Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to psychopat, tvrdí Saddámův lékař

  15:49aktualizováno  15:49
Svržený irácký prezident Saddám Husajn je psychopat, který Irák zavlekl do dvou katastrofických válek. V knize, která vyjde v Německu pod názvem Ve jménu teroru, to píše autor a bývalý Saddámův osobní lékař Alá Bašír.

Popisuje, jak ho Saddámova rodina zaměstnávala malichernostmi na úkor vážněji nemocných pacientů. Snaží se ale také vyvrátit mýty, které kolem Saddáma kolují.

Podle Bašíra žil prezident spíš skromně. Lékař nebyl nikdy k zákroku volán do žádného z prezidentských paláců, nýbrž do malých Saddámových příbytků.

Bašír také zpochybňuje pověsti o četných Saddámových dvojnících.

"Je to velmi podezíravý muž, který vyžadoval úzkostlivá bezpečnostní opatření. Nikdy by nepřipustil, aby po Iráku jezdil jeho jménem někdo, kdo by se mu podobal. Určitě jsem nespatřil nikoho, kdo by vypadal jako on," píše Bašír, jehož specializací je plastická chirurgie.

Nelituje, že pro Saddáma a jeho rodinu pracoval. "Nikdo v mé situaci by nemohl odmítnout. Nebyla to politická práce. Pro lékaře jsou všichni pacienti stejní."

Provedl plastickou kosmetickou operaci první Saddámově ženě, prezidentovi přišíval prst, ale především byl velmi často volán ke staršímu Saddámovu synovi Udajovi. "Musel jsem mnohokrát nechat být svého pacienta a běžet k nim kvůli trivialitě. Bylo to těžké břemeno," řekl Bašír v rozhovoru pro agenturu Reuters.

V knize, která je historií moderního Iráku, popisuje mocenský boj, který panoval mezi Saddámem a jeho syny. V době, kdy se připravovala loňská válka proti Iráku, si členové klanu zjevně nedělali velké starosti, protože tři z nich se rozhodli pro plastickou operaci nosu.

Marnivost prý byla příznačná pro všechny členy rodiny, od nejníže postavené až po Saddáma. Jednou prý prezident lékaři zavolal kvůli bolesti v chodidle, kterou způsobila malá obuv.

Nejhorší byl Udaj
Nejkritičtěji se Bašír vyjadřuje o Udajovi. Pravidelně prý nutil své hosty pít velké množství tvrdého alkoholu a sám si pak nechával vypumpovat žaludek.

Když při jedné divoké zábavě Udaj zabil Saddámova podřízeného, prezident slíbil, že viník bude spravedlivě potrestán. Nakonec ale Udaje ztrestal sám, a to tak, že mu nechal zničit rozsáhlou sbírku luxusních automobilů.

Bašírova kniha už vyšla v severských jazycích, prodává se také v angličtině a arabštině a kromě německé má brzo vyjít také holandská verze.

Autor:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...Najdete na iDNES.cz