahmúd Ahmadínežád při projevu, v němž opět popřel holocaust (18. září 2009)

Mahmúd Ahmadínežád při projevu, v němž opět popřel holocaust (18. září 2009)

Jak to, že ho nezpochybňuje? Zrovna minulý týden opět zpochybnil, že byl holokaust "opravdovou událostí". Tady mám vytištěnou zprávu agentury AP, kde je to napsané.
(Prohlíží si zprávu) Všimněte si, že tu není napsána celá jeho věta, citována jsou jen tato dvě slova. Je to zpráva o tom, jak jeho slova pochopila ta agentura.

Takže to prostě není pravda?
Ano, přesně tak. On chce, aby se vše jen více prozkoumalo. My věříme, že se tu hodně přehání, třeba i pokud jde o počet zabitých. A víme, že Izrael tu událost z minulosti zneužívá ve svůj prospěch. Pro něj je holokaust zbraní, nástrojem, jak vyvíjet nátlak a požadovat ústupky.

O počtech mrtvých panuje mezi historiky shoda, zpochybňují to jen popírači. Právě jste dorazil do Česka. Hodláte třeba navštívit koncentrační tábor v Terezíně?
Žádná omezení v tomto ohledu dána nemám. Ale pochopte, co vám chci říct. Že se holokaust stal nástrojem pro politiku, která přináší spoustu utrpení. Konkrétně Palestincům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video